| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

nemám s umírajícími pacienty zkušenosti a ani nejsem lékař, ale co jsme ve škole učili na paliativní péči, tak umírání s sebou nese nechutenství a nepociťování žízně a je to tak normální, v organismu se mění metabolické poměry a nějaké přílišné zavodňování nebo podávání výživy je stejně nezvrátí, maximálně o pár dní posune. tedy pokud máme na mysli stav, kdy člověk už nic nepřijímá ústy, dokud je schopen sám jíst a pít, tak se mu samozřejmě má obojí nabízet v takové formě, aby pro něj bylo co nejpřijatelnější. doslova nám na přednášce bylo řečeno, že podávání výživy nebo tekutin pomocí infuzí do žíly nebo sondou do žaludku není indikováno, nemělo by se dělat, protože konec života to umírajícímu stejně nezkvalitní, naopak, může to přinést problémy. například se mi vybavuje, že větší zavodnění s sebou nese větší tvorbu bronchiální sekretu a tím nutnost častějšího odsávání, aby mohl nemocný dobře dýchat nebo větší tvorbu žaludečních a střevních šťav a tím i možnost zvracení. že může docházet i k otokům nebo k selháním orgánů. vstup do žíly nebo sonda pak jsou samy o sobě potenciální riziko (možnost infekce v místě vpichu nebo žíly, možnost úniku infuse mimo žílu, otlačenina v místě zavedení sondy...) - jako jo, celkem běžné nepříjemnosti, které potkávají spoustu pacientů. otázka ale je, jestli je to u umírajících opravdu nutné, jejich osud to nezvrátí, ale tyhle nepříjemnosti mohou přijít navíc. navíc čím víc "techniky" je kolem umírajícího člověka, tím menší je možnost, že bude moc v klidu zemřít doma, pokud je to jeho přání.

ale tedy o tuto problematiku se nezajímám, tak nemám představu, nakolik se názory na vhodnou péči u umírajícího člověka mezi lékaři liší.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.