| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Já v 70/80.letech chodil do školy ZŠ + SŠ a byla to taková divná schíza: Cca v 7.-8. letech mi táta řekl, že Rusové nejsou ti hodní, ale zlí, co nás okupovali, že média lžou, že je zde zlá diktatura, která ubližuje lidem, kteří o tom budou mluvit veřejně a proto, že ve škole se musí říkat něco jiného.

Takže jsem v klidu dělal nástěnku na úmrtí Brežněva a Vítězný únor, ale rodiče se mne snažili pomoct to směřovat více kulturním směrem, jako když mi věnovali plakát Hynaisovi opony k znovuotevření ND. A přitom jsem s klukama mírně nadával na komunisty a doma jsme poslouchali Hlas Ameriky a později Svobodnou Evropu.

Takže jsem byl in, rodiče se občas děsili, že něco plácnu, udělal jsem průšvih na česko-ruském táboře, kam jsem se k jejich hrůze dobrovolně přihlásil (kvůli ruštině). Nebo jsme na Vánoce děrovali děrnou pásku s nápisem "At zije nas staricky mocnar soudruh GH, ale ne dlouho." - za což by už mohl být paragraf a zřejmě vážné postihy i ve škole a studiu.

Jinak jsme běhali, blbli, hráli první televizní a počítačové hry na pašovaných 8bitech, ... a byli normální. Šikana kolem školy bujela, občas si starší kluci někoho našli a zbili ho.

Na střední škole už byla protikomunsitická opozice jasná, postupně se to profilovalo v písničkách, co jsme zpívali, ve třídním časopise, co nám dál nedovolili tisknout, v nástěnkách, kde na Vítězný únor udělali kostlivce s nápisem "Nový čas na orloji bije, náš únor patří do jara" - Nezval. Ale to už bylo 1985-89. Taky tam byla ale šikana vůči jednmu klukovi, co měl politické rodiče, chudák. Třídní nám zakázal oslovovat ho soudruh, stejně jako několik dalších. Třídní nás duchovně vzdělával (byl "tajný" evangelík - zas tak moc tajný ne), ve školním sboru se zpívali duchovní písně. Jeden učitel branné výchovy byl pacifista a provokoval při návštěvě základny dotazy na cenu tanků a porovnával to s novými trmavajemi. Ruštinářka nosila časopis Nová doba/Novoje vremja, který vydával v ruštině na základě gorbačovské perestrojky a glasnosti ostrou satiru vůči režimu (v NDR ho pak zakázali). Deklarativní a hlasitý komunista byl pouze ředitel (a to ještě měl s MV KSČ, jak pak říkal svoje boje o existenci školy a natahal si tam řadu kvalitních, ale opozočních lidí, které však zneužíval a měl v hrsti) a pár dalších.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.