| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Může mít dítě dvě příjmení?

 Celkem 14 názorů.
 Martuška 


Téma: Může mít dítě dvě příjmení? 

(27.12.2017 13:57:35)
na úřadě tvrdili, že to nelze. Podle mě je to blbost, ale nemám žádný důkaz. Znáte někoho, prosím? Budoucí rodiče nebudou sezdáni a chtěli by, aby dítě mělo příjmení po obou rodičích. To prý nelze, což chápu. Ale určitě není pravda, že dítě nemůže mít dvě příjmení - např. po rodičích cizincích nebo tak.
 Raduza 


Re: Může mít dítě dvě příjmení? 

(27.12.2017 14:06:30)
§ 860 občanského zákoníku

(1) Dítě má příjmení určené při uzavření manželství svých rodičů pro společné děti manželů.

(2) Nemá-li dítě příjmení podle odstavce 1, zvolí rodiče pro dítě příjmení jednoho z nich; jinak jeho příjmení určí soud. Totéž platí o osobním jménu dítěte.

V komentáři je, že při sňatku určí snoubenci pro společné děti příjmení jednoho z nich.

Nemůže mít dvě příjmení.
 Vítr z hor 


Re: Může mít dítě dvě příjmení? 

(27.12.2017 14:12:50)
Samozrejme, ze muze mit dve prijmeni. Dela se to tak, ze nejprve musi mit dve prijmeni jeden z rodicu a dale viz odstavec (2) "Nemá-li dítě příjmení podle odstavce 1, zvolí rodiče pro dítě příjmení jednoho z nich;".
Pokud ma rodic dve prijmeni, rodice zvoli prijmeni dotycneho rodice a dite automaticky nafasuje obe.

Naopak pokud ma dotycny rodic dve prijmeni a rodice by si prali dat jen jedno z nich, neni to mozne. Diteti priklepnou to, co ma rodic v OP, nic vic, nic min.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Může mít dítě dvě příjmení? 

(27.12.2017 14:24:45)
Ale když rodiče chtěj každej jedbo, to svoje, tak to nejde.
 Mandara 


Re: Může mít dítě dvě příjmení? 

(27.12.2017 14:28:51)
Vítr z hor, jde to údajně i jinak.
Jedna moje známá( Češka) má dítě se Španělem (Španělé mají 2 příjmení, žena po sńatku nepřebírá manželovo příjmení, jejich dítě má jedno příjmení po otci a druhé po matce). Přestože žijí v Čechách a dítě se zde narodilo, tak má oficiálně 2 příjmení - jedno španělské po tatínkovi a druhé české po matce.
 Vítr z hor 


Re: Může mít dítě dvě příjmení? 

(27.12.2017 14:42:39)
To je presne pripad tech asi 30 lidi, ktere znam. Jenze je to jeste slozitejsi. Zalezi totiz na tom, ze ktere konkretni zeme jeden z rodicu pochazi (ono to neni jen ve Spanelsku, ale i napric spanelsky mluvicim svetem.

Zena po snatku naopak prebira manzelovo prijmeni, ale dava ho na prvni misto, zatimco na druhe se presouva prijmeni jejiho otce a prijmeni zeniny matky mizi (nebo se na to zena vybodne a necha si to, co mela). Deti maji na prvnim miste prijmeni otce (tedy otcova otce), na druhem prijmeni matky (tedy puvodne otce matky).

U nas to resi jednoduse, zena si po svatbe s hispancem v CR obvykle necha svoje prijmeni a predsadi pred nej to muzovo. Matrika pak neremca a dite automaticky nafasuje prijmeni matky, tj. obou rodicu nebo "dohodnute".
V tomto pripade je to pro nase uzemi teoreticky ideal.

Jenze kdyz se tem nestastnikum (Hispanec + Ceska) narodi syn a chteji ho vybavit papiry v jeho druhe domovine, tamni matriky byvaji tvrdohlave a take prepisuji doslova. Takze Pepicek Ruiz Novotny se ve sve druhe domovine jmenuje Pepito Ruiz Novotna (bo maminka je Novotna a co je psano, to je dano). Kdyz je matka Hispanka a otec Cech, tak se dceri maximalne stane, ze ji v druhe domovine neprechyli prijmeni, coz kolikrat v ramci zjednoduseni rodina stejne shledava rozumnejsim.
 Raduza 


Re: Může mít dítě dvě příjmení? 

(27.12.2017 14:58:38)
To by mě právě zajímalo, jak to dělají v praxi. Dřív muselo mít dítě jedno příjmení. Možná je to taky úřad od úřadu. Pokud má dítě s cizincem, má příjmení také z toho druhého státu a podle toho také dvě příjmení (pokud to tam jde). Neviděla jsem u dítěte dvě příjmení nikdy.
 Vítr z hor 


Re: Může mít dítě dvě příjmení? 

(27.12.2017 16:39:52)
V praxi jsem ti to popsala a deti s dvema prijmenimi znam spoustu.

Nekdy je to tedy chaos, protoze pri doslovnem opisu prijmeni hispanskeho rodice (napr. pokud rodice nejsou manzele) dochazi k tomu, ze dite ma prijmeni otce + otcovy matky (v Cechach, tj. presne podle pasu otce) a v druhe domovine ma prvni prijmeni otce a ceske prijmeni matky. Takze v konecnem dusledku ma dve prijmeni v Cechach a JINA dve prijmeni ve sve druhe domovine. ~:-D

Nejhure to snaseji hispanske babicky - matky otcu - protoze to vnimaji tak, jako by se z jejich vnoucete nekdo snazil udelat jejich dite.
 Mariana +2 


Re: Může mít dítě dvě příjmení? 

(27.12.2017 16:49:35)
Větře ale to se asi dá pouze tak že jsou sezdání. Pak ano, máli rodič dvě příjmení, může dítě pak mít asi taky tato dvě - jako po něm. Ale v praxi jsme to asi nikdy neviděla, možná záleží na výkladu matriky, jelikož pořád jde o dvě příjmení, ne o jedno - dvojslovné.

Co znám ženy s dvěma příjmeními, tak jejich děti nesou jen jedno - manželovo. Ale to je asi prostě po dohodě těch manželů.

Nicméně bez svatby u nás (zřejmě) nejde získat dvě příjmení. Leda svatbou, přejmenovat se na dvě nejde. Což mi teda přijde lehce absurdní, když si mohu změnit příjmení v podstat na jakékoliv, ale nemůžu na dvě, to prý jde leda při svatbě.

Zvažovala jsem po rozvodu, chtěla jsem se vrátit ke svému, ale kvůli dětem a z praktických důvodů jsem se nechtěla jmenovat jinak než oni, tak jsem zvažovala udělat to takto, ale prý nelze, jelikož při svatbě jsem si (mladá a blbá :)) vzala jen (ex)manželovo.
 Mariana +2 


Re: Může mít dítě dvě příjmení? 

(27.12.2017 16:52:10)
k dotazu - podle mně tak jak je to popsané - dva Češi, nesezdaní - tak pro dítě dvě příjmení nepůjde, musí si vybrat jedno
 Jana+3M 


Re: Může mít dítě dvě příjmení? 

(27.12.2017 17:24:37)
Dítě nesezdaných rodičů, z nichž ani jeden neužívá dvě příjmení, dvě příjmení užívat nemůže, viz
§ 70 zákona o matrikách
(1) Občan může užívat více příjmení pouze za těchto podmínek:
a) nabyl-li je podle dříve platných předpisů a je oprávněn je užívat podle tohoto zákona, anebo
b) prohlásil-li souhlasně při uzavírání manželství, že příjmení druhého snoubence užívajícího více příjmení bude jejich příjmením společným, anebo
c) prohlásil-li při uzavírání manželství, že spolu se společným příjmením bude užívat a na druhém místě uvádět příjmení předchozí,20) nebo
d) jde-li o příjmení dítěte po jeho rodičích, kteří jsou oprávněni užívat více příjmení, nebo
e) nabyl-li je v souvislosti s osvojením27)

 Vítr z hor 


Re: Může mít dítě dvě příjmení? 

(27.12.2017 19:18:18)
To je fakt, je to diskriminace nemanželských dětí ~;)

Jde to, ale když se rodiče prostě nechtějí vzít, tak smůla.
 Vítr z hor 


Re: Může mít dítě dvě příjmení? 

(27.12.2017 19:54:17)
No však jsem tu popisovala tu hispánskou regulaci. Prostě jsou jen dvě příjmení. Nováková Novotná si vezme Pokornéno – a je z ní Pokorná Nováková. Novotná zmizela v propadlišti dějin a matku (Novotnou Svobodovou) má zapsanou jen v mitochondriální DNA.
 ,.,.,, 


Re: Může mít dítě dvě příjmení? 

(28.12.2017 6:39:23)
Podle mě může. Rodiče se vezmou, žena přijme manželovo příjmení a nechá si i své rodné, pak se rozvedou a žena si ty dvě příjmení nechá, pak se může dítě jmenovat jen po ní (a bude mít po ní taky ty dvě příjmení).
Jen tedy nevím, jestli by to někomu za to stálo...

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.