| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Sám mám zkušenosti jenom ze skautskejch táborů (za komunistů oficiálně "turisťáky", ale podle skautskejch a woodcrafterskejch principů).

Osobní čistota patřila k táboru neodmyslitelně, samozřejmě ne nějakej hygienickej purismus, ale mytí v potoce nebo v rybníce probíhalo prakticky denně, pokud náhodou fakt nebylo počasí, tak ruce a obličej, čistění zubů ráno a večer, na konci tábora indiánská sauna. Sprcha na takovým táboře samozřejmě nebyla, teplá voda taky ne (akorát ohřátá na kamnech). Spalo se v týpkách, takže lidi i oblečení načuchli kouřem - mě to nevadí, naopak, mám ten kouřovej odér rád a nesmrdí mi, nakonec je to hodně podobnej odér jako v Kaufu v uzeninách... oblečení se sušilo, protože se ve stanech topilo, na měnění oblečení se dohlíželo, i když ne furt, ale moc propocený trička se převlíkaly určitě, na nohy se koukalo (na zasmrádlý ponožky - nejen kvůli čuchu, ale kvůli hygieně) na puchejře zcela samozřejmě, na menší se dohlíželo víc, starší dohlíželi na mladší, někdy se i hromadně pralo, pokud nepršelo, dávaly se spacáky obrácený naruby vyvěsit na sluníčko. Přetejkající latrína a kakání po lese je nějak mimo moje chápání - chápu, že pětadvacet dětí a šedesát dětí je rozdíl, ale v tom případě snad latrín musí bejt víc - latrína se kopala dost hluboká, pravidelně se zahazovala hlínou, případně zasypávala vápnem. Nádobí se mylo hned po jídle a po vaření, u těch, co vařili, byly umytý ruce jasný. Jasně, že nikdo nebyl navoněněj, ale myšlenka "špinavej, smradlavej, ale šťastnej" mi úplně nesedí. Všichni, i velký, se přes den zašpinili, ale prostě taky pravidelně myli a taky převlíkali. Myli jsme se i na víkendových výpravách, minimálně ruce a obličej, čistili si zuby, někdy se myli celí (nebo koupali, ale mysli jsme se i v potoce, drhli se jemným pískem, abychom si omyli pot). Minimálně ruce, obličej a zuby jsme si myli a saunu aspoň jednou dělali i na zimních táborech...

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.