| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Kat, ano, souhlasím s většinou z toho, co píšeš, jen je to někdy trochu složitější, ale hlavně, já tu situaci s Romy prostě nevidím tak zle, jak se o tom většinou píše. Jasně, že někdo, kdo bydlí blízko vyloučené lokality, naráží na problémy. Jinak v mnoha městech většina Romů více méně normálně funguje, setkávám se s takovými rodinami v místě bydliště, nebo jsem jejich děti učila, běžné obyčejné rodiny.

Jde také hodně o problém sociální, ne etnický. Z historických důvodů je vzdělanostní úroveň této komunity jako celku nižší, takže některé věci nedomýšlejí, on život v naší současné společnosti je vlastně docela složitý ~;) Takže co vidím některé Romy v mém okolí, spousta z nich je v exekuci, mají nesplatitelné dluhy navýšené všemi možnými penále a poplatky. Což vede k tomu, že pracují na černo. Nezastávám se toho, ale ono se jim fakt nevyplatí vydělávat normálně, protože nevidí šanci, jak se z dluhů dostat. Tohle se trochu snažilo řešit "milostivé léto" (samozřejmě se exekuce netýkají jen Romů), bohužel, pokud dluží soukromým společnostem, dluhů se zbavit nemohli.
Plus to, co píšeš, obchod s chudobou, podporovaný praktickou nemožností sehnat běžné bydlení.
Nechci posuzovat sociální práci, to bude místo od místa jiné. I ty neziskovky asi jsou lepší i horší. Zas ale si myslím, že se toho na spoustě míst dost daří, ale jak jsme zaměřeni na negativní zprávy, moc o tom nevíme.

A ještě jednou napíšu - neviděli bychom věci tak černě, kdyby se Češi s Romy trochu víc znali. Máš pravdu, díky pěstounství a akcím pro děti s romskými kořeny jsem poznala spoustu vzdělaných Romů - někteří z nich se teď zapojují do pomoci uprchlíkům z Ukrajiny.
Poznala jsem také ale díky cestám za biologickou rodinou jedné mé pěstounské dcery lidi z Chánova - o kterém se většinou mluví a píše jako o jedné z těch příšerných lokalit. Jo, bydlet bych tam nechtěla, ale ti "naši příbuzní" (otec, tety, strejdové, prarodiče ~:-D) sami o sobě byli fajn - vděční, že se starám o "jejich" dítě, pokaždé nás pohostili a viděli jsme, jak se i tohle sídliště místy mění k lepšímu.

A jen na okraj, nejsem naivní, mám s Romy i různé špatné zkušenosti, o těch ale zas až někdy jindy ~:-D

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.