| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Jak se chovat k člověku v terminální fázi onemocnění?

 Celkem 14 názorů.
 Afima 


Téma: Jak se chovat k člověku v terminální fázi onemocnění? 

(9.11.2014 13:26:16)
Moje matka se již přes rok stará o svou nemocnou sestru, nyní již zřejmě v terminální fázi onkologického onemocnění. Ona děti nemá, ani manžela, celý život se věnovala jen své práci. Tím, jak žila sama a nemusela brát na nikoho ohledy, se z ní stala egoistická a samolibá osoba. Bohužel se tyto vlastnosti s nástupem onemocnění ještě zvýraznily a moji matku úplně ničí. Polévka je moc studená nebo teplá, brambory tvrdé, televize je moc nahlas, máma se jen na chvíli zdrží s kamarádkou na kafi a hned za to dostane kartáč, že si dovolila se opozdit. Obávám se, že tahle už to dlouho nevydrží. Nicméně nechce svou sestru jakkoliv ranit, či se jí dotknout v takto nelehké životní situaci. Nechaly byste to plavat a snažily se vydržet až do konce, nebo byste se v rámci možností proti takovému chování ohradily?
 Bberi 


Re: Jak se chovat k člověku v terminální fázi onemocnění 

(9.11.2014 13:28:33)
Ohradila bych se, i když je nemocná, nic ji neopravňuje se takto hnusně chovat.~Rv
 white 


Re: Jak se chovat k člověku v terminální fázi onemocnění 

(9.11.2014 13:33:49)
Obrnila bych se, a brala ji jako člověka, který má jakýsi nárok být poněkud nepříjemný. Nehledě k tomu, že to pravděpodobně už dlouho nepotrvá,
 hgfjdmh 


Re: Jak se chovat k člověku v terminální fázi onemocnění 

(9.11.2014 13:54:23)
Tady je asi kazda rada draha, pokud ma mama pocit ze nezvlada, muzete si treba alespon castecne vypomoci placenou osetrovatelkou. Z davky kterou dostava sestra vasi matky na péči o sebe.

Ja bych na vasem miste mozna venovala vice pece matce, rozebrat s ni konkretni situace a podporit ji, at si je tak nebere, at to pousti jednim uchem tam a druhym ven. Jiste ma pocit, ze se musi o sestru postarat, ale to jeste neznamena, ze se ma z toho sama zblaznit. Taky zalezi na tom, jaky mely spolu cely zivot vztah a z toho trochu cerpat a vychazet.
 Winky 
  • 

Re: Jak se chovat k člověku v terminální fázi onemocnění 

(9.11.2014 15:44:04)
jj, podpořit maminku aby to fakt pouštěla hned z hlavy ven, že to nemluví její sestra, ale sestřina nemoc (byť je třeba ještě dotyčná nemocná příčetná atd, nemoc člověka změní).
Plus to vystřídání semtam, a možná trošku "hodný-zlý policajt" - ty pokud tam budeš méně často můžeš být ta "bububu", a maminka potom za tu hodnou.

Kamarádka se stará o svého tchána, je již 5 let ležící, krom Parkinsona a Alzheimera i různé jiné zdravotní potíže, tomu člověku funguje de-facto dobře už jen to srdce a plíce. Co ten jí řekl bludů, křivých obvinění, nadávek a i sprostot, to se vážně divím, že ona to vydrží, pleny a všechno to okolo.... Ale právě si umí uchovat ten odstup, obdivuju.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jak se chovat k člověku v terminální fázi onemocnění 

(9.11.2014 14:02:35)
mrkni na stránku umirani.cz, třeba tam najdete nějakou užitečnou radu i v tomto směru
 wer 


Re: Jak se chovat k člověku v terminální fázi onemocnění 

(9.11.2014 14:30:22)
Občas bych maminku u tety vystřídala.
 Modřinka 


Re: Jak se chovat k člověku v terminální fázi onemocnění? 

(9.11.2014 17:34:31)
Moje letošní zkušenost- vydržet. maminku podpořit, sehnat pomoc nebo pomáhat sama a vydržet. Ono se zdá, že je to nekonečné a pak je najednou konec a člověk je rád, že vydržel. (Já jsem momentálně coby těhotná tak nesnesitelná, že nesnáším sama sebe a nic s tím neudělám. A co chuděra teta...)
 Danik78, P+D 7/09, H 4/11 


Re: Jak se chovat k člověku v terminální fázi onemocnění? 

(9.11.2014 18:21:07)
Vlastní zkušenost: podpořit maminku, sestru nevychovávat. Je to těžké, u nás "deptající" prarodiče zemřeli před dvěmi lety a stále se vzpamatováváme~l~. Mamce která se o ně starala ubrali několik let života, rychle při nich zestárla~n~
 Dari79 


Re: Jak se chovat k člověku v terminální fázi onemocnění? 

(9.11.2014 19:05:04)
Možná víc předelegovat péči i na jiné osoby, aby sestra neměla pocit, že maminka má povinnost se o ni starat.
Ono je to těžké, máme tu podobný případ, a to ani není z rodiny.

Mojí tchýně kamarádka (věk přes 70 let) je taky bezdětná, bez manžela - nejbližší rodinou jsou nějaké neteře a synovici, bydlící hodně daleko, podotýkám, že je paní dost movitá. Měla loni dost závažné zdravotní problémy, několikrát doma upadla a nemohla vstát (i v noci), opakovaně byla hospitalizovaná, při tom jí našli i onko diagnózu, kterou se už ani nenamáhají léčit, vzhledem k jejím předchozím diagnózám... Vždycky volala telefonem svoji sousedku nebo moji tchýni (ani jedna nemá auto), takže to obvykle dopadlo tak, že obě na střídačku byly u ní po x-hodinách, můj muž ji vozil po doktorech a nemocnicích atd... Nebylo to v silách jich obou a navíc to byl neskutečný stres... Při jednom propuštění z nemocnice je paní obvinila, že se o ni starají jen proto, aby po ní dědily ~a~ (a tak podobně, bylo to dost ošklivé) - přitom jim sama nikdy nenabídla ani korunu ani na náhradu za benzín nebo tak něco, obě za ní běhaly i v noci, když to bylo potřeba, staraly se, nakupovaly, uklízely... Takže jsme paní sehnali pečovatelku, kterou si paní platí (peníze opravdu má, žádné přímé dědice, ti "nepřímí" - neteře, synovci se o ni nikdy nezajímali, ačkoli jednou po ní zdědí zřejmě byt i peníze) a tchýně i sousedka se víc odstřihly. Neměly to zapotřebí. Chodí k ní jen na návštěvy a tu "péči" prostě zajišťuje někdo jiný, kdo to má jako práci a dostává za to zaplaceno. Vztahy se zlepšily, prospělo to všem.
 Jana 
  • 

Re: Jak se chovat k člověku v terminální fázi onemocnění? 

(9.11.2014 20:17:12)
jsme v podobne situaci, starame se stridave o nemocneho, ktery byl za zivota velmi neprijemny a sobecky a samozrejme s nemoci se to nezlepsilo. Radim rozhodne se ohradit, i kdyz je to tezke. Rozhodne tohle nemusi koncit u sprdana za jidlo, muzou se dit mnohem horsi naschvaly.
My jsme zrovna ve stadiu "mame te radi, chceme se o tebe starat, ale pokud ty se budes chovat takto, tak to nezvladneme a musime to resit jinak (pecovatelsky dum)" Vis, clovek se nesmi zmarit. Nekdy z nemocneho mluvi nemoc, napr u Alzheimra, ale neni to tak vzdy.
 úča 
  • 

Re: Jak se chovat k člověku v terminální fázi onemocnění? 

(9.11.2014 23:19:17)
Souhlasím, máme to také v rodině. Člověk má a i chce pomoci, ale nesmí se nechat zdevastovat a už vůbec ne zbytečně, když toho člověka jde usměrnit.
 Katka a 2 výrostci 


Re: Jak se chovat k člověku v terminální fázi onemocnění? 

(9.11.2014 20:31:11)
Tetu nevychovávat, nemoc člověka výrazně změní, málokdy k lepšímu... nemá už na své konání náhled. Soustředit se na pomoc mamince - placená ošetřovatelka na pár hodin, vystřídat jí u tety - proste mamince odlehčit, umožnit jí si odpočinout. Situace je to těžká a je třeba to vnímat jako službu blízkému člověku, který tu nebude už moc dlouho...
 úča 
  • 

Re: Jak se chovat k člověku v terminální fázi onemocnění? 

(9.11.2014 23:16:13)
V rámci možností bych se zdvořile a taktně, ale důrazně ohradila.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.