| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Eudo,

ale v ČSSR nás "v té době" žila spousta lidí, nejen Ty. ~d~

Spousta těch "vymožeností" byla zase vykoupena jinými věcmi a spoustu měli na Západě jistě taky - neměli tam snad třeba důchody a dovolenou? (mimochodem ani v ČR nebyly dovolené ve smyslu "celá rodina vyjede za hranice k moři nebo aspoň na delší dobu mimo domov" až zas takovou samozřejmostí)? A třeba ty příspěvky na bydlení byly "vyváženy" velmi obtížným získáváním takového bydlení, různými "nadměrnými metry" (to vše jistě také pamatuješ).

Já opravdu netvrdím, že si lidi "venku" žili oproti nám zcela bezstarostně, a nikdy jsem netvrdila, že si mohli koupit kdykoli co chtěli. Věřím, že museli šetřit a že naše představy o jejich ekonomickém blahobytu byly často velmi zkreslené. Ale myslím, že v celkovým součtu si průměrnej západní Němec přeci jen žil asi malinko jinak než průměrnej Čech, a navíc tam přece nebyla jen ta ekonomická stránka. Třeba ta holka, co emigrovala, byla ze zajištěný dobře vydělávající rodiny, mohla se mít tady velmi dobře, přesto odešla do nejistoty a s diplomem z univerzity myla zpočátku černý nádobí bez jakýkoli jistoty, že se tam uchytí. PROČ by to dělala, když jí tady materiálně vcelku nic nechybělo? Třeba pro tu svobodu, kterou ty označuješ "ňákou", ale pro někoho měla takovou cenu, že jim stála i za tu nejistotu?

A proč ti lidi nesměli odejít legálně a zase se vrátit, ale museli utíkat a byli odsuzováni v nepřítomnosti? Proč odcházeli lidi jako třeba Matuška, kterej to tady měl dobrý, ale v Americe značně komplikovaný? Proč zůstal v Americe Jiří Voskovec (to bylo sice o x let dřív, ale stejně)?

Hele, já nemám problém věřit, že lidi na Západě neměli zdaleka na růžích ustláno, že ekonomický představy řady Čechů o tom, jak se žije na Západě, byly značně nadhodnocený, ale nemyslím, že by se tam umíralo hlady, a hlavně - ne všem šlo jen o tu ekonomickou stránku, spoustě lidí šlo i o tu svobodu, který Ty říkáš "ňáká"~a~ ~d~, která jistě nebyla absolutní, ale byla asi o dost větší než to, co jsme měli tady u nás. A jestli mi na tom něco vadí, tak to, že mám pocit, že tvrdíš "vy vlastně pořádně nevíte, co se vám dělo, a vlastně to nebylo vůbec tak hrozný, a na Západě to bylo ekonomicky i stran tý svobody skoro stejný", což si myslím, že prostě není pravda.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.