| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Gugu,
myslím, že když setrváš u češtiny, tak bude aspoň česky rozumět. Na to aby mluvil by podle mě potřeboval další vlivy. My žijeme v Kalifornii, děti mluví česky docela dobře, i když občas si vymýšlí slova (momentálně dcera říká plyšákům "znítěný" - jako že jsou z nití - z látky). Ale my jsme oba Češi, šest měsíců v roce je s námi babička, která sice anglicky mluví, ale velmi těžce, takže u té děti ještě nezjistili, že by jim anglicky rozuměla. Máme české kamarády s malými dětmi (dneska se jich má pár dostavit - spočítala jsem to na třicet lidí a to nejsou zdaleka všichni), máme třeba i slovenskou pediatričku - takže česky mluvíme opravdu hodně, i mimo domov, slyší češtinu od jiných lidí - různých tet a strejdů, u doktora, od ostatních dětí atd. Takže my nejsme dobrý příklad.

Nicméně - mám kamarádku, která je na tom asi jako ty - ona je jediná, kdo na děti mluví česky, jinak tatínek američan, kamarádi, příbuzní, všechno mluví anglicky - a kluci (5,3 a 2 roky) mluví anglicky. Když kámoška na ně mluví česky, oni anglicky odpovídají. Když jsme si s nimi chodili pravidelně hrát, tak najednou začali občas míchat češtinu (naše děti s nimi mluví na střídačku česky i anglicky, jak to zrovna vyjde). Když byli na tři týdny v česku tak najednou mluvili jen česky... takže fakt dost záleží na tom okolí.

Pár humorných historek - máme dost známých, kteří na děti mluví také různými jazyky a včera jeden švýcarský chlapeček chvíli poslouchal jak mluvím na děti česky a zeptal se, jeslti by na mě nemohl mluvit francouzsky - prostě pochopil, že je to jiný jazyk než angličtina.

A ještě jedna zkušenost - moje děti dostaly český pořad Kostičky - a nedávno Moudronose. Jednak to mají moc rádi a jednak se tam hodně mluví česky - a jsou to básničky a písničky a vysvětlování (jsou to takové krátké naučné pořady - třeba o počasí, o dřevě, o koloběhu vody, o zvířátkách) - a mě přijde, že to dětem dost pomáhá rozšiřovat slovník. Ve školce se učí všechno anglicky, tady mají alespoň trošku vysvětlenou spoustu výrazů v češtině - a přestože doma mluvíme česky, tak spousta věcí nás nenapadne nebo na ně nepřijde řeč - a takhle to slyší alespoň někde. Legrace taky byla, když dcera po shlédnutí Povídání o pejskovi a kočičce začala mluvit velmi spisovně :-)

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.