| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Trombóza

 Celkem 18 názorů.
 karafa 


Téma: Trombóza 

(16.11.2011 21:50:00)
Manžel si před necelými 14ti dny při volejbalu udělal výron v kotníku. Jel na pohotovost, kde mu nohu stáhli obvazem a ortézou s tím, že to má mít prakticky neustále.Díky tomu si "pořídil" trombozu. Dnes ho hospitalizovali a vypadá to na cca 14 dní léčby v nemocnici. Máte někdo s tímto zkušenost? Jak léčba probíhá, co hrozí apod.? Díky.
 Malea 


Re: tromboza 

(16.11.2011 22:11:59)
Synovi se udělala trombóza po zavedení centrálního žilního katetru. Nejprve mu píchali Heparin, pak ho převedli na Warfarin. Chodil pravidelně na krev, zpočátku 2 x - 3 x týdně, pak 1x za 1 až 2 týdny i déle. Záleželo na výsledcích IRN. Warfarin bral 4 roky a trombóza se nerozpustila - což není časté - ale nakonec zarostla, laicky řečeno, takže utržení nehrozí. Takže asi tak.
 Zdenička 
  • 

Re: tromboza 

(16.11.2011 22:19:43)
Trombóza je na dlouhodobé léčení. Pacient zpočátku nesmí vůbec chodit a užívá Warfarin na ředění krve. Často jezdí na ultrazvuk a na odběry krve (aby se ta krev neředila až příliš). Noha bývá dlouho oteklá a bolí. Mám ve svém okolí 2 takové případy.
 ChemicalJane + 4 


Re: tromboza 

(16.11.2011 22:22:45)
já bych až tak v klidu teda nebyla! kamarádky mamka si takhle vyvrtla kotník, dali ji to sádry, udělala s ejí tromboza s těžkým nálezem skončila v nemocnici, sádruokamžitě sundat, píchala si Heparin i doma.. bere na to léky a jakmile se třeba řízne, okamžitě musí do enmocnice, protože má již tak naředěnou krev, že je to nebezpečný...
je to cca rok, co si zlomila dost nešťastně ruku, sádru sice měla, lae byla pod obrovským dohledem!

čímž nehci strašit, určitě to není případ všech takto nemocných, ale spíš vyzývám k obezřetnosti.. utržená tromboza umí nadělat paseku... ~Rv
 vertigo 


Re: tromboza 

(16.11.2011 22:33:58)
Hrozí především plicní embolie. Ale pokud už je v nemocnici a zaléčený (injekce na bazi heparinu, následně převedení na léky na ředění krve v tabletách - Warfarin), tak už bych se nebála. Domů ho pustí s Warfarinem, bude muset chodit na pravidelné odběry krve (Quick INR), podle kterého se hodnotí úroveň naředění (musí být 2-3). Zpočátku jsou odběry potřeba častěji, každý se totiž ředí jinak, někomu stačí jedna tableta, někdo musí mít 2. Pokud má jenom trombózu v noze a příčina je skutečně jen ten úraz, tak se krev ředí 3 měsíce. Pokud se to ale zkomplikuje plicní embolií (i to je relativně časté), tak se léčba protahuje na 6-12 měsíců. Vzhledem k ředění krve je potřeba být opatrný, protože riziko krvácení je vyšší (třeba při říznutí, častější tvorba modřin, neměl by podstupovat "krvavé" zákroky, třeba trhání zubů, vyřezávání znamínek atd.). V práci se s podobnými případy setkávám docela dost často, tak bych to už skoro neviděla jako nějakou hroznou tragédii :-) profesionální deformace ~d~
 Malea 


Re: tromboza 

(16.11.2011 22:53:20)
Mně řekl zpočátku doktor, že Warfarin má na 8 měsíců a byly z toho 4 roky !
 Meta 


Re: tromboza 

(16.11.2011 23:58:26)
U mě se ani na Warfarin přejít nepovedlo, když už jsem byla na čtyřech tabletách denně, musela jsem se vrátit k injekční formě. Jakmile tromby zmizely, léčba skončila, naštěstí. Netrvalo to tak dlouho, čtyři měsíce.
 Lupus 


Re: tromboza 

(16.11.2011 22:33:30)
Hrozí plicní embolie a řeší se to buďto Heparinem nebo nízkomolekulárními hepariny, dlouhodobě na doma pak Warfarinem.
 Chrysantéma 


Re: tromboza 

(16.11.2011 22:44:25)
Léčba trombozy(pokud se to tak dá nazvat) je běh na dlouhou trať.Manželovi budou ředit krev různými preparáty,na domů se dává většinou tabletkový Warfarin.
Manžel bude muset omezit nejen některé aktivity,ale bude si muset hlídat i jídelníček = některé druhy zeleniny ředí krev,takže je bdue muset,vzhledem k léčbě,vynechat úplně,aby nezakčal krvácet do kůže nebo vnitřností...V nemocnici by ho měli poučit a Tebe případně taky.
 vertigo 


Re: tromboza 

(16.11.2011 23:04:02)
Některé druhy zeleniny hlavně obsahují vitamin K (jedná se především o listovou zeleninu, papriky, brokolici, kapusta atd.), který snižuje účinek Warfarinu, proto je potřeba se jich vyvarovat, resp. jíst je může, ale pokud možno každý den zhruba ve stejném množství. Warfarin se nastaví tak, aby "vyhovoval" jeho běžnému příjmu vitaminu K. A nesmí se dělat excesy, tzn. nesmí najednou sníst velké množství, to potom s tím ředěním zamává.
 Moncaka 


Re: tromboza 

(16.11.2011 23:10:35)
Je to spíš dotaz na doktory, proč se proti tromboze nedělá nic preventivně. Já mám pocit, že ty problémy snad měl každý, kdo měl nějaký úraz dolních končetin, nebo byl po operaci. Někdo bohužel i na plicní embolii zemřel.
Přitom, když se příbuzná zranila v zahraničí, dostala na ředění krve nějaké injekce preventivně.
 sylvaina 


Re: tromboza 

(17.11.2011 0:52:57)
Ono ani ty injekce to občas nezachrání. ~d~ Já měla úraz, injekce jsem dostávala a trombóza z toho byla stejně. Navíc na mě nefungoval warfarin, takže jsem si musela píchat i doma. Naštěstí se tromb brzo rozpustil, po cca 4 měsících jsem byla už i bez injecí.
Horší než samotná trombóza je hrozba možných komplikací, když se tromb utrhne, ale to se mi naštěstí vyhlo. Jinak je dobré pak dlouhodobě na nemocné noze nosit stahovací punčochu. Pomáhá hodně od otoku a bolesti, jen je poněkud neprodyšná a v létě to opravdu není nic příjemného. Ale teď je zima, takže v pohodě:-).
 nekázanka 


Re: tromboza 

(17.11.2011 9:37:30)
Ono by stačilo, kdyby člověka poučili, že by měl pravidelně hýbat prsty u nohou a když ho začne končetina v bandáži (sádře nebo ortéze) bolet nebo otékat, neměl by na nic čekat a vyhledat lékaře (klidně pohotovost). A nebezpečí embolie nekončí se sundáním sádry, naopak - často se s povolením tlaku tromb utrhne a pak je zle.
 Líza 


Re: tromboza 

(17.11.2011 9:40:29)
Mončako, dělá se preventivně. Jsou na to určité standardy podle míry rizika. To, že tvoje kamarádka nebo příbuzná dostala preventivně injekce, neznamená, že by je někdo jiný dostal taky, posuzuje se tam víc faktorů.
 peps 


Re: tromboza 

(17.11.2011 9:59:43)
Měla jsem poúrazovou trombózu, z chirurgie, kde mi sundali sádru, mě sanitkou odvezli do nemocnice. Tam mi sestra ukázala, jak si píchnout fraxiparin, podepsala jsem revers a taxíkem jela domů. V nemocnici u nás s trombozou prý zůstávají jenom méně spolehlivý jedinci, u kterých není jistota, že si to fakt píchnou. Do nemocnice jsem jezdila na krev 1-2x týdně, dle výsledků se měnilo dávkování Warfarinu. Brala jsem ho 3 měsíce. Prý platí, že při první tromb. se Warfarin bere 3 měsíce, při 2. 6 měsíců a teprve při třetí se začne pátrat po příčině (z finančních důvodů).

Manželovi kup sprej na zastavení krvácení. Nosila jsem ho tehdy pořád v kabelce, i blbý škrábanec se bez něj zatahoval staršně dlouho
 Malea 


Re: tromboza 

(17.11.2011 10:03:57)
Koukám, že tady se trombus rozpustil každýmu, my, resp. můj syn je asi něco extra. Tak nevím, znáte někoho, komu se trombóza nerozpustila ?
 1 
  • 

Re: tromboza 

(17.11.2011 14:07:05)
znám
 Michaelas 


Re: tromboza 

(17.11.2011 13:53:43)
Měla jsem trombozu také po úrazu nohy. V nemocnici jsem byla 11 dnů, skoro celou dobu jako pacient bez pohybu (tzn. nemůže se jít ani na záchod). Poté jsem asi půl roku brala warfarin. Náhodou se ke mě donesla informace o tom, že může jít o dědičnou krevní poruchu a protože jsem trombózu prodělala ve 25 letech, požádala jsem lékařku o provedení testů. Vyšla mi v nich pozitivně leidenská mutace a mutace mthfr, ty způsobují, že se má krev sráží mnohem rychleji než krev ostatních lidí a tudíž při operaci/úrazu by mi stejně nepomohly běžné dávky léků na ředění krve. Jinak, při původním úrazu jsem nohou (prsty na nohou) poctivě cvičila, abych se vyhla komplikacím, nepomohlo.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.