| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Pruhovaná,přesně tak.
Pavel Eisner ve své nádherné knize Chrám i tvrz píše,že přípona -ová se používá proto,aby se ženská příjmení mohla skloňovat.Což je pro češtinu naprosto zásadní věc.S panem Svobodou ,ale s paní Svoboda,je-li nepřechýlená.Trhá to uši hodně a ještě navíc,aby to znělo alespń trochu,musí se k tomu přidat křestní jmeno nebo titul nebo cokoli.Všimněte si,že běžně řeknete: byl tam Kaiser s Lábusem,ale ne byly tam Kámen s Konvalinka,abych použila okleštěná nepřechýlená příjmení jistých dam.To -ová není přivlastňovací,to by znělo přeci -ova.My bychom naopak měly být hrdé,že se ihned z našeho jména pozná,že jsme ženy.To,že máme příjmení po otci(manželovi),to přeci s přechylováním vůbec nesouvisí.
S argumentováním prznění cizích jmen na mně taky nikdo moc nechoďte.Všichni chatují,mailují a na kompech mučí chudinku angličtinu,ale Williamsová jim nevoní.
Tuhle museli v Respektu uveřejnit omluvu,že pánové X a Y,co okradli chudáka Leonarda Cohena,nebyli pánové ,ale dámy - nepřechýlené a tudíž automaticky považované za muže .A už jsem viděla v jedné knížce krásnou větu,že její hrdinové byli na koncertě,kde zpíval Joan Baez.A jinde si zase troufale dovolil překladatel přechýlit jméno slavného basebalisty,takže z něj udělali Babe Ruthovou.Asi ho spletlo to Babe.
Možnosti,že by si mě někdo spletl s chlapem(a to mi dcela vadí),mě česká gramatika ušetří.Jsem ráda a bojovat proti přechylování nebudu.
Potkala jsem dítko jménem Berta Bašta.No nevím,ale přeju jí v budoucnosti hodné spolužáky.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.