| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Jan Amos Komenský * 28. března 1592

 Celkem 17 názorů.
 Zufi. 


Téma: Jan Amos Komenský * 28. března 1592 

(27.3.2017 14:57:27)
Den učitelů ~x~


Komenský děti dělil podle nadání:

bystré, dělají radost
bystré, líné
bystré, vzpurné
s nedostatkem bystré mysli
s nedostatkem bystré mysli, líné
s nedostatkem bystré mysli, vzpurné

Myslím, že to trefil:-).

,,Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme, a cokoliv se tu koná, všech se týče.,,
 Anni&Annika 


Re: Jan Amos Komenský * 28. března 1592 

(27.3.2017 15:08:53)
Zivotopis Komenskeho jsem jednou dostala precist za trest /na stredni/. Tusim ze to bylo za zapominani. Ta kniha me uplne pohltila, pamatuju se cele state dosnes. Musela jsem knihu precist a vypracovat referat na nekolik stran. Byla to pomerne silna kniha a ja ji mela prectenou jednim dechem asi za 2 dny o vikendu.
Diky Komenskemu jsem zrejme rada zapominala dal. Dalsi knihu co jsem vyfasovala byl Kosmas~t~......boze, jak me ty tresty bavily. Mozna i proto, ze miluju dejepis~:-D
 withep 


Re: Jan Amos Komenský * 28. března 1592 

(27.3.2017 15:14:10)
Komenský je prý stále nepřekonatelný, ovšem tohleto dělení dětí nějak nedokážu ocenit. To už radši ono zprofanované "škola hrou" ~;)

Mám děti bystré, které někdy dělají radost a někdy jsou líné a někdy vzpurné. Navíc rozhodně existují děti, které nejsou bystré mysli, ale radost dělat umí :-)
 Zufi. 


Re: Jan Amos Komenský * 28. března 1592 

(27.3.2017 15:28:45)
Radost dělají i děti ,,nebystré,, , to je jasné, myslím, že tím chtěl zdůraznit to ,,bystré,, jako podtrhnout.
 Anni&Annika 


Re: Jan Amos Komenský * 28. března 1592 

(27.3.2017 15:31:37)
asi tak nejak~:-D
i kdyz ja znam tady v Nemecku jednu holcicku, ktera je pri uceni bystra a asi nikdy lina a vzpurna. Ale uznavam, znam jen jeden takovy exemplar, ale moje dite to neni~t~
 Delete 


Re: Jan Amos Komenský * 28. března 1592 

(27.3.2017 16:11:21)
Tak to já mám ve třídě od každého alespoň jeden exemplář. ~;)

A mzslím, že to dělání radosti není ve smzslu k rodičům, ale spíš že ta práce učitele je u nich nejvíce vidět při nejmenší námaze. Snad v každé třídě je takové jedno, dvě děti a bývají pro učitele tím světlým bodem, když už třeba klesá na mysli, když se třeba něco nedaří.

Neznamená to, že ostatní děti nemohou udělat radost. Učitele těší pokrok kohokoliv, dokonce ten vydřený v jistém smyslu víc, ono učit samé bystré děti dělající radost by byla dost nuda, a tu míněnou radost by to nejpíš ani nepřinášelo, ale u těch nadaných, co s nimi vlastně není žádná práce a všechno jim jde samo, je to prostě jiné. Člověk se raduje, že je tam má, i když vlastně na nich a na jejich výsledcích má nejmenší zásluhu ~;).

V psychologii zase existuje jedno dělení dětí podle temperamentu na snadno vychovatelné, obtížně vychovatelné a pomalé. A také to neznamená, že u těch prvních je to bez práce, u druhých marná dřina a třetí že jsou hloupé....když člověk zná charakteristiky jednotlivých tzpů, tak je až neuvěřitelné, jak moc to sedí a jak snadné je pak zařadit většinu dětí do těch typů. A je určitě dobré o tom mít potuchu, protože když se pak s dítětem pracuje podle jeho potřeb vyplývajích z jeho typu, je všechno o dost snazší.
 Hanka 75 


Re: Jan Amos Komenský * 28. března 1592 

(27.3.2017 23:01:33)
dá se to dohledat ? nebo dala bys tip, kde to snadno dohledat (to psychologické rozdělení dětí na typ pomalý..atd.) že bych si zařadila svoje děti a byla chytřejší :-)
 Delete 


Re: Jan Amos Komenský * 28. března 1592 

(27.3.2017 23:20:13)
Hanko,

určitě dá.

Tady jsou trochu jiné názvy, než nám přednášela na VŠ ten naše přednášející, ale je to ono:

http://rodina-deti.doktorka.cz/temperamentova-typologie-deti-a-vychova/

Konečně se mi i povedlo dohledat, čí je to teorie:

Teorie A. Thomase, S. Chesse a A. G. Birche.

Tak třeba o to najdeš víc.

(Jo a upozorňovala nás přednášející, že je ty popisované vlastnosti a tak se týkají především dětí mladších...od prepuberty jakoby bylo vše naruby ~;).)
 Hanka 75 


Re: Jan Amos Komenský * 28. března 1592 

(28.3.2017 12:21:17)
díky
 Kaipa 


Re: Jan Amos Komenský * 28. března 1592 

(27.3.2017 17:09:03)
Tak ono to dělení platí i na dospělé, že?~j~

A tenhle znáš, Zufi?
"Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti.“
 Rodinová 


Re: Jan Amos Komenský * 28. března 1592 

(27.3.2017 17:10:49)
~t~ Sice nejsem Zufi, ale terminologicky je to super!
 Kudla2 


Re: Jan Amos Komenský * 28. března 1592 

(27.3.2017 20:55:36)
CHápu, že jsem kazivtip, ale myslím, že i terminologicky je to poměrně mimo. ~;)
 Kudla2 


Re: Jan Amos Komenský * 28. března 1592 

(27.3.2017 22:46:24)
A do třetice - Komenský měl úžasnej suchej humor, miluju ho:

"tu se mne tlumočník ptal, jak mi se ta harmonia líbí? "„Kusa nic,“" řekl sem. Kterýž řekl: "„I cožť se pak líbiti bude? stonek-liž si pak, že tě ani tato veselost rozvrzati nemůž?“" Vtom mne někteří z nich před stolem uhlédají, a jeden mi připíjeti; druhý, abych přisedl, očima blíkaje, návěští dávati; třetí, kdo sem a co tu chci, examinovati začne; čtvrtý se na mne udeří, proč "„Rač Bůh žehnať“" neříkám? Načež já rozhorle se dím: "„A což aby Bůh takovým sviňským hodům také žehnal?“" To než já dobře dopovím, aj, toť talířů, mis, koflíků a sklenic krupobití na mne, že sem se sotva uhýbati a schytě se preč vypadnouti stačil. Ač ještěť mně střízvému snáz utíkati, než jim ožralým mne trefovati přišlo. A tlumočník mi: "„Hle, nepravil-liť sem dávno: Měj jazyk za zuby, a nemudrůj; hleď se spravovati lidmi, a ne aby jiní tvé kotrby šetřiti musili.“"
 Kaipa 


Re: Jan Amos Komenský * 28. března 1592 

(27.3.2017 20:49:10)
Škoda, že to neřekl, ukázalo by to, jak osvícenou osobností byl. ~d~
 Kudla2 


Re: Jan Amos Komenský * 28. března 1592 

(27.3.2017 21:01:00)
On byl v tomto ohledu dost cudnej a zastavil by se v popisu tak říkajíc ante portas, tohle je z Labyrintu světa:

"...přijdem, v týchž pokojích ještě, na jinou síň, kdež obojího pohlaví houfy spatřím, ani se za ruce vodí, objímají, líbají; a nechť nepravím, co tu více bylo."

Ovšem před pohlavními chorobami varuje už tehdy:

"Toto povím toliko, což sem k výstraze své spatřil, že všickni tu od paní Fortůny zavřeni zákožní pálčivou prašivinu měli, kteráž jim ustavičný svrab působila, že pokoje míti nemohouc, kam přišli a oč mohli, česali se až do krve; tím však drbáním svrab ten upokojiti se nikoli nedal, ale jen více rozněcován byl; začež oni sic se styděli, a však tajně a po koutech nic nedělali, než drbali se.

Což že mrzutý a nezhojitedlný neduh, patrné bylo souditi. Nejedněm z nich i po vrchu se ošklivost vysýpala, takže se sami jedni druhých štítili, těžcí a odporní sobě vespolek jsouce; ovšem pak zdravým očím a mysli nesnesitedlno bylo hleděti na ně a puchu od nich jdoucího cítiti.živa do těch za světem temností se dostávali."

~;)
 Kudla2 


Re: Jan Amos Komenský * 28. března 1592 

(27.3.2017 20:54:34)
No, mně se to hned nezdálo, jsem ráda, že jsem se nespletla.
 Kudla2 


Re: Jan Amos Komenský * 28. března 1592 

(27.3.2017 21:51:12)
A ještě jeden zaručeně autentický Komenský, když ho Všudybud vede mezi lidi různých rozkoší užívající: předtím to byl sex, tohle je rozkoš kulinářská. Myslím, že Jan Ámos měl velkej smysl pro suchej humor a ironii:

"Tu zajisté některé sem naříkati slyšel, že jim jídlo a pití ani šmakovati, ani do hrdla jíti nechce; kterýchž jiní litovali, a aby jim spomoženo bylo, museli kupci sem tam po světě, co by se k chuti najíti mohlo, vyhledávajíce běhati; museli kuchaří všelijakých mustrů svých, jak by lahůdkám zvláštní vůni, barvu, chuť dadouc, do žaludka vlouditi mohli, ohledávati; museli lékaří, aby jedno druhému ustupovalo, zvrchu i zespod po trychtýřích nalévati. Takže s velikou prací a nákladem, co do sebe vecpati a vlíti měli, jim se shledávalo; a velikými do nich chytrostmi a obmysly vpravovalo; s velikou bolestí a svíráním aneb v břiše třpělo aneb ven dobývalo. A sic napořád byli plní nechutenství, šťkání, říhání a škrkání, spali zle, chrkali a frkali, slinili se a soplili, vývratků a lejn plní byli stolové a všickni koutové; chodili neb váleli se s shnilým břichem, podagrovatýma nohama, třeslavýma rukama, kyšícíma očima etc. "„A mají toto rozkoše býti?“" řekl sem. "„Ach, poďme odtud, abych něco víc mluviti nemusil a zase sobě něco neutržil.“" Tak odvrátě oči a zacpaje nos, šel sem."

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.