| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Můj brácha ráčkuje furt, ale taky jenom tak trochu... Né jako Havel. Ale je slyšet, že to R není 100%. Ale on v dětství neuměl správně skoro žádné písmenko, tak mu zůstalo jenom to R nedokonalé.

Jinak já mám ráda jakékoli nářečí z republiky, baví mě to poslouchat. I používat. Mám ráda i místní výrazy, i místní koncovky a tak. Myslím, že pestrost řeči u nás je moc hezká a je mi líto, že to postupně ubývá. Dokonce ani ta pražština mi nevadí.

Osobně mluvím dobrou češtinou, protože jsem se tolikrát stěhovala, že ve mě nic nezanechalo trvalý dojem.

Jediné nářečí z republiky, které nesnesu, je (já tomu říkám) litoměřština... (oblast od Neratovic nahoru...). To nesnesu. To jsem schopná si i ve vlaku třeba odsednout, když si tam tím ženské povídají...

Z mužovy řeči nesnáším přízvuk (nářečí) právě té oblasti, kde žije (kde žijeme, když jsme u něj). On naštěstí mluví také naprosto korektně (svým jazykem), ale to, co slýchám od jiných třeba v sámošce a tak, tak mi rve uši... Vždycky mu říkám, že kdyby tak mluvil i on, tak bych s ním nebyla. Ale je pravda, že jak jdou roky tak mi to vadí míň a míň a míň...

Ale jistě v televizi by měli mluvit pěknou češtinou. Moderátoři (čtených) zpráv ale mají opravdu specifický styl intonace, občas mi to přijde až legrační - si říkám, že se to snad učí od stejného lektora... V živých rozhovorech to tak okaté není, ale všichni, co čtou z té čtečky, mluví stejně, mám pocit.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.