| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Teď se tu vyskytlo několik témat ohledně dědictví nemovitosti, která mě vedou k zamyšlení, jestli to vůbec má nějaké řešení, které by nezpůsobilo, že by se ti lidi do krve nepohádali ani si žádný z nich neodnesl pocit křivdy.

Už to tu párkrát padlo skoro jako modelová situace - rodiče bydlí v domě a mají dvě nebo víc dětí. Jaké pořízení o svém majetku by měli udělat, aby se ani jedno z těch dětí nemělo důvod cítit "ošizeno"? Ideální by bylo jim dům odkázat na třetiny, aby ho prodali a o peníze se rozdělili, ale co když je to komplikované tím, že jeden z nich v tom domě s rodiči bydlí a jak tu psala třeba Yuki, aby se v něm dalo bydlet komfortně, je potřeba do něj investovat (výměna oken, zateplení, oprava střechy...). Pokud to nemohou udělat rodiče, kdo by do domu měl investovat? Všichni sourozenci rovným dílem (i když tam bydlí jen jeden)? Ten, který tam bydlí? A jak se při případném dědění zohlední to, že do domu vrazil dejme tomu dva milióny a tak ho zhodnotil, přece by bylo nespravedlivé, aby se pak dědictví dělilo z této zhodnocené ceny domu a ten, co do domu investoval, by vlastně z vlastní investice musel sourozence ještě vyplácet?

A jak řešit situaci, kdy ten bydlící sourozenec reálně nemá na vyplacení těch zbývajících dvou (tedy ne že by nechtěl, ale prostě nemá a tudíž nemůže)? Jaké byste viděli nejspravedlivější řešení? Dům po smrti rodičů prodat a rozdělit si peníze, přičemž tomu, co investoval, by připadl větší podíl kvůli tomu zhodnocení? Nebo to vzít tak, že rodičovský dům je blbé prodávat, ale to by pak znamenalo, že ti ostatní sourozenci budou na svém podílu zkráceni? A co když ta nutná oprava je natolik rozsáhlá, že si ten investující musí na to vzít hypotéku a tudíž ručit tím domem, a na to konto vyžaduje, aby rodiče převedli dům na něj (protože jde do velkého rizika a jinak by tu hypotéku nedostali)?

Jak nad tím přemýšlím, tak mně by asi jako rodiči přišlo nejspravedlivější odkázat to všem rovným dílem po zohlednění té investice, a nechat je, aby si s tím po mé smrti nějak poradili. A případně svolat rodinnou radu a sdělit jim to, že dělím na stejné díly, ale bratrovi A je nutné kompenzovat jeho investici, takže dostane ke svému dílu ještě o X navíc.

Řeším to naštěstí čistě hypoteticky, ale když vidím, kolik to dokáže nadělat zlé krve, tak by mě zajímalo, jestli to vůbec má nějaké spravedlivé řešení, protože mi přijde smutný, že se ti rodiče snažej, aby svoje děti nějak zajistili, ale ve skutečnosti to těm dětem spíš uškodí, protože se o to zhádaj do krve a znepřátelej do smrti.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.