| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Jasně, že čínskou medicínu nevymyslel Mao, Mao ji ovšem začal ve velkým zavádět na úkor západní medicíny, která se do jeho časů v Číně už poměrně výrazně prosazovala a byla kombinovaná s tradiční. Její kořeny sahají tisíce let do minulosti, nedá se ovšem říct, že „existuje“ tisíce let: to, co existuje dneska, je momentálním výsledkem tisíciletýho vývoje a shromažďování zkušeností, a tenhle stav před tisíci lety neexistoval. To bychom zrovna tak mohli tvrdit, že západní medicína existuje tisíce let.
Ve skutečnosti si čtyři hlavní proudy medicínský tradice, podložený písemnýma odbornýma textama, institucionální výukou a systematickým předáváním zkušeností): západní, blízkovýchodní (islámská), indická a čínská si byly podobný až do 18. století. Islámská tradice, otevřená tradičně na všechny strany, se později v zásadě stopila se západní. Měly v něčem různý, ale vzájemně slučitelný způsoby diagnostiky a hlavně měly podobnej náhled na zdraví a nemoce: byla to rovnováha určitých „tělesných štáv“, sfér, energií apod., který byly v těle umisťovaný na základě zkušeností s diagnostikou zvenčí, s omezenejma znalostma vnitřku (hlavně z chirurgie, nejvíc vojenský, a taky z analogií se zvířaty), sledování projevů a zaznamenávání léčby, ale hlavně v souladu s místní astrologií. Tělo bylo mikrokosmem, odrážejícím makrokosmos, přičemž makrokosmos byl taky známej jenom omezeně.
Západní medicínu od indický a čínská odlišilo hlavně využití anatomie, tj. poznání funkcí vnitřních orgánů a tkání, a od 19. století použití mikroskopu, resp. poznání mikrostruktur. A dál pak roentgenu, chemických rozborů apod., zatímco tradiční čínská medicína zůstala převážně u vnější diagnostiky (vzhled, puls, oči, dech atd. atd.). Ty západní směry, který moderní vnitřní diagnostiku nepřevzaly, jako homeopatie nebo mesmerismus, se postupně staly „alternativou“.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.