| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Hledala jsem na netu text o středověkých Vánocích od Jana z Holešova, protože se mi to fakt nechce přepisovat, a ejhle - narazila jsem na velmi zajímavý rozhovor s Vladimírem Vondruškou. Sice je to osoba kontroverzní, ale dovolím si citaci:

Dnes se o Vánocích hodně často hovoří jako o svátcích konzumu. Není to vlastně svým způsobem jen návrat k onomu středověkému vnímání, jak jste mi ho popisoval?

Víte, ony to byly svátky konzumu vždycky. I v tom baroku byly základem vánoční trhy, kam lidi chodili nakupovat, trhovci měli na Vánoce vždy vynikající výdělky. Dnešní změna Vánoc není v konzumu, ale v tom, že jsme rozbili rodinu a úctu k rodině. Dnes už má jen málokdo zájem, aby se na svátky sešla širší rodina, rodiče, prarodiče. Aby si všichni v klidu poseděli, povyprávěli. Navíc dříve nebyla televize, takže se lidé museli zabavit sami. Nejde tedy o konzum jako takový, ale o konzum kulturní. Protože čím více vám kulturu zprostředkovávají profesionálové, tím více ubíjíte běžnou lidskou tvořivost. Dříve když tatínek uměl zahrát na housle, byť falešně, tak zahrál. Rodina si zazpívala, vyprávěla si a podobně. Zkuste dnes dětem říct: "Nepustím vám televizi, místo toho vám zahraju na housle a zazpíváme si." To vás vyženou. Ale je to škoda, protože rodinná idyla v dětství vás formuje na celý život.


Celý rozhovor najdete na https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/vanoce-byly-vzdy-svatky-obzerstvi-a-konzumu-i-ve-stredoveku_410229.html

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.