| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Ze zdejších zkušeností a z několika posledních diskuzí vyplývá, že v našich státních školách se dodnes v podstatě předstírá výuka angličtiny.

Někdo tu trefně zmiňoval, že platit dítěti angličtinu už je na úrovni čistění zubů. Člověk to prostě dělat musí a nikoho ani nenapadne žádat kvalitní výuku od školy. Bohužel mi to připadá dost trefné.

Nejen kvůli přístupu škol, ale i kvůli přístupu inspekce. Mizerný kvalifikovaný učitel, který neodkáže učit (natož motivovat) děti, je v pořádku. Na prvním stupni za úrovni učitele/výuky v podstatě nezáleží. Hlavně nesmí školy a školky umožňovat placené hodiny profesionálů a rodilých mluvčích, neboť by to narušovalo a způsobovalo sociální nerovnost. Takže někteří ředitelé se to snaží obejít tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Zoufalí rodiče, kteří vědí, že jejich dítě nemůže čekat další roky, než si to škola nějak srovná, učitel se doučí atd., platí soukromé vyučování jazyka. Jejich děti většinou jakž takž prosperují.

Pak vzniká další paradox, to když později dítě natrefí na kvalitního učitele (to později může být kdykoli v průběhu školní docházky, tedy ve čtvrté třídě nebo na gymplu). Část třídy z výše popsaných důvodů umí, část ne. Některé školy začínají se všemi od začátku, ať už z ideologických důvodů nebo ze zoufalství, jinde děti rozdělí aspoň částečně podle úrovní (což bývá torpédováno ze strany rodičů i inspekce).

Inspektoři, ředitelé, logopedi, speciální pedagogové, psychologové a prvostupňoví učitelé často anglicky neumějí vůbec nebo mizerně. Nemívají potuchy o tom, jak účinně učit. Občas něco blekotají o talentu a o tom, že oni ho vlastně také nemají. A i když už se někdo považuje za zdatného angličtináře, posléze přizná, že knihu v angličtině nepřečte, film nezkoukne.

Pak je zde několik málo přísně vedených angličtinářů, takto absolventů filosofických a pedagogických oborů, kteří sice umějí, ale je jich nedostatek, a hlavně asi nepůjdou učit na pár hodin týdně na vesnickou školu. Možná vůbec nikam.

Všeobecné televizní vysílání filmů v původním znění s titulky se na rozdíl od mnoha jiných zemí neujímá, protože spousta lidí už nepřečte ta malá písmena a ostatně to není pohodlné.

Normální, jednoznačný a účinný přístup k výuce jazyka v téhle zemi neexistuje. To ale znamená, že neexistuje bezplatné školství... kdo má zájem, možnosti a peníze, ten to kvalitní vzdělání pro své děti získá. Jak je to u vás?

Omlouvám se, že nezmiňuji ostatní jazyky, přece jen jsou většinou tzv. "druhé", a když nefunguje ani "první", tak co teprve "druhý", že...

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6+0= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.