| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Zrušitelné osvojení

5.12.2002 14:47:33   Kateřina Malinová
Milá paní Lído,
předem chci upozornit, že je možné, že se v mé odpovědi dočtete věci, které považujete za samozřejmé, ale věřím, že najdete i nové informace, které vám pomohou najít odpověď na vaši otázku.
Náš zákon o rodině rozlišuje dva druhy osvojení:
1) osvojení - označované jako prosté, zrušitelné nebo osvojení 1. stupně
2) nezrušitelné osvojení - osvojení 2. stupně)
V praxi převažují osvojení nezrušitelná, osvojitelé mají většinou svrchovaný zájem na tom, aby se jejich vztah k přijatému dítěti i po právní stránce co nejvíce blížil poměru biologického rodiče k dítěti. Diferencovaná úprava obou stupňů osvojení je opodstatněná, neboť umožňuje založit osvojení co do závažnosti jeho právních následků podle individuálních zájmů, potřeb a preferencí osvojitelů.
O obou typech osvojení rozhoduje soud na návrh budoucích osvojitelů, u obou vzniká mezi osvojitelem a osvojovaným dítětem obdobný poměr jako je mezi biologickým rodičem a dítětem a mezi osvojencem a příbuznými osvojitele vzniká příbuzenský poměr.
Důležitým rozdílem je to, že v případě nezrušitelného osvojení soud vyslovuje v rozsudku také výrok o zápisu osvojitele do matriky místo biologického rodiče dítěte. Další odlišnost spočívá v možnosti zrušit následky osvojení pravomocným rozhodnutím soudu. Zatímco osvojení prosté zrušit lze, právní následky druhého stupně nelze.
Rozdíl mezi oběma stupni je také v podmínkách, které musí být splněny, aby soud mohl o osvojení rozhodnout.
Jen výjimečně je možné o nezrušitelném osvojení rozhodnou v případě osvojitele - osamělé osoby. nezrušitelně nelze osvojit nezletilého mladšího než jeden rok.
Protože rozhodnutí o osvojení je velice zásadním zásahem do osobních práv jak dítěte tak osvojitelů a jejich rodin, musí být dítě před rozhodnutím o osvojení nejdříve minimálně 3 měsíce v tzv. preadopční péči v rodině budoucích osvojitelů. Toto období musí bezprostředně předcházet rozhodnutí soudu. Není stanovena jeho maximální délky, tato zatímní péče by však neměla trvat nepřiměřeně dlouhou dobu.
Před novelou zákona o rodině z roku 1998 se osvojované děti dostávaly do nových rodin přímo z porodnice. Soud tehdy rozhodoval o osvojení I. stupně dříve, doby mezi oběma soudními řízeními byla tedy delší.
V době, kdy je vám dítě svěřeno do preadopční péče se vztah mezi vámi a dítěte liší od vztahu osvojitele k dítěti. Vy máte v současné době práva a zároveň povinnost starat se o svěřené dítě, pečovat o jeho zdraví, o jeho vývoj, zabezpečovat jeho potřeby. Tato péče se však týká jen běžných záležitostí. Nejste oprávněni učinit ohledně dítěte žádné zásadní rozhodnutí, toto právo zůstává zachováno zák. zástupcům dítěte (rodičům, poručníkovi..)
To je jedním z důvodů, proč tento prozatímní stav změnit na osvojení v co nejkratší době. Na druhou stranu je pravda, že rozhodování soudu určitou dobu trvá a tak v případě, že dítě chcete osvojit nezrušitelně, došlo by ke dvěma řízením bezprostředně po sobě. Samozřejmě, že rozhodnutí je na vás, vy jste ti, kteří podávají návrh na zahájení řízení o osvojení.
Přeji vám a vašemu dítěti hodně pokoje a radosti a také co nejhladší průběh všech úředních jednání, která jsou před vámi.

Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.