| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Že by taková historie?




Nomenologie je to prastará vědní disciplína zabývající se vysvětlováním některých rysů lidské osobnosti, jejich povahy a úspěšnosti na základě křestního jména. Vychází z psychologie a sociální psychologie, antropologie a antroponomastiky (lingvistické nauky o lidských jménech). Jako vědní disciplína je známa již delší dobu a její počátky se datují od byzantského císaře Nikeforose I. Navazuje na prehistorické lidské zkušenosti, obyčeje a zvyky. Jak ukazují historické prameny, užívala se nomenologie již v Antice (řecká civilizace), hlavně v době helénismu, tedy kolem 4. století před Kristem, kde se rozšířila prakticky ve většině zemí kolem Středozemního moře a na Blízký východ. V antickém Římě vzniklo pojmenování césar a slovo král je odvozeno od jména Karel (panovníka Franské říše). Nový rozkvět nomenologie lze datovat od druhé poloviny 20. století díky francouzskému badateli Prof. Pierru Gaultierovi, vycházející ze zápisků byzantského císaře Nikefora I.


Nomenologie nerozlišuje dobrá či špatná jména, ale rozlišuje jména „silná“ a „slabá“, přičemž ne vždy je silné jméno pro svého nositele prospěšné a slabé jméno neprospěšné. Silná jména jsou taková, která mají silný nomenologický potenciál a značnou energii.

Za taková jména jsou pokládaná jména náčelníků, která byla kdysi při iniciativních obřadech udílena budoucím vůdcům, knížatům, panovníkům, a která vyjadřovala vladařský či mocenský projekt. Týkalo se to jmen řeckých, germánských či slovanských (Alexandr, Otakar, Richard, Eduard, Ludvík, Vladislav, Břetislav, Václav, Vladimír, Jiří, Josef, Jakub, Jan, Matěj, Teodor, Bohdan, Adam). Mezi nomenologicky silná jména žen patří (Eva, Alžběta, Marie, Anna). Slabými jmény jsou především jména taková, která nic významného nehlásají ani nežádají, nenesou žádné poselství, ale pouze konstatují nějakou skutečnost (Bruno, Agáta, Emil, Lada, Ondřej, Miloš).

Jméno svým vytvořením původně slabé se může stát silným díky svému významnému nositeli (František, Anežka).


http://www.dardetem.cz/nomenologie

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.