| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Ostatní : Hebrejština, judaismus

  (?)
[<<Předchozích 20] Názory 2130 z 1470  [Dalších 1440 >>]
Cimbur 64764
7.8.2017 21:55:22
Já bych to vyfotila, ale zdálo se mi to neslušné. Docela nová kovová bednicka tak 30 cm vysoká, základna cca 20x20, na jiném hrobě byla schránka menší a už více korodovana, ale stále ne více, než pár let stará. Žeby na ty lístky?
Mája+kluci 07, 11 95717
7.8.2017 19:46:26
Mezuza je pokud vím výlučně na zárubni dveří. Nevěřím, že by někdo dal svitek Tóry jen za petličku na hřbitov. Tóra se uchovává podle velmi striktních pravidel - buď v synagoze, nebo dílčí pasáže právě v mezuze nebo v modlitebních řemíncích. Na hrobě jsem o tom nikdy neslyšela (což teda samozřejmě neznamená nic, ale fakt se mi to nezdá pravděpodobné)
Drop 147259
7.8.2017 19:11:12
Ty schranky by mohly byt mezuky na modlitebni svitky/Tory.
Cimbur 64764
7.8.2017 14:45:53
Byl to hrob rabína Sabbatai ben Cohena, ten hrob za ním měl také na sobě sepjaté ruce, takže asi také rodina z rodu Cohenů a také rabín? Já hebrejsky nějak neumím. ~:-D
77kraska 132593
7.8.2017 12:50:26
ale ja jsem uz tehdy cetla vsechno, co bylo o Zidech dostupne.....odmalicka jsem cetla Prazske povesti od Vaclava Cibuly, porad dokola, a tam se mi nejvic libily povesti o Zidech, byly hrozne nezvykle a exoticke, uplne jine prostredi....tak kdyz jsem pak chodila porad kolem zidovskeho mesta, kde se ty povesti odehravaly, byla jsem tim uplne fascinovana
77kraska 132593
7.8.2017 12:46:13
Rodinova, ja jsem na ten hrbitov chodila kazdou chvili...dneska mi prijde neuveritelny, ze tam nebyla zadna lana, ze tam clovek mohl chodit az k nahrobkum

ale ted si uvedomuju, ze se tam mozna male vstupne platilo....ale chodilo se tam z ulice U stareho hrbitova, ne z Siroke ulice jako dneska, a platilo se nekde v synagoze

samozrejme tam nebyli zadni turisti
Rodinová 140078
7.8.2017 12:08:33
Sedmi, ja taky teda jsem studovala pobliz toho zidovskeho nejmenovaneho hrbitova ~;)... listecky jsem nestrkala nikam, ale strasne rada jsem tam chodila a vubec po celym Josefove, klidne rano, cestou do skoly, zadny turisti, super atmosfera ...
77kraska 132593
7.8.2017 12:03:45
Cimbur, studovala jsem VS pobliz zidovskeho hrbitova, kam byl tehdy volny pristup bez pokladny a bez placeni....kdyz jsem mela delat tezkou zkousku, tak jsem na papirek napsala "at udelam zkousku z....", papirek jsem zatizila kaminkem sebranym pobliz a polozila na hrob rabina...uz nevim, jak jsem na to prisla, bylo to pred rokem 89
Mája+kluci 07, 11 95717
7.8.2017 11:43:06
Cimbur, kamínky místo květin je staletý zvyk, interpretací je několik, od zvyků z polopouštních oblastí až po ono spojení slov otec-syn, které symbolizuje provázanost generací. Osobně si myslím, že nejvíc je to proto, že kamínek může donést každý, i ten nejchudší, neláká k ukradení ani snězení zvěří, nekazí se, na hrobě může být "věčně". Je to osobní vzpomínka návštěvníka, často má kamínek "vnitřní hodnotu" (ze zajímavého místa nebo domova apod.), ale není to podmínka. Je to stejné jako s kytkou/věncem - můžeš vybírat co nejosobnější, ale můžeš i pořídit cokoliv před vstupem na hřbitov. Papírky většinou obsahují nějaká přání, prosby nebo i ty vzkazy/modlitby.
Schránka nevím, to si ani nevybavuju, že bych někde viděla, ale můžu se ti příležitostně zeptat. Na jakém typu hrobů to bylo? Rabínské, nebo spíše novější?

Jinak pěkně je to tady: http://casopis.mensa.cz/veda/jak_na_zidovske_nahrobky.html
Cimbur 64764
7.8.2017 9:54:44
Jinak rabi Feder neměl asi k tomuto městu vztah, pokud vím, narodil se ve Václavicích u Kolína.
[<<Předchozích 20] Názory 2130 z 1470  [Dalších 1440 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.