| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Zpětné vyplacení sociálních dávek

31.10.2003 21:13:41   Ludmila Řezníčková
Dobrý den,
pokusím se odpovědět na Váš dotaz.

Průkaz mimořádných výhod
Průkazy mimořádných hodnot (tak se správně nazývají) jsou podle závažnosti zdravotního postižení rozděleny do 3 stupňů :

  1. TP - těžce postižený

  2. ZTP - zvlášť těžce postižený

  3. ZTP/P - zvlášť těžce postižený s průvodcem.


O přiznání průkazky rozhoduje obecní úřad s rozšířenou působností (nástupce bývalých okresních úřadů), ale rozhoduje zejména na základě posouzení zdravotního stavu, které provádí posudkový lékař Okresní správy sociálního zabezpečení.
Pokud jste tedy s rodiči vyplnila žádost o tyto výhody a nechala jeden tiskopis vyplnit i jejich ošetřujícím lékařem (ten zde uvede jejich zdravotní stav), odevzdejte je na odboru soc. věcí příslušného úřadu. Rodiče pak budou pozváni před posudkovou komisi OSSZ, kde jim sdělí, zda, od kdy a jakého stupně jim bude průkaz přiznán.
Jaké zdravotní podmínky musí splňovat se dočtete v příloze č. 2 vyhlášky č. 182/91 Sb. v pl. znění.
V příloze č. 3 zmiňované vyhlášky se pak dočtete o výhodách, jaké to pro ně bude mít, za zmínku stojí zejména sleva 75 % na vlak a 62 % na autobus u držitelů průkazu ZTP a ZTP/P. U průkazu ZTP/P má pak jejich průvodce dopravu zcela zdarma.
Tolik k průkazkám.

Příspěvek na provoz motorového vozidla
Na tento příspěvek mají nárok držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P ( kromě těch, kteří mají průkaz z důvodu hluchoty), kteří jsou držiteli motorového vozidla, kterým se přepravují. Pokud jmenovaní sami nevlastní motorové vozidlo, mohou mít nárok na příspěvek jejich manžel(ka) nebo děti, příp. vnuci, kteří motorové vozidlo vlastní a používají k přepravě jmenovaných osob. Výše příspěvku je u osob s průkazem ZTP 5.624 Kč ročně a u průkazu ZTP/P pak 9.124 Kč.
Pokud tedy bude Vašim rodičům přiznán průkaz ZTP nebo ZTP/P, mohou si od data přiznání průkazu požádat o tento příspěvek. Pokud nevlastní auto, může si požádat někdo z jejich dětí.

Příspěvek na individuální dopravu
Pro občany, kteří nemají nárok na příspěvek na provoz motorového vozidla existuje ještě tento příspěvek. U něj je však třeba splnit zdravotní kritéria uvedená v příloze č. 5 písm. a) až g) vyhlášky č. 182/91 Sb. (jsou ještě přísnější než pro průkazy mim. výhod) a zase o tom rozhoduje posudkový lékař. Výše příspěvku činí 6.000,- Kč ročně a žádá se na pověřeném obecním úřadě podle místa Vašeho bydliště.

Na tomto úřadě se pak ještě zkuste informovat na příspěvek na zvýšené životní náklady dle § 42 odst. 4 zmiňované vyhlášky, který je určen občanům používajícím ortopedické, kompenzační nebo jiné pomůcky. Vaše matka by mohla v rámci tohoto příspěvku dostávat příspěvek na baterie do naslouchadla.

Nepíšete, zda jste zaměstnaná. Pokud by jste nebyla, je možno na tomto úřadě požádat o příspěvek při péči o blízkou osobu. Na podmínky se prosím zeptejte tam, nemohu se o tom zde již podrobněji rozepsat.

Píšete, že jste pro matku žádala o bezmocnost k důchodu, proto předpokládám, že o této možnosti již víte.

Snažila jsem se o co možná vyčerpávající odpověď, proto je tak dlouhá, za což se omlouvám a přeji mnoho zdaru při jednání na úřadech.

Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.