| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Nano, ozyvam se na tvoje zajimave tema pozde, ale snad jeste aktualni...

Pred par mesicu tohle se dost bourlive probiralo a dost mne to nakoplo na obcasna studia a premysleni. Mrzi mne, ze nemam cas zpracovat vsechno, co jsem vyzkoumala - ale mozna moje otazky stane se to vyzvou pro zkoumave a chytre zde.

Prvni vec, ktera se mi zdala podezrela v dobe diskusi byla, ze dle hlasenych americkych vysledku po zavedeni plosne ATB prevence, vyskyt early onset (casne vypuknuti) GBS sepse melo by v CR se zredukovat na 30-40 pripadu. Ve skutecnosti Zpravy o novorozenci z roku 2008-9 od UZIS hlasi kolem 500 pripadu EO sepsi, to jest onemocneni, kterych hlavnim puvodcem je GBS. Jeste dalsich 300 pripadu se onemocni s pozdnim nasazenim, to jsou onemocneni, kteri dle americkych cisel ATB profilaxi ovlivnitelne nejsou (naopak, teoreticky tam se da predpokladat vyssi riziko vznikle ATB rezistenci).

Co z toho vyplyva? To, ze zrejme 80procentni redukce vyskytu GBS EO sepsi je pomerne klamny udaj, klamny v tom smyslu, ze fixuje cislo ZJISTENYCH GBS zpusobenych sepsi. Nefixuje vsak redukci promile deti, kteri EO sepsi onemocneli (nebo byli leceni jakoby je meli). Kdyz jsem zacala porovnavat promile deti s EO sepsi v zemich s ruznou politikou ohledne profilaxi, zjistila jsem, ze ten rozdil ve vyspelych zemich az tak velky neni. Paradoxne, nejvyssi cislo vyskytu EO sepsi u novorozencu uvadel americky clanek, tedy data byla ze zemi, ktera ATB profilaxi zavedla plosne prvni...

Tohle mne vyvedlo z omylu, ze volba vypada takhle: kdyz dle metaanalyz Cochrane, riziko umrti s profilaxi a bez nej je stejna, profilaxe snizuje pouze riziko onemocneni, pak kdyz zvolim dat si ATB behem porodu, zatizim si svuj porod a organizmy sveho a ditete, budu celit riziko vzniku rezistentnich mikroorganizmu, kteri take muze drive nebo pozdeji to dite zkolit, ale snizim pravdepodobnost, ze po narozeni dite onemocni, bude mu pichano ATB, bude hospitalizovano na JIP a pod. tezke vyhlidky. OMYL, tahle pravdepodobnost se nesnizuje nijak vyrazne! Nick, podepsany jmenem dr., ktery zavadel ATB profilaxi v CR jeste pokousel se argumentovat zmensenim vyskytu streptokokem zpusobenych meningitid. Muj prehled vsak ukazal, ze 0.2 promile je stale cislo vyskytu, at je politika zeme jakekoliv. A meningitida spise se vyvine u LO sepsi, takze ATB profilaxe pro tyto pripady je kratka.

Nutno podotknout, ze propagatori velmi draheho systemu plosneho testovani a podavani ATB pozitivnim matkam spolehaji na vyvojove, historicke argumenty. Vsak to je argument vadny: tam lze dat do paru korelaci cokoliv: snizeni vyskytu casnych amniotomii, zvyseni vyskytu cisarskych rezu, peclivejsi sledovani novorozencu spojenych s vedomim hrozeb (nejen) GBS sepsi.

GBS pozitivita s PD nevylucuje, ale docela realni riziko bakterialniho onemocneni zavazuje zajistit si dostatecnou pediatrickou peci. Jinak pohodovy porod, psychicky a fyzicky komfort doma jiste zmensuje pravdepodobnost, ze dite bude chtit onemocnet. Kdyby ale melo divnou barvu nebo spatne dychalo, okamzite se ma mazat do nemocnice, bez cekani na navstevy PA nebo dr. - ale to je samozrejmost.

At vse dopadne dobre ~;((

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.