| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Tante, prací soda je uhličitan sodný. Čemu se říká "soda na změkčování vody", to nevím, ale předpokládám, že jde o totéž, tedy taktéž uhličitan sodný, který z vody vychytává vápenaté a hořečnaté ionty za vzniku nerozpustných sraženin. Proto se používá na to praní.

Dodekahydrát mi zní divně - nemá to být dekahydrát? Ve formě dekahydrátu se soda používá.
Perkarbonát je lidový název, ale pokud vím, je to směs prací sody s peroxidem. Peroxid z něj by měl pleny bělit. Ta soda v něm -no, ta jen sráží vodní kámen.

Ono vůbec to změkčování vody sodou je takové pofidérní, prootže funguje tak, že se ionty vysrážejí. Ale kde se vysrážejí? Pomáhá to v tom, že se nevysrážejí třeba na součástech pračky, protože to udělá takové spíš vločky. Ale myslím, že ty vločky se do plín vesele nachytají a můžou dělat tu zapranost.

Nebo dělají zapranost sraženiny mýdla se zbývajícími ionty - tak možná přidat sodu?
Ale taky je možné, že zapranost dělá směs sraženin mýdla s těmi vločkami a tam žádné dávkování nepomůže.

Já sama takhle neperu, takže vlastní zkušenost poskytnout nemůžu.

Nějak bych v procesu někde přitvrdila octem, ten rozpouští alespoň ten uhličitan vápenatý a hořečnatý, tj. ty vločky. Na vápenaté a hořečnaté mýdlo nevím, jestli zabere, ale trochu myslím jo.

Jinak můžeš klidně vybělit Savem - funguje na stejném principu jako peroxid, tj. taktéž pomocí kyslíkových radikálů, ale je účinnější.

A nakonec - ehm, překvapilo mě, že o radu žádáš zrovna mě - já přece nejsem chemik ~;)

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.