| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Řekl bych, že mezi zvířatama chovanejma v domácnosti a volně žijícíma, nebo aspoň chovanejma navolno, bude rozdíl. Přesněji řečeno: bude u společensky žijících větších savců.

Pramenit to bude jednak z toho, že v chovu je pravidelně zájem odchovat veškerý potomstvo, v přírodě je úmrtnost podstatně vyšší. A za druhý zvířata v chovu většinou nežijou ve svým vlastním společenství, nemaj možnost plně rozvinout přirozený skupinový vztahy, včetně výchovy, ani neprobíhá nějaká kolektivní kontrola chování. O rodině se psem se může říct polovážně, že je to psova "smečka", ale vždycky to bude jen náhražkový společenství.

Vlky zblízka neznám. Znám ale koně, a to i ty divoce žijící. Ne převaláky, jen potomky zdivočelejch koní, žijící ovšem v relativně přirozeným - stepním - prostředí, kde žijou vlci, jejich hlavní predátoři (většina koní, co vlci ulověj, jsou hříbata, některý roky skoro polovina nově narozenejch hříbat, tj. do stáří 1 roku). Poznal jsem několik stády celkem zblízka, s jedním jsem strávil nepřetržitě 24 hodin a vím, že každej kůň má zcela individuální povahu. Na druhou stranu, i přes ty individuální povahy, se páry, rodiny a stáda chovaj jako celek. Mám v podstatě to chování zdokumentovaný za 24 hodin z větší části minutově, stovky fotek, který dokládaj, že i při neustálým pohybu tam neustále probíhaj standardní interakce a že individuální reakce na podněty nepřekračujou určitou mez, akupina je vždycky nadřazená.

Jasně, že to není na 100 %, je to taky pouhej jeden den (ostatní pozorování nebyly tak obsáhlý), nicméně mám to doplněný dalším místním pozorovatelem a znalcem, kterej je sleduje řadu let a zná individuálně prakticky každýho z těch koní (jsou jich tam průběžně tak 3-4 stovky).

Fuj, to jsem se zase rozepsal - no ale co jsem chtěl říct, je to, že přirozenej výběr, přirozená výchova a skupinový chování je něco, co v běžným domácím chovu nemáš, nanejvejš to vzdáleně napodobíš. Proto bych byl ochotnej se vsadit, že stejně, jako je rozpětí různýho chování (včetně deviantního) u koní v chovu větší než u volně žijících, bude takový rozpětí větší i u psů v porovnání s vlkama, dokonce podle mýho větší, protože třeba u převaláků (který jsou podobně jako vlci určitej druh), byť chovanejch v zajetí, je podle lidí, co se o ně dlouhodobě staraj, to chování ještě stereotypnější, než u objektů toho mýho pozorování.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.