| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Monty, máš naprostou pravdu. A-a, Pa-pa, ma-ma, ta-ta... jsou součástí dvouslabičného období vývoje řeči. Je to přirozený posun od neartikulovaných zvuků přes první slabiky. Vývoj řeči prochází přes zdvojování (někdy ztrojování) slabik, které jsou stejné. Teprve později přechází k odlišným skupinám slabik.
V tohle je zajímavé si povšimnout, že vývoj rané řeči je podobný bez ohledu na jazyk. Dá se říci, že nejdřív byly dvojslabiky a pak teprv jim byl přiřazen význam ~:-D - ma-ma bývá první dvojslabikou, označuje (pravděpodobně) v pocitech dítěte zároveň primární pečující osobu i zdroj potravy (ostatně, viz. mamma - prs) a patří k nejsnáze vyslovitelným. Mama, Mamma... jsou jedny z prvních dvojslabik dětí bez ohledu na to, jakým jazykem je na ně mluveno(platí to nejen pro indoevropské, ale i jiné jazyky, tj. nelze mluvit o společném naučeném jazykovém kořenu). Prostě nejdřív dítě zvládá retné hlásky. Tj, m, p, b, ... a zároveň samohlásku "a", která je vlastně zvukem víceméně relaxovaného svalstva, ostatní samohlásky vyžadují větší zapojení hrtanových svalů. Odtud mama, baba, papa...

Papa je slovo z jazyka, který maličké děti učí své dospělé. Nikoli naopak. Je to přirozená "dětština", která postupně přejde do jazyka, v němž se na dítě mluví v rodině.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.