| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Ty jo, to považuju vás všechny za mega poctivé...

já, jak mám muže z jiného státu EU a dítě má dvojí státní občanství, tak

několik let po porodu jsme já i dítě měli obě zdravotní kartičky, nárok na plnou péči v obou státech - např. pediatra má dítě v cizině, zubaře v ČR (jinam nechodí)

na COVIDu, když jsme konečně dítěti kvůli zavřeným hranicícm museli vyřídit druhý pas, tak mu (kupodivu) sebrali české zdravotní pojištění, čili teď je pojištěný jen mimo ČR a když jsem se vztekala, že se mnou bydlí v ČR, chodí do školy v ČR, má i občanství ČR, tak mi řekli, že to prostě nejde (když má dva pasy, nesmí mít dvě zdravotní kartičky), ale musíme mu jako rodiče jedno pojištění zvolit - a můžeme to měnit klidně každý týden... A mě sebrali tu druhou kartičku na furt, takže už jsem jen v ČR...

Ale proč to píšu - tenkrát mi říkali, že to vlastně není žádný problém, protože dítě, i když nemá kartičku české zdravotní pojišťovny, tak jako EU občan má nárok na téměř úplně stejnou péči, jako kdyby ji měl. Jedinou výjimkou jsou preventivní kontroly (takže jsme zrušili českého zubaře, že...) a plánované operační zákroky (apod.). Čili - ať už si v ČR zlomí nohu, dostane covid, zápal plic, bude muset být akutně operován (třeba slepák) nebo cokoli jiného, bude mít nárok na naprosto stejnou péči v ČR, jakoby tu českou kartičku měl... Vzhledem k tomu, že třeba teď v létě je dítě třeba 3 dny v ČR a 3 dny jinde, nevím, jak bych ho jako furt pojišťovala... Takže ne - po EU speciální cestovní pojištění nedáváme. Nějaké (jako na ztrátu zavazadel a tak) mám u platební karty, jestli se nepletu. Nepojišťuju se ani na cestu do Krkonoš, ani na cestu do Tater.

Před porodem jsem to taky řešila, bo jsem byla s mužem, tak co kdyby se mi porod rozjel mimo ČR (měla jsem jen českou zdravotní kartičku), jak by se řešila péče o mě i o novorozence... a tenkrát mě také ubezpečili (i písemně jsem to měla, pro jistotu vytištěné, kdyby mě ten porod přepadl někde na ulici... a v nemocnici to nevěděli...), že veškerou péči i s porodem a příp. hospitalizací atd. by mi v plné výši uhradili (čili že nemusím s první kontrakcí frčet zpět do ČR přes hranice)... (což je fakt, že vzhledem k nedonošenosti dítěte a 10 týdnům ve špitále bych se z vlstních peněz nedoplatila). Po porodu jsme tedy dostali oba i to druhé pojištění, protože přes dítě jsme byli schopni se navázat na mužovo zahraniční pojištění...

Takže osobně provázanosti EU zdravotních kartiček fakt věřím. Nestalo se nám, že by nám něco neproplatili nebo někde byl problém. Nikdy jsme ani nemuseli nic platit z vlastních peněz a nechávat si to nějak proplácet...

Je prý také možnost nechat se podpůrně zaregistrovat v cizí zdravotní pojišťovně (mě nabízeli, že mi dítě podpůrně zaregistrují normálně u VZP, když teď nemá českou kartičku, takže u českých doktorů (kromě těch preventivních kontrol) bych ukazovala takovou jakousi pomocnou kartičku... Ale dítě naštěstí nemocné nebývá, tak jsem se na to vyflákla...

Kopíruju z tehdejšího mailu:

Dítě má být pojištěno v tom státě, kde má skutečné bydliště, pokud je v tomto státě ekonomicky aktivní jeden z rodičů. V tomto státě má nárok na plnou péči, ve druhém státě má nárok na nezbytnou péči, nikoliv jenom na neodkladnou, jak píšete. Je to zásadní rozdíl. Nezbytná péče je veškerá péče, kterou osoba potřebuje během pobytu mimo stát pojištění. Nejsou to pouze preventivní prohlídky a taková péče, kvůli které osoba cíleně cestuje do druhého státu. Neodkladná péče je naproti tomu jenom první zásah.

U Vámi zmiňovaného dítěte je třeba určit stát, kde se zdržuje nejvíce a v něm bude pojištěno a čerpat plnou péči, ve druhém státě bude čerpat veškerou nezbytnou péči po dobu pobytu na základě evropského průkazu zdravotního pojištění. V ČR je navíc možné se u ZP s cizím Evropským průkazem tzv. výpomocně zaregistrovat právě pro poskytování nezbytné péče, což usnadní lékařům administrativu.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-6= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.