| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Dysgrafie a psaná podoba tiskacího písma

 Celkem 13 názorů.
 Rosie 


Téma: Dysgrafie a psaná podoba tiskacího písma 

(15.6.2017 14:06:29)
Dcera (10 let, měla odklad, takže končí 3. třídu) má diagnostikovanou dysgrafii, dysortografii a lehčí formu ADHD, i když u ní se asi bude jednat spíš o ADD, protože až zas tak šíleně hyperaktivní není, má ale velký problém se soustředěním a pozorností. Takže jsem si v knihovně půjčila štůsek knížek a pomalu se jimi prokousávám. V jedné z nich mě velmi zaujala rada, že u dětí s dysgrafií se velmi osvědčilo, když místo klasického psacího písma začaly psát psanou podobou písma tiskacího - Comenia Script, bych řekla. Zdá se mi to logické, psací písmo díky svému napojování a kroucením písmen je trochu náročnější a umím s představit, že to dysgrafickým dětem může působit obtíže. Sama raději píšu tak nějak "psacotiskace", zdá se mi to snazší a dysgrafik nejsem. Máte s tím někdo u dysgrafického dítěte zkušenost? V té knize jsem se dočetla, že je dobré ten přechod uskutečnit ideálně o letních prázdninách, kdy je dostatek času a dítě nebude ve stresu. Myslím, že naše paní učitelka by s tím mít problém neměla, je velmi vstřícná, budu to s ní ještě probírat, dcera má kromě poruch učení a soustředění i jiný vážný zdravotní problém (genetická záležitost), díky kterému není schopna držet tužku jinak než křečovitě, což celou situaci velmi komplikuje.
 withep 


Re: Dysgrafie a psaná podoba tiskacího písma 

(15.6.2017 17:17:35)
Rosie, a máte už zprávu a doporučení z PPP? Probírali jste s PPP, jaká předepíšou podpůrná opatření? Tohle by mohlo být jedním z nich - umožnit dítěti používat nespojité písmo, pokud se u něj osvědčí. Pak by to bylo závazné i pro učitelku, které by vstřícná nebyla :-). Zkušenost s dysgrafií nemám, ale myslím si, že hodně i "bezporuchových" lidí přešlo na vlastní písmo na druhém stupni nebo na střední škole, dost často se z toho vyvinul jakýsi hybrid tiskacího a psacího písma.
 Tante Bante 


Re: Dysgrafie a psaná podoba tiskacího písma 

(15.6.2017 18:44:56)
Na to nejsou od třetí třídy žádná podpůrná opatření potřeba. Teoreticky mohou připadat v úvahu v první a druhé třídě, kdy je písmo předmětem hodnocení a bohužel vidím sama, že se dá najít učitel, kterému se těžko vysvětluje, že někdo píše ošklivě, ačkoliv se snaží a není mu to jedno, ale pokud už je tohle, tak mnohem lepší než vymáhání podpůrných opatření je najít jiného učitele.
Od třetí třídy dál se písmo nehodnotí.
 Rosie 


Re: Dysgrafie a psaná podoba tiskacího písma 

(15.6.2017 19:54:20)
Withep, máme "podpůrná opatření 1. stupně". Nic konkrétního tam vypsané není, jen s námi psycholožka mluvila o tom, jak dcerce pomoci doma s přípravou, jak podpořit soustředěnost, co by ve škole učitelé neměli hodnotit. Jak jsem psala, tak máme štěstí na učitelku, protože nám vychází vstříc už od první třídy, i když "papír" jsme dostali až před měsícem.
 Tante Bante 


Re: Dysgrafie a psaná podoba tiskacího písma 

(15.6.2017 18:40:00)
Ano, mám s tím jako matka a učitelka dysgrafiků jen ty nejlepší zkušenosti. Zatím nevím o dysgrafikovi, pro kterého by nebyla obrovská úleva přejít na psaní verzálkou. Zlepší se jim tím i úprava. Doporučuji.
 Rosie 


Re: Dysgrafie a psaná podoba tiskacího písma 

(15.6.2017 19:56:41)
Díky, už jsem psala v tomto duchu paní učitelce. Nevím totiž, jak jsou postavené osnovy, jestli se dětem bez poruch učení do určité třídy určuje, jakým písmem mají psát. Vzpomněla jsem si totiž, že když se mluvilo o zavádění písma Comenia Script, tak s tím byly nějaké dohady, že to nejde či kdesi cosi...
 Tante Bante 


Re: Dysgrafie a psaná podoba tiskacího písma 

(15.6.2017 20:14:35)
Osnovy už nejsou. Je RVP a to je páka na libovolné cokoliv včetně spojitosti písma.
 Vranice 


Re: Dysgrafie a psaná podoba tiskacího písma 

(15.6.2017 19:11:44)
Syn sám od sebe začal ve třetí třídě psát jakoby Comenia scriptem do prac. sešitů v angličtině a od čtvrté tak píše do všech sešitů. Ve škole s tím problém není, je to k přečtení a on sám říká, že tak píše rychleji než spojitě. Psycholožka zatím notes nedoporučila, prý pro vývoj mozku je lepší držet se tužky a papíru alespoň na ZŠ.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Dysgrafie a psaná podoba tiskacího písma 

(15.6.2017 22:44:17)
ano, mám s tím velmi dobrou zkušenost. přešli jsme na CS ve třetí třídě, úspěšně.
 sylvaina 


Re: Dysgrafie a psaná podoba tiskacího písma 

(16.6.2017 10:54:01)
Zkušenosti mám jen ty nejlepší. Obě holky dys. U té staší to bylo výraznější, jeden týden psala psace a ze všech diktátů měla kouli, druhý týden tiskace a přešla na jedničky a dvojky. Mladší je spíš dyslektik než dysgrafik, tak ten rozdíl nebyl tak velký, ale i tak se jí dost ulevilo. Jenom jak ve školách přituhuje papírová válka, tak pro mladší už jsme museli mít papír z poradny. U starší stačila domluva s pí učitelkou.
 Mana. 


Re: Dysgrafie a psaná podoba tiskacího písma 

(16.6.2017 22:13:49)
Syn adhd s poruchou pozornosti mel velke problemy s psanim, v seste tride zacal psat tiskace a zazracne to pomohlo. Predtim vynechaval pimena, nedopisoval. Tiskace mnohem lepsi. Ted ma notebook a je to uplne nejlepsi.:) Ale ma ho az od 13ti na gymplu, povolila mu to skolni psycholozka a musel mit i vyjadreni z ppp, ze mu to pomuze.
Jinak u syna si kazdy ucitel myslel, ze je dysgrafik, ale v ppp vzdy vylouceno, dg porucha pozornosti a diky tomu nezvladal navazne pismo, moc soustredeni najednou.
 Bouřka 


Re: Dysgrafie a psaná podoba tiskacího písma 

(17.6.2017 9:19:11)
maargitt, mám ten samý problém, poznámky na notesu bych nikdy nedala, i když píšu dost strašně. Měla jsem s tím velký problémy, ale vnímat to, co mám psát, vybavovat si klávesnici a kooordinovat prsty, to dohromady prostě nešlo. I dnes, když vymýšlím nějaké řešení, tak si píšu poznámky rukou, propojení mozek - klávesnice prostě nějak nefunguje.
 petluše 


Re: Dysgrafie a psaná podoba tiskacího písma 

(17.6.2017 10:12:26)
Tak píšu všema deseti jako "ďas" a ADD mám též. Naopak píšu líp než rukou. Pokud píšu rukou v vynechávám pismena, někdy kusy slov.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.