| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Kudlo, zkusím nastínit svoji představu. Budu strašlivě hrubě zjednodušovat, odpusťte prosím.

Abrahámovská náboženství mají jednoho Boha, společného, křesťani s židy mají i částečně společné texty, které o tom Bohu hovoří. Islám má téhož Boha v Mohamedově prorockém uchopení. Pohledy jsou odchylné, důrazy jsou odchylné, ale Bůh je to jeden.

Jsem křesťanka, protože pohled křesťanů zahrnuje a zvěstuje Krista, bez kterého by pro mě osobně Bůh byl tak nějak zbytečný a přišlo by mi nejspíš účelnější, jakožto příslušnici pohanských národů, zabývat se pohanskými bohy, kteří by mi mohli něco nabídnout; samozřejmě pokud bych se bohy vůbec zabývat chtěla.

Budhismus je imo spíše filozofie než náboženství, není to ani tak o tom, jak se vztahovat k bohům, ale jak se poprat se životem (tedy u budhismu spíše jak se nepoprat se životem) a uchopit ho. Karma je svým způsobem dosti mechanická záležitost, princip, nikoliv osoba, které je třeba porozumět; osvícení nedosáhneš s pomocí či z vnějších sil, ale zevnitř sebe sama (budhisté prosím nechť prominou mnohá hrubá zjednodušení). Božstvo tu je upozaděno, uctívá se osvícený Učitel. (Křesťanství také uctívá učitele, ale zároveň ho vnímá jako člověka i jako Boha.)

V hinduismu se natolik nevyznám (v pochopení, jakým způsobem hinduisté o svých bozích uvažují), že si o něm nemyslím nic. Šintoismus vnímám často jako práci s drobnějšími místními duchy a bůžky, které já sama vidím mnohdy jako jakousi variantu "místních andělů a démonů", tedy jako mocnosti poněkud nižší ligy. (A budu doufat, že si na mě teď nějaká "nižší liga" nezkusí došlápnout ~;))

Svou představu o pohanských bozích nejsem schopna jednodušeji shrnout, zajímá mě to, ale nechápu a vím o tomto uvažování a těchto bozích příliš málo. Jen mám pocit, že můj Bůh je kdosi jiný a můj vztah k němu je výrazně jiný než vztah, který tu načrtla Alraune.

Křesťanství hluboce rezonuje s čímsi ve mně.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.