Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Patří do deníku

Péče o kůži od novorozence

Autor: inishkea , 1.5.2008

V prvním roce života je kůže dítěte ještě nedokonalá a náchylná k nejrůznějším vlivům zevního prostředí.Svoji hlavní funkci - schopnost bránit vnitřní prostředí před nepřízní okolních vlivů - si teprve buduje.

Po porodu po odstranění mázku je kůže novorozence sametově hebká, sytě červená(tenkou pokožkou totiž prosvítají cévní pleteně).I u zdravého a zralého novorozence se od 2. nebo 3. dne začíná olupovat a toto olupování může trvat dva až tři týdny.Nejedná se o kožní onemocnění, ale o běžný projev dozrávání pokožky.V této době doporučujeme promazávat kůži dětským olejem, který zabrání nadměrnému odpařování vody.Aby se dostavil očekávaný efekt, je potřeba pokožku ošetřit ihned po koupeli a nanést tenkou vrstvičku oleje.
Maminky někdy vyděsí podivné promodrávání končetin - kůže je jakoby mramorová, ruce i nohy jsou chladné, rty modré.Je to způsobeno tím, že novorozenec není schopen regulovat vnitřní teplotu a v chladnějším prostředí rychle prochládá.I tento jev je přechodný a postupem času mizí.
U donošených, zdravých dětí se dosti často objevuje 2 - 3. den po porodu tzv.toxoalergický exantem.Nejedná se však, jak by se mohlo podle názvu zdát, o reakci na jedovaté látky, ale příčina této neškodné vyrážky není známá.Možná se jedná o poporodní adaptaci na zevní prostředí.Na obličeji, hrudníku, zádech a končetinách se objevují zarudlé skvrny 2-3cm v průměru, uprostřed jsou živé červené pupeny, jindy puchýřky až neštovičky.Obraz je dosti pestrý, někdy se přirovnává k "poštípání blechou".
Nesvědí, dítě dobře prospívá.Vyrážka trvá obvykle 5 dní až 2 týdny a poté samovolně mizí.
téměř polovina novorozenců mívá na kůži obličeje bílé tuhé pupínky v různém počtu, od ojedinělých až po desítky.Bývají hustě na nose, čele i na tvářích, kůže není nikterak zarudlá a nevypadá nemocně.Jde o milia - cystičky naplněné rohovinou. I ony postupně během několika týdnů samovolně vymizí.
V příliš teplém a vlhkém prostředí se na kůži mohou objevit potničky.V potivých místech na krku, v podpaží, na trupu pod oděvem se vysévají droboučké povrchní puchýřky světle růžové nebo červené barvy.Mohou se objevit i po nevhodném ošetření kůže, např. po použití mastných krémů nebo olejů v horkých letních dnech.Nejvhodnější léčbou je prevence: prodyšné bavlněné oblečení, přiměřená teplota v místnostech, chladnější koupel.

U malé části dětí ve věku od 2 do 4 týdnů se vyskytuje na obličeji novorozenecké akné.Vypadá podobně jako u dospívajících, černé tečky, červené pupínky i neštovičky.Odeznívá většinou samovolně do 8 měsíců věku, pokud je vážnější, je lépe vyhledat lékaře.

Pro prvních 6 měsíců je typický výpad vlasů.Novorozenecké vlásky jsou jemné, slabé a postupně jsou nahrazovány definitivními vlasy.Kolem 3 měsíců bývá na temeni dítěte lysinka, jako kdyby vlásky vypadaly třením hlavy o podložku.Do 1 roku bývají na hlavě ostrůvky více či méně hustých vlásků, po 1 roce již rostou stejnoměrně.

Častým problémem dětí novorozeneckého a kojeneckého věku jsou šupinky tvořící se ve vláskách a vyrážka v místech vlhké zapářky.Onemocnění nazýváme seborhoická dermatitida, začíná obvykle mezi 2. 6. týdnem života, někdy i později.Na temeni hlavy a nad čelem (jakoby pod čepičkou) vznikají bílé až žlutavé šupinky různého charakteru.Někdy jsou silné, pevně lpějící, vytvářející vyšší nánosy, jindy jsou velké, suché, tenčí nebo jsou drobné.Současně s postižením kštice se může objevit i vyrážka na obličeji a v ohybových místech.Na obličeji jsou světle červená oválná nebo okrouhlá ložiska na čele, obočí, kolem nosu, ale často i v krčních záhybech.Šupinky zde jsou drobné a méně patrné než na hlavě.V těžších případech jsou zarudlá ložiska kolem pupku, pod plenami a podpaží.I při rozsáhlejším postižení dítě nejeví známky žádného onemocnění, dobře jí a prospívá, dokonce nemívá ani svědění.Obtíže ustanou kolem 1 roku, někdy se však mohou přejít do atopického ekzému.Příčina onemocnění není jednoznačně známá, zřejmě se uplatňuje více vlivů.
v mírných případech s postižením pouze kštice se podaří šupinky odstranit dětským olejem denně vtíraným do vlásků a smývaným dětským šamponem.Uvolněné šupinky je možné bez násilí vyčesat jemným zubním kartáčkem.


 

Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Zobrazeno doposud 2090 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.