| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Bít, či nebít? Tři hlavní důvody, proč je vhodné a užitečné bít děti!

Nene, Velkýho Bratra milovali, vždyť sáli z jeho prsou :-)

Jinak jo, dobýt je jednodušší než udržet a Řím vydržel ještě celkem dost dlouho, pokud si vezmeme, kolikrát pak ještě východní Řím utek hrobníkovi z lopaty, a to i když Peršany, Avary, Araby nebo Turky počítáme pro jednoduchost jednou. Řím dojel víceméně na nedostatečný sjednocení - Egypt se vnitřně sjednotil a vydržel tisíce let, Čína se vnitřně sjednotila (mnoho oblastí na Východě, třeba Egypt, si zachovaly vlastní správní tradici a díky tomu na tom byly líp, ovšem to šlo zase proti nějakýmu pocitu sounáležitosti). A k tomu přistupovalo to, že dobytý území byly držený vysloveně jako dojný krávy, prostě koloniální říše, jako třeba ta britská, akorát teritoriálně souvislejší. Držela to pohromadě armáda i Germáni, který tvořili v závěru její valnou část, ať už jako pravidelný nebo spojenecký jednotky, se snažili říši udržet, protože armáda z říše žila. Germánský náčelníci říši odpískali až poté, co sama klekla, co sama vyklidila pozice.

Byly snahy něco zreorganizovat (i řada těch Germánů ve vysokejch pozicích se o to snažila). Jenomže abys mohla něco zreorganizovat, musela ses stát císařem (nebo si nějakýho vhodnýho dosadit). Aby ses stala císařem, muselas mít k dispozici armádu. Abys měla k dispozici armádu, musela jsi ji stáhnout z hranic. No a nakonec byla obrana tak náročná, že už nešlo nic stáhnout. Co s tím? Inu, vyklidíš to, co nezbytně nepotřebuješ. Vyklidíš Dácii, která je moc vystrčená - moc dlouhá hranice, moc drahá obrana. Vyklidíš Británii, která je za mořem. Pak vyklidíš Galii, která tě hospodářsky neživí. To je v kostce příběh tzv. "pádu římský říše".

A mimochodem: Řím v době "pádu říše" dávno nebyl hlavním městem (myšleno západní říše), sídlo se přesunulo nejdřív roku 286 do Milána a od roku 402 bylo v Ravenně, která zůstala pod římskou (konstantinopolskou) svrchovaností do roku 751. Tyhle data můžou bejt stejně dobře symbolem konce jako onen známej rok 476. Pak se po stoletý pauze (vyplněný arabskou okupací) přesunulo do Bari, kde byla "římská" vláda definitivně ukončena Normanama v roce 1071. I to může bejt "pád". Nebo jiný, libovolně zvolený datum.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.