| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

No, to, že té funkce nezneužil každej, kdo ji měl a teoreticky by mohl, zdaleka neznamená, že se to nedělo.

A asi taky záleželo na tom, o jaké době se bavíme - myslím, že poměrně benevolentnější byla 60. léta a pak 80., (nejsem takovej pamětník, ale podle toho, co jsem slyšela, tak se mi jeví, že stupnice "tvrdosti" byla 50. léta, kdy se opravdu kádrovalo natvrdo podle původu, 70. léta, kdy se kádrovalo v rámci normalizace a občas se podařilo někomu proklouznout, 80. léta, když už "jim" to nikdo moc nežral, a 60. léta, kdy se podařilo občas někomu i vyjet na studia ven - jestli tu je nějakej pamětník toho všeho, tak ať mě kdyžtak opraví).

Já jsem celý dětství žila v domněnce, že na kádrovým profilu hodně záleží - nevím, do jaký míry to bylo tehdy ještě opravdu reálný a do jaký míry už zbytečný obavy, ale i pokud UŽ byly z větší míry zbytečný, tak reálnej podklad to mělo v tom, že si ti lidi pamatovali to tuhý kádrování z minula a moc nevěřili tomu, že by se to mohlo trochu rozvolnit).

Co ale mám zažraný pod kůží byl ten "skleněnej strop", že když někdo nebyl v KSČ, tak nemohl (nebo možná jen výjimečně) pracovat ve vyšší funkci. Samozřejmě takto se do takových funkcí "přes stranu" dostalo spousta neschopných blbců nebo všehoschopných hajzlů, ale vím i o lidech schopných odborně a rovných lidsky, kteří do strany vstoupili čistě pragmaticky právě z toho důvodu, že by jinak nemohli dělat primáře/ředitele, ač odborně na tu funkci měli.

A přiznám se, že ač komunismus jako ideologii pokládám za čiré zlo, tak těmto konkrétním lidem jejich vstup do KSČ mít za zlé prostě nemůžu, protože jak jsem říkala, lidsky se celou dobu projevovali rovně a čestně, nikoho nepodrazili ani mu neublížili, komunistickou ideologii rozhodně nežrali a jejich vstup byl opravdu čistě pragmatickou úlitbou tomu, aby mohli dělat práci, pro kterou byli kvalifikováni a kterou by jinak dělat na takové úrovni velmi pravděpodobně nemohli. A nevěděli, co dneska víme my - že ten režim nebude "na věčné časy", a i kdyby věděli, tak v době revoluce třeba už byli v těsně předdůchodovém věku a to, že už "to" není potřeba, by by už jim nebylo nic platné.

~d~

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.