| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Zimní spánek u lesní zvěře

 Celkem 17 názorů.
 hokkaid 


Téma: Zimní spánek u lesní zvěře 

(8.11.2012 8:32:25)
Která zvířata spí- a proč? Proč medvěd nebo veverka dělají zásoby a vysoká courá ke krmelcům? Za veškeré informace naše zvídavé děti děkují!:-D
 Ines 
  • 

Re: zimní spánek u lesní zvěře 

(8.11.2012 8:50:40)
Medvěd si dělá zásoby tukové, ztloustne před zimou.
Veverka si dělá zásoby, aby měla v zimě co žrát.
Vysoká (zvěř jelení, dančí srnčí, mufloní) chodí ke krmelci kvůli potravě. Ovšem většinu zimy myslivci zvěř v krmelcích pouze přikrmují a zvěř si najde dost potravy i pod nižší sněhovou pokrývkou (maliní, ostružiní, větvičky...) a seno stejně zůstává, berou jenom jadrné a dužnaté krmivo a samozřejmě sůl.
 Žžena 


Re: zimní spánek u lesní zvěře 

(8.11.2012 9:53:23)
Hokkaid,
různá zvířata mají různý způsob života, různá přizpůsobení tomuto životu, a z toho pak plynou i jejich možnosti. Neexistuje jeden univerzální způsob přečkávání zimy pro všechny živočichy, protože oni jsou různí, mají různý metabolismus atd..
Medvěd má možnost před zimou nabrat tukové zásoby, jeho složení potravy je jiné, než u vysoké. Srnka ze své rostlinné diety nemá asi moc šanci nabrat tukové zásoby tak, aby pak mohla zimu prochrápat, nehledě na to, že srna nebo jelen není jeskynní zvíře, takže u nich nehrozí, že by se uložili ke spánku ve svém brlohu. Dovedeš si představit, kam by se asi tak stádo srn nebo jelenů ukládalo ka spánku? ~;)
Jinak on ten zimní spánek taky není žádná sranda, nese to s sebou velké změny v metabolismu, zpomalení dechu a srdeční frekvence atd.
Zkrátka ne všichni "umí" všechno a hlavně to není volbou jedince, jak stráví zimu, ale výsledek dlouhého vývoje a přizpůsobování se prostředí. A v principu tomu samému prostřední se různé druhy přizpůsobují různě.
 Žžena 


Re: zimní spánek u lesní zvěře 

(8.11.2012 10:06:34)
Jinak se s dětma můžeš pobavit i o dalších způsobech vypořádávání se s nepříznivým obdobím - viz třeba ptáci, kteří odlétají na jih (což je mimo možnosti srny, veverky i medvěda ~;)) atd.
 Žžena 


Re: zimní spánek u lesní zvěře 

(8.11.2012 10:13:41)
A taky můžete při tom vzít v úvahu teritorialitu. Velcí dravci (medvěd a spol.) bývají teritoriální, mají své území, a nestěhujou se. Velcí býložravci klidně kočovní být mohou, na místě je nic nedrží, mohou se na zimu odstěhovat (ne nutně do Afriky, ale kamkoli do okolí, kde zrovna najdou žrádlo). A když se velkému dravci odstěhuje proviant na zimu z jeho rajónu, tak co nadělá... stejně by byl hladem... takže prospat zimu je celkem dobrá strategie. A sám se přestěhovat nemůže, že by migroval stejně jako jeho potrava, protože jinde mají teritoria jiní příslušníci jeho druhu, a narušování jiných teritorií by s sebou neslo rizika zápasu (a smrti).

Ono to není tak jednoduchý "o příčině a následku". Ale prostě ty vztahy a životní strategie jsou (už miliony let) nějak daný, neuvěřitelně propletený a navzájem se ovlivňující.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: zimní spánek u lesní zvěře 

(8.11.2012 14:02:15)
Správně, ptáci odlétají na jih za teplem. Proto k nám v zimě přilétají krkavci - přilétají ze severu, kde je ještě větší zima než u nás a zima u nás je pro ně teplejší krajina. ~5~
 tečkovaná 
  • 

Re: zimní spánek u lesní zvěře 

(8.11.2012 10:23:30)
Vloni byla tuhá zima a ve svém poměrně pokročilém věku jsem poprvé řešila, jak to vlastně je s lesní zvěří (srny). V dětství jsme chodili s otcem krmit, ok. Nyní žijeme v městké části obce, srny tu žijí s námi, taky ok. Krmelce tu nikde nejsou, v létě sežerou na co přijdou. Vloni byla zima s velkou nadílkou sněhu, srny žily několik týdnů v okolí mého pracoviště - třeba na několika metrech čtverečných - z oken v patře jde vidět, kam stopy jdou, kde končí, kde srna bytuje apod. V podstatě u toho krmelce taky žijí v bezprostředná blízkosti, mají tam pelechy a nikam jinam v zimě nechodí. Padla tak moje představa, že srny někde běhají, v zimě mají ten matabolismus taky zpomalený, je to 10 metrů tam, 10 nazpátek a toho žrádla moc nepotřebují. Jiné je to třeba v kraji, ne v horách.
 Ines 
  • 

Re: zimní spánek u lesní zvěře 

(8.11.2012 10:44:52)
docela legrační název "stádo srn", ve stádě jsou přece (přes zimu) srny i srnci i srnčata. Srnci mají na zimu shozené paroží, tak to laici asi nepoznají,ale fakt jsou pospolu. :-) Obvyklý je termín srnčí (zvěř).
Ano, např. jelení zvěř se na zimu stahuje z hor do údolí.
 Žžena 


Re: zimní spánek u lesní zvěře 

(8.11.2012 10:51:37)
Ines,
stádo srn neznamená, že v tom nejsou srnci (stejně jako "psí smečka" neoznačuje skupiny, kde není žádná fena). Ale neměla jsem potřebu genderově zdůrazňovat, že v té skupině jsou srnky i srnci a mláďata, myslím, že to není k nepochopení.
 Ines 
  • 

Re: zimní spánek u lesní zvěře 

(8.11.2012 11:01:28)
Já tomu rozumím, ale fakt to zní legračně.
Něco jako pod pojmem žáci automaticky počítáš s tím, že tam byli kluci i holky, a pod pojmem žákyně očekáváš pouze děvčata. Stejně lze od termínu srnčí očekávat smíšenou skupinu a od pojmu "stádo srn" výhradně samičí jedince .
Já vím, že to je obecně oblíbený omyl...
Něco jako název kolouch pro srnče, očekávání že srna s jelenem, havran s vránou, holub s hrdličkou (atd.) jsou rodičovské páry.
 Žžena 


Re: zimní spánek u lesní zvěře 

(8.11.2012 11:04:50)
Ines,
to záleží na tom, které "pohlaví" je bezpříznakové označení.
U těch žáků je to mužský rod. Žáci mohou označovat obě pohlaví. Totéž psi, jeleni, u koček zas ženský tvar.
U těch srnek je podle mne bezpříznakový právě ten ženský tvar. Tj. je možné použít to i pro smíšenou skupinu.
 Žžena 


Re: zimní spánek u lesní zvěře 

(8.11.2012 11:07:20)
... jinými slovy když přijdu z procházky a řeknu, že jsem na poli viděla "srnky", tak to může znamenat obě pohlaví. Když řeknu, že jsem viděla "srnce", tak to znamená pouze samce.
 Ines 
  • 

Re: zimní spánek u lesní zvěře 

(8.11.2012 11:20:08)
Vidím to jinak, když už by na to přišlo, tak je to srnec obecný, stejně jako jelen evropský, pes domácí.
Skutečně nevnímám slovo srna jako obecné pojmenování obou pohlaví.
Možná je to tím, že mám přírodovědné vzdělání a tímto bych se v oboru dost zesměšnila. :-)
 Žžena 


Re: zimní spánek u lesní zvěře 

(8.11.2012 11:31:01)
Ines,
označení druhu (biologie) a bezpříznakové označení (lingvistika) je něco jiného.
 Ines 
  • 

Re: zimní spánek u lesní zvěře 

(8.11.2012 12:15:39)
rozumím termínu bezpříznakový, ovšem trvám na tom, že srna není bezpříznakové označení obvyklé v českém jazyce.
 Mab 


Re: zimní spánek u lesní zvěře 

(8.11.2012 17:07:34)
souhlasím s Žženou, srnky je pro mne skupina obou pohlaví, srnec je samec. Má-li někdo slepice, tak tam mezi nimi může být i kohout. A to bez ohledu na správné biologické označení.
Prostě nepoužívám v běžném hovoru přesná a správná označení, ale spíše ta běžná, aniž by to bylo na úkor porozumění.
 Winky 
  • 

Re: zimní spánek u lesní zvěře 

(8.11.2012 17:11:43)
Ještě u nás tuším "spí" alias hibernují jezevci a ježci. Víc si nevzpomenu, zrovna tady nemám svou oblíbenou "Přírodu ČSSR" - knížku, která mi v předinternetové době mého dětství byla studánkou informací

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.