| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Já mám, s ohledem na své klienty, přehled o důchodech slušný:

roky narození píšu kvůli představě, kolik let pracovali v komunismu a kolik v kapitalismu

např. muž (nar. 1957), celý život pracující v nekvalifikovaných pracích, ale pracující - letos necelých 17 000 Kč

žena (r.nar. 1958) - pracující jako středoškolská pedagožka - loni 21 500 Kč (letos počítám s valorizací a přihozeným výchovným ještě víc)

paní (nar. 1955) - pracující v nekvalifikovaných profesích - loni do 15 000 Kč (letos s valorizací a výchovným) navýšeno na cca 17 000 Kč

x POZOR - paní (nar. 1944 - čili pracující podstatně větší část v komunismu) - také kvalifikace nijak "excelentní" - má důchod letos 20 653 Kč (loni 18 300 cca)...

Myšleno, že tito všichni, kromě té paní učitelky, nebyli ani vysokoškoláci, pracovali v normálních profesích (typ prodavačka, dělník...). Skoro všichni, tito "běžné profese", nijak zvlášť kvalifikované, se důchodem (pokud tedy pracovali jako zaměstnanci) pohybují v horizontu 17 - 20 000 Kč. (Což je mimochodem částka, za kterou pořád ještě spousta lidí i normálně chodí do práce - v čistém... Takže určitě si nemyslím, že důchodci z řad lidí ze standardních profesí, jsou nějak nedoceněni).

Ale i já znám i kolegy, např. některé notářky, které dostaly důchod kolem 22 000 Kč... Čili ty "nůžky" důchodů se stále více zavírají a klidně jsem ochotná věřit tomu, že VŠ vzdělaný p. Zeman, za komunismu tuším pracoval v nějakém vědeckém ústavu, ... poslanec, premiér..., má důchod nijak oslňující...

Ale jistě, ti z nás, s vyššími příjmy, sice nečekají, že (pokud se důchodu vůbec dožijeme) důchod dostaneme na úrovni skoro 100% mzdy, kterou bychom měli, kdybychom do práce i nadále chodili, ale můžeme si jistě našetřit, zabezpečit nějaký majetek v produktivních letech atd. O tom žádná...

Jde o to, že pro spoustu lidí v takto běžných profesích je lepší být v důchodu, protože dostanou skoro totéž, jako kdyby do té práce chodili a přitom do ní chodit nemusí... Navíc v současné době jsou valorizace důchodu mnohem častější a vyšší, než zvyšování normálních mezd. (Já teda třeba zaměstnancům od ledna přidala, ale určitě jim mzdu nezvyšuju 3x do roka, jako se zvedají v posledních letech důchody...).

No, a navíc řada důchodců nad rámec důchodu dostane různé sociální dávky (příspěvek na bydlení, příspěvek na péči, když už mají třeba nějaké zdravotní problémy), spousta jich pak žije třeba někde u rodiny, takže taky ne každý důchodce si musí nutně platit tvrdý komerční nájem... Prostě jako i u běžných pracujících lidí, každý holt to má nějak.

Rozhodně si nemyslím, že existuje jednolitá skupina "ubohých důchodců".

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.