|
|
1.část |
|
Autor: spravce* , 4.6.2003 | |
| Jaké změny nastávají v organismu těhotné ženy a proč? Co se děje ve Vašem těle v souvislosti se zabydlením děťátka ve Vašem bříšku? Jak se organismus přizpůsobuje své budoucí roli?
Těhotenství vyvolá ve Vašem těle řadu změn, které souvisejí s tím, jak se tělo připravuje na zajištění vývoje a výživy plodu, na porod a následnou tvorbu mateřského mléka a kojení. Za všemi pochody v těle budoucí maminky stojí HORMONÁLNÍ změny, které souvisejí se změnou činnosti některých endokrinních žláz. Nebudu Vám přesně vysvětlovat, jaké žlázy se zapojují do práce a které hormony a proč produkují, jen byste měla vědět, že hormonální změny v organismu těhotné ženy jsou důležité pro správnou přípravu pohlavních orgánů, rodidel pro správný průběh těhotenství, zdárné donošení a porození miminka a také následnou výživu, tedy tvorbu mléka a kojení. Vy můžete tyto změny na sobě pozorovat v podobě zvětšujících se prsou, v nichž můžete cítit tíhu, napětí, zvýšenou citlivost až bolestivost, tím jak se mléčná žláza rozrůstá, hromadí se tuková tkáň a prs se zvětšuje. Dvorce bradavek jsou tmavší a cévní kresba na prsou je výraznější. Mohou se objevit strie, nejprve načervenalé až růžové, posléze vybledlé, stříbřitě bělavé jizvičky v podkoží, které už nezmizí.
Na svých rodidlech (zevní i vnitřní pohlavní orgány) si můžete povšimnout ztmavnutí, zvýšené pigmentace kolem řitního otvoru a na vulvě (zevně na rodidlech). Poševní stěna je poddajnější, překrvená, měkčí. Rodidla se připravují na nošení a porod miminka. Děloha, která má v normálním stavu hmotnost cca 50 g a objem dutiny asi 2-3 ml, se zvětší postupem těhotenství na 4000-5000 ml objemný orgán a její hmotnost stoupne až na 900-1200 g. Původně hruškovitý tvar se v průběhu gravidity změní na vejčitý či kulovitý. Zvětšování dělohy souvisí s prodlužováním svalových vláken děložní stěny (prodlouží se až 10x) a tvorbou nových svalových vláken (pod vlivem estrogenů) Od konce 4. měsíce se zvětšuje především růstem miminka.
Hormonální změny pocítíte na sobě také jako změny nálady, smutek, podrážděnost, vztek, náladovost, únavnost apod.
MOČOVÉ ÚSTROJÍ: Průtok krve ledvinami se zvýší - nezapomeňte hodně pít! Svalový tonus močových cest je snížený, vyprazdňování moči je zpomalené a ženy mohou být náchylné k infekcím močových cest. - Nezapomeňte hodně pít!
OBĚHOVÝ SYSTÉM: Oběhový systém je Vaším těhotenstvím zatížen. Zvětšil se o nově vytvořené cévy v děložní stěně, mléčné žláze a oběhu krve mezi Vámi a Vaším miminkem skrze placentu. (tzv. uteroplacentární oběh) Také objem cirkulující krve se během těhotenství zvýší až o třetinu, čili máte o 1200-1500 ml více krve nežli předtím. Levá komora Vašeho srdíčka musí přidat na práci, Váš puls je asi o 20 tepů za minutu rychlejší. Čili byste se měla trochu šetřit, protože se pravděpodobně snáze unavíte, pokud budete mít chvilku, odpočiňte si s nohama ve zvýšené poloze, neošizujte se o spánek, dopřejte si jej, kdykoli na něj budete mít chuť. A pozor - žilní stěny jsou oslabené, takže jste-li predisponovány (máte-li to v rodině), mohou se u Vás objevit křečové žíly nebo hemeroidy.
DÝCHACÍ SYSTÉM: Miminko roste, roztahuje se a tlačí zespodu na Vaše plicní laloky, vzniká tzv. vysoký stav bránice. Vitální kapacita plic se snížila, počet dechů se zvýšil asi o 10 za minutu. Při odpočinku hezky dýchejte, zhluboka vdechujte čerstvý vzduch...Vaše miminko i Vy potřebujete kyslík!
TRÁVENÍ: Zpomalená pohyblivost trávicí trubice a nižší tonus její svaloviny mohou mít za následek Vaše potíže se zácpou nebo nadměrnou plynatostí (bolest břicha, pocit plnosti, nafouklosti). Z podobných důvodů Vás může trápit pálení žáhy. Vliv gravidity na trávicí systém spočívá také v pocitu na zvracení (lékaři mu říkají nausea) a zvracení. Také se Vám mohou zošklivit pokrmy, které jste jinak snášela dobře. |
|
Zobrazeno doposud 1806 x.
|
|