| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

V mém bývalém působišti převažuje klasika a frontálka, ale i tak jsem i u starších a hodně konzervativních kolegyň zaznamenala jistý posun, častější a automaticky zařazovaná práce ve dvojicích, částečně diferencovaná obtížnost, snaha o individuální přístup. Ale pořád tedy klasický rozvrh, klasické předměty, známky. Mezipředmětově jsme tam učily dvě.

To, jestli výuka probíhá venku, na koberci, v lavicích nebo někde jinde hodně záleží na podmínkách školy. Mě by třeba celkem bavilo učit venku, ale když nebyl k dispozici ani školní pozemek, případně na pozemku nebylo ani kam odložit batoh, když zrovna nebylo krásně slunečno a tedy sucho, tak dojít kamkoliv znamenalo dost významnou ztrátu času. A třeba komplikace s wc a vodou. Když mají někde ze třídy výběh rovnou do prostoru, nebo za školou les, je to o dost jiné.
Stejně tak ve třídě. Lavice pro dva a standardizované skříňky podél jedné zdi nedávají příliš prostoru pro jiné než klasické uspořádání třídy. Můžeš udělat hnízda nebo lavice do U, ale při větším počtu žáků už bojuješ s prostorem. Navíc se pro každou činnost hodí jiné uspořádání a pořád to přesouvat se nikomu moc nechce. Takže klasické (prostorově nejúspornější) uspořádání lavic a někde vedle/za/před menší prostor na sezení v kruhu je většinou maximum, co zmůžeš.
V tomhle jsou skvělé třídy pro Montessori nebo Začít spolu, kde už se dopředu počítá s jinou nežklasickou výukou. Je tam vhodně uspořádaný nábytek, prostor rozčleněný podle účelu. Tohle mívají moc hezky vyřešené v amerických školách. Jsem ve skupině na FB, kde je spousta fotek z jejich primární školy a je až neuvěřitelné, co a jak tam všechno mají. Třeba i to, že v každé třídě je menší neo větší kuchyňská linka, pak čtecí koutek, různé tvary a velikosti stolů, židlí...
Nebo v tom pořadu Jak se dělá dobrá škola byla jedna, kterou postavili teď nově, a byla už stavěná pro jinou než klasickou výuku. Spousta otevřených a propojujících prostor, takže výuka tam pak běžně probíhá částečně ve třídě a částečně třeba na chodbě, kde je dost prostoru a míst na sezení a odložení věcí.

Ale i v úplně klasické třídě se dá pracovat tak, aby to děti bavilo a nebylo to o celodenním sezení v lavicích. A na tom prvním stupni se to už celkem daří a hlavně je to povětšinou i rodiči dobře přijímáno. Jen mnozí z nich stále mají pocit, že "tím hraním se toho nenaučí tolik" a čím jsou děti starší, tím víc tlačí do toho, co ze školy sami znají. A to, co se jim v těch prvních třídách tak líbilo, najednou začnou zpochybňovat a odmítat. A s tím se těžko bojuje.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.