| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Mléko po odstavení dítěte

6.12.2005 9:52:59   MUDr. Magdaléna Paulová, CSc
Odpověď je založena na způsobu, jakým je tvorba mléka řízena v závislosti na délce kojení. Do cca 6-8 týdnů se kromě dráždění bradavky sáním a stavu plnosti prsu na řízení podílí hlavně mozek, přesně řečeno jeho část - hypothalamus. Tvoří se hormon prolaktin a další skupina tzv. prolaktačních hormonů. Uvolňuje se z podvěsku mozkového - hypofýzy. Po této době, asi od 3. měsíce je již řízení tvorby mléka málo závislé na mozku a množství vytvořeného mléka si řídí žláza sama. Je-li plná, sníží tvorbu, je-li prázdná a drážděná sáním dítěte, zvýší tvorbu. To je poznatek, který bohužel mnoho matek, ale hlavně ani pediatrů a gynekologů, nezná. Praktický dopad to má úžasný. Umožňuje řízení tvorby podle potřeby dítěte (kolik saje, tolik dostane). Jen s mírným zpožděním. Proto by také stavění laktace mělo být cíleno jinak na začátku kojení a jinak po 2. měsíci. Podávají-li se léky, která zasahují tak jemný a propojený systém v mozku, jako je hormonální rovnováha, není to jistě dobré ani příjemné, jak vám potvrdí mnoho matek, kterým byla zastavována laktace léky i po 2. měsíci, kdy už mozek do tvorby tolik nezasahuje. "Přírodnější" je, ponechá-li se ve žláze "přetlak" a nestimuluje se sáním dítěte. Tak by to příroda řešila, kdyby samici savce zahynula mláďata, jak se to ostatně v přírodě děje. Rozhodně si nebere léky.
Abych nebyla dogmatická, jsou situace, kdy dotyčný lék, působící proti prolaktinu použijeme, a to v případě, že se po odstavení stále tvoří mléko. Měla by se ale vyšetřit hladina prolaktinu v krvi matky, což není příliš obtížné a pak léčit už nenormálně vysokou hladinu - hyperprolaktinémii. Pak nelze nic namítat a často to pomůže.
Ve většině případů pozdní zástavy laktace to je potřeba alespoň zkusit a léky nejsou nutné.
Je to složité, ale doufám, že porozumíte. Snažila jsem se to napsat co nejpochopitelněji.

M. Paulová
Názory k dotazu (1 názorů)
Re: odstavení kojení Ester 27.5.2008 17:3

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.