| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

http://www.babyonline.cz/nemoci-deti/herpeticka-stomatitida-a-retni-opar.html



Herpetická (gingivo)stomatitida je typické onemocnění raného dětského věku, u starších dětí a dospělých se s ním setkáváme vzácně. Je vysoce nakažlivé. Přenáší se kapénkovou infekcí, kontaktní infekcí, jídelními příbory a dalšími infikovanými předměty (například hračky). Nebezpečné je zejména v prvním trimestru těhotenství.

První 2 – 3 dny trpí dítě nechutenstvím, schváceností, vysokými horečkami. Po tomto období se objevují první příznaky v dutině ústní, jako povlak jazyka, zduření a zarudnutí dásní i ostatní ústní sliznice. V tomto stádiu může být onemocnění zaměněno za počínající angínu. Avšak záhy se objeví také charakteristické puchýřky, jejichž kryt velmi brzy praská a vzniká eroze, která se pokrývá šedým povlakem. Puchýřků bývá více a vyskytují se na sliznici tvrdého patra, jazyka, dolního rtu, tváří, typický je také výskyt na dásni v oblasti dolních stoliček a za horními středními řezáky. Místem výskytu se liší od aft, navíc vznikají zároveň a jejich okolí nemívá výrazný červený lem. V okolí úst může být vyrážka, jsou zvětšeny podčelistní lymfatické uzliny (někdy i krční a v podpaží), dítě velmi sliní a je mu cítit z úst. Také odmítá potravu (často několik dní), je mrzuté, unavené, bledé.
Celé onemocnění trvá cca 8 – 10 dní a eroze se hojí bez jizvy. Jak již bylo uvedeno výše, někteří jedinci mohou onemocnění prodělat i velmi nenápadně.

3. Jaká je léčba tohoto onemocnění?
Léčba bývá u nekomplikovaného průběhu místní, postižená místa se potírají 1% roztokem genciánové violeti, možné jsou výplachy heřmánkem (pozor u alergiků!), lze použít také nové přípravky Aloclair gel či spray (viz. léčba aft).

Je nutné podávat adekvátní potravu – kašovitou až tekutou, spíše chladnou a nedráždivou, vhodné je podávání vitamínů skupiny B a vitaminu C, nezbytný je dostatečný přívod tekutin. U oslabených jedinců bývají předepsána antibiotika kvůli prevenci sekundární infekce.

Při komplikovaném průběhu (zejména u nejmenších dětí často kvůli dehydrataci) je nezbytná hospitalizace. Pacientovi se tak zajistí dostatečný přívod tekutin i adekvátní výživa, celkově mohou být podána antivirotika (léky působící proti virům) a proti sekundární infekci antibiotika.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.