Příspěvky 1 až 10 z 33
[Dalších 23 >>]
Nikita+Tom1/05+Davča4/08 |
|
|
Jídlo
(18.5.2009 13:46:36 Komentář ke článku Jídlo - Sedlácký dvůr 2009
)
PÁTEK: Varianta A: Smažený kuřecí řízek, vařené brambory
Varianta B: Zapečená míchaná zelenina se sýrem
Varianta C: Nudličky ze Sedláckého dvora , opékané brambory (vepř.kýta(150g),vepř.játra(50g),červené fazole,kapie,koření)
SOBOTA: Varianta A: Pečená vepřová panenka s anglickou slaninou a Hermelínem , brusinky, hranolky
Varianta B: Kuře v sýrové omáčce na těstovinách (kuřecí maso,sýr,bylinky)
Varianta C: Smažený Eidam, tatarská omáčka, hranolky
Odpovědět |
|
cyber + marjánka |
|
|
PROSÍM SMAZAT :-)
(25.1.2008 20:04:19 Komentář ke článku SLANÝ DORT -)
)
JSEM SI TO ODKLEPLA DŘÍV NEŽ JSEM TO STIHLA NAPSAT :-)))))
Odpovědět |
|
|
|
achjo |
|
•
|
pár receptů
(19.3.2007 11:19:58
)
Pomazánky, paštiky
1. Luštěninová paštika 2 díly uvařené luštěniny (cizrna, fazole, soja) 1 díl opražené vlašské ořechy (pražené arašídy) solčanka sušená cibule
Rozmixujeme ořechy a cibuli. Přidáme sůl a luštěniny a mixujeme za pomocí občasného promíchávání. Chceme – li mít pomazánku přidáme požadované množství vody nebo dle chuti olej.
2. Slunečnicová pomazánka Slunečnicové semínko Sušená cibule Wurzl / slunečnice
Nasucho opražíme slunečnicové semínko přidáme ostatní a vše rozmixujeme.
3. Dýňová pomazánka 1 díl uzené tofu 1 díl pražená dýňová semínka sušená cibule solčanka
Nejdříve rozmixujeme semínka, přidáme tofu a koření a dle potřeby vodu .
4. Uzená čočková pomazánka 1 díl uzené tofu 1 díl vařená čočka solčanka olej
Vše rozmixujeme a pak si už jen pochutnáváme.
5. Arašídové máslo – peanut butter Arašídy
Arašídy na suchém plechu popražíme dokud nepopraská slupka. Můžeme použít již pražené. Lepší ale žel dražší jsou neslané. Mixujeme a přitom mícháme. Začne se uvolňovat tuk, který vytvoří máslo žádané konzistence. Stejně můžeme udělat i mandlové máslo.
6. Tahini Sezamové semínko
Popražíme sezamové semínko a rozmixujeme. Mixujeme delší dobu, bez vody a za pomocí míchání. Můžeme udělat i slunečnicové nebo dýňové tahini. Uzavřené v lednici vydrží i několik měsíců. Zdravější ale netrvanlivé tahini vyrobíme rozmixováním čerstvých semen s trochou vody. Dle chuti přidáme sůl, tebi, papriku atd nebo naopak med či javorový sirup, viz. chalva.
7. Tvarohová pomazánka 1 díl červená paprika čerstvá 1 díl bílé tofu sušená cibule olivový olej solčanka
Papriku odsemeníme a vše spolu rozmixujeme. Dochutíme dle vlastní chuti.
8. Tebi pomazánka Tebi Voda Solčanka Olej
Smícháme tebi s olejem. Asi 4:1. Přidáme solčanku, vodu a dle chuti červenou papriku aj. Množství oleje závisí na chuti a přání. V nouzi lze olej úplně vynechat a přidat třeba česnek.
Hlavní jídla
9. Zapékané slunečné těstoviny Celozrnné těstoviny Slunečnicové semínko Sušená cibule Sůl Wurzl/solčanka Olivový olej Mražený hrášek a kukuřice
Slijeme uvařené těstoviny. Jemně na suché pánvi opražíme slunečnici. Rozmixujeme spolu se sušenou cibulí (nasucho!). Přilít vodu, olej, sůl, wurzl nebo solčanku. Rozmixovat na hladkou kaši. Částečně rozmrazíme hrášek a kukuřici. Vše smícháme s těstovinami. Uhladíme do předem vymazaného pekáče (nebo použijeme pečící papír) a pečeme dohněda.
10. Pizza nekynutá zbytková ½ dílu kukuřičná kaše 1 díl ovesné vločky ½ dílu kukuřičná mouka hladká sůl rajský protlak bílé tofu oregáno bazalka tymián solčanka nakrájená rajčata (cibule aj.)
Namočíme na pár hodin ovesné vločky. Smícháme s kaší, moukou a solí. Dáme na plech vyložený pečícím papírem, uhladíme, vytvarujeme dle chuti do kruhu. Smícháme rajský protlak, nastrouhané bílé tofu, oregáno, bazalku, tymián, olej, solčanku. Natřeme na těsto. Zapečeme 10 minut, vytáhneme a položíme nakrájená rajčata, cibuli aj. Dopečeme dohněda.
11. Vitarianské pesto 1 díl nepražené kešu 1 díl rajčata solčanka bylinky dle chuti
Vše rozmixujeme. Pro 100% vitarianské jídlo uděláme špagety z podélně nastrouhaných či nakrájených cuket, které nasolíme a slijeme vodu. Jinak můžeme použít i jako pomazánku.
12. Tahini sekaná Sojová mouka Sezamové semínko Slunečnicové semínko Sušená cibule Rýže uvařená Solčanka Bylinky – koření
Opražíme nasucho semínka a vymixujeme v mixéru spolu se solčankou a suš. cibulí na hladké tahini (bez přidání vody za pomocí míchání). Přisypeme bylinky, vařenou rýži a zahustíme sojovou moukou na pevnou hmotu. Dáme na papírem vyložený plech a dobře upěchujeme. Pečeme ne do úplného zhnědnutí.
13. Brambory s cuketou 1 díl uvařené brambory 1 díl cukety seznam solčanka ovesné vločky sušená cibule čerstvá cibule
Cuketu nařežeme na kostky a prosolíme. Smícháme s uvařenými kostkami brambor, čerstvou nakrájenou cibulí a dáme na vymazaný plech (nebo pečící papír). Umixujeme ovesné vločky a opražený seznam 1:1, sušenou cibuli, sůl. Polijeme směs na plechu a zapečeme dohněda.
14. Cizrnová omeleta Cizrna – garbanzo – římský hrách Kurkuma Solčanka
Na několik hodin namočíme cizrnu. Poté rozmixujeme na hladkou hustou kaši s kurkumou a solčankou. Můžeme přidat sušenou cibuli, olej, tebi, koření. Nalijeme na plech vyložený pečícím papírem do 1-2 cm vysoké vrstvy. Pečeme do zhnědnutí a můžeme potřít na závěr olejem, aby vydržela měkčí. Velmi dobré je čtverečky omelety zapéct mezi dva chleby jako sendvič.
15. Cuketoví uhoři Cuketa Olivový olej Sušená paprika Solčanka Oregáno Bazalka Tymián
Oloupanou cuketu nakrájíme podélně na šestiny (podle velikosti cukety i na osminy). Smícháme olivový olej, sušenou papriku, solčanku, oregáno, bazalku, tymián. Vymažeme pekáč, položíme cukety, které hustě potřeme olejovou směsí. Pečeme přikryté do změknutí. Asi 20 min.
Sladká jídla
16. Banana split Ovesné vločky (jáhly, rýže) Datle Ořechy Banán Ovoce
Tři kopečky uvařené vločkové, jáhlové nebo rýžové kaše, podél rozpůlený banán, Nahoru dát jahody nebo jiné ovoce, či svařené bobulovité ovoce se škrobem a datlemi, posypat ořechy.
17. Karobová pudingová poleva Sáček pudingu Sojové mléko Karob Nasekané datle
Uvaříme vše i s datlemi jako klasický puding. Přidáním většího množství mléka docílíme čokoládové omáčky.
18. Jáhlový puding Jáhly Ovocná šťáva Vanilka Rozinky Kešu Ovoce
Rozmixovat horkou ovocnou šťávu, uvařené jáhly, vanilku, rozinky, kešu, ovoce dle chuti.
19. Granola Klasická granola nebo-li muesli se dělá dvěmi způsoby. Můžeme buď všechny ingredience smíchat a popražit dohromady. Nebo popražíme pouze mokré ovesné vločky a ostatní nebo část přidáme až poté. Čerstvé přísady jsou zdravější, ale někdy méně chutné a méně vydrží. Směs zalíváme buď vodou, šťávou nebo připravenou rozmixovanou směsí. Směs má být mokrá, ale sypká. Sušíme v tenké vrstvě nejlépe na pečícím papíru na 100 – 150 stupňů. Často mícháme. Zde je několik variant. Fantazii se meze nekladou. I. Kathy granola – vločky, celozrnná mouka, kokosová moučka, mandle, voda II. Javorová granola – rozmixovat: javorový sirup nebo med, sezamové tahini, vanilku, vodu, datle; smíchat s ořechy, moukou, vločkami, semeny III. Woodland granola – ovesné vločky, ananasová šťáva, cukr, olej, ořechy, semena
20. Chalva Základ je z rozmixovaných upražených semínek, poté rozmixujeme další ingredience a smícháme s medem nebo semínka samy pustí olej. Nepřidáváme nikdy vodu!. Můžeme vyválet malé kuličky nebo dát do formy ztuhnout do lednice, vyklopit a nakrájet na plátky. Zde jsou tři nejjednodušší varianty. Je k nim možno přidat nasekané ořechy, datle rozinky, celá semínka, ovesné vločky atd. Fantazii se meze nekladou. I. seznam, slunečnice, med II. seznam, dýňová semínka, datle III. seznam, karob, med
21. Čokoládová zmrzlina Banány Karob
Rozmixujeme zmražené banány a karob.
22. Ořechová zmrzlina Banány Ořechy
Rozmixujeme zmražené banána a ořechy.
Saláty a zálivky
23. Dressing Avokádo Citrónová šťáva Solčanka Koření
Rozmačkáme vidličkou avokádo, zalijeme hned troškou šťávy z citrónu, přidáme solčanku, koření a můžeme i olej. Vhodné na hlávkový salát, nastrouhané okurky, rajčata, zelí, řepu, kedlubnu atd.
24. Octová zálivka Med Citrón Solčanka Voda
Smícháme a zalijeme salát. Vhodné nejlépe do nastrouhaných okurek. Bylinky a semínka dle chuti.
25. Ronaldkův nejlepší salát Zelí Olej Wurzl
Nakrájíme nadrobno zelí, promícháme s olejem a wurzlem. Můžeme přidat nakrájenou cibuli. Dobré pro děti kvůli vysokému obsahu vápníku a vitaminu C. Zelí obsahuje vzácný vitamin U nejlepší lék na žaludeční vředy – zelová šťáva.
26. Řepový salát Řepa 2 díly rajčata 1 díl kešu (mandle) Wurzl (solčanka)
Nastrouháme řepu. Rozmixujeme rajčata, kešu, wurzl a dle potřeby vodu. Smícháme s řepou.
27. Listový salát Listy řepy popřípadě jiné zeleniny Olej Wurzl/solčanka
Listy omyjeme, osušíme, nastříháme na malé kousky a smíchame s olejem a wurzlem. Nejlepší jsou mladé prostřední listy, ale krajní listy mají více chlorofylu a jiných výživných látek.
Rady Nepražené arašídy nikdy nejíme syrové. Jsou luštěnina, a tak je můžeme vařit a používat stejně jako sojové boby. Pražíme je na suchém plechu při střední teplotě. Promícháváme. Pražené arašídy obsahují rakovinotvorný benspiren a plísně, proto by měly být na našem stole spíše výjimkou. Je to vysoce kalorické a hodnotné jídlo, obsahující velké množství bílkovin, proto je velmi nevhodné jako pochutina po jídle nebo dokonce mezi jídly. Pozor na vysoký obsah soli.
Uchovávání ovoce a zeleniny je možné několikerými způsoby. Nejlepší a nejhodnotnější je uskladnění v chladu, popřípadě v zemině (mrkev, petržel atd). Dále je velmi hodnotné sušení. Sušení v elektrické sušičce zachová přirozenou barvu, chuť i tvar. Sušit můžeme zeleninové natě, kořenovou zeleninu, jakékoliv bobulovité ovoce, malvice i bylinky, cibuli, česnek. Sušená zelenina a ovoce si uchovává vysoké procento svých vitaminů a enzymů. Má i vysoký obsah radiovitality. Další možností uchování ovoce je mražení. Ovoce či zeleninu je dobré pokrájet již předem na žádanou velikost – nasekat natě, rozpůlit švestky, nakolečkovat banány. Vhodné je ovoce či zeleninu dávat do mražáku suché a po pár hodinách vyndat a rozdělit znovu na jednotlivé kusy. Zavařovat můžeme ovoce či zeleninu již uvařenou, čerstvou, nebo zalitou horkou vodou. Marmelády a kompoty jsou nejméně vhodným typem uskladnění ovoce, jelikož se ztrácí velký podíl vitamínů a přidaný cukr a jiné koření ubírá potravině další hodnoty. Proto je dobré například borůvky pouze nasypat čerstvé do vymyté sklenice, zavřít a zavařit v horké vodě. I šťávy můžeme zavařit čerstvě odšťavené. Kvašení zeleniny je dodnes spornou otázkou. Je pravda, že kyselé zelí je obrovským zdrojem vitamínů C hlavně v zimě, přesto však je to produkt kvašený a tudíž hůř přijatelný pro naše tělo. Já osobně kyselé zelí používám jen vyjímečně a to výhradně bez octu a konzervačních přísad. Kyselé zelí i jiné kvašené produkty by se měli jíst zásadně syrové, protože jinak způsobují pouze hnilobné procesy jak v žaludku tak ve střevech a mají pro naše tělo jen zničující účinek. Proto i do „kyselice“ či halušek dodávejte zelí až nakonec. Jak řekl pan Wojnar: „Tepelně zpracované kyselé zelí se hodí tak akorát na hnůj.“ Otázka kvašení se týká i sojové omáčky, tempehu a jiných fermentovaných výrobků. Člověk musí sám zvážit, zda dělat v kuchyni rozdíl mezi ušlechtilou a škodlivou plísní.
Saláty dělejte vždy z dostupné zeleniny: rajčata, okurky, papriky, hlávkový salát, mladé cukety, cibule, řepa, ředkev, mrkev, celer, pastinák, květák, brokolice, hrášek. Kořenová zelenina stačí nastrouhaná nebo nadrobno nakrájená, k tomu zelené bylinky (i výhonky cibule) nasekané nebo nastříhané, plodová zelenina a hlávkový salát a brokolice nařezané nebo nastříhané. Jednoduše ochutíme trochou oleje, solčanky, posypeme semínky, možnost zakápnout citrónem, přidat sekanou cibuli a bylinky, strouhaný křen, prolisovaný česnek, pražené sojové boby, plátky sušeného česneku, pórek atd.
Odpovědět |
|
Kislice+2 |
|
•
|
Číslo účtu:
(12.2.2007 8:29:56 Komentář ke článku Kislice
)
876227023/0800
prosim, uveďte, od koho platba je...záloha je 1005 Kč.dík.
Odpovědět |
|
Bamba+2 raubiri |
|
|
Vynikajici
(5.10.2006 19:45:31 Komentář ke článku KYSELO podle mistra Šmerdy
)
Moc chvalim recept, je to fakt mnamka, uz jsem byla na dne s kulinarkou fantazii, tocila dokola 5 receptu, tak mi tahle dobrota fakt bodla. A je to rychlovka. Mirko diky!!!!! Bamba a Jachym
Odpovědět |
|
Nikita+Tom1/05+Davča4/08 |
|
|
Pusinko,
(18.5.2006 13:42:52 Komentář ke článku Intimní problém ve školce - 2. část
)
je to fakt hrozný, vůbec nevím co bych dělala. Nikdy by mě nenapadlo, že se toto může stát i ve školce. Řešení je fakt hodně těžké, protože ten Honzík bude asi fakt zneužívaný, protože ve čtyřech letech by na něco takového nemohl přijít sám. Takže asi bych to taky nenechala jen tak. Tomášek snad na všechno brzo zapomene, protože má milující rodiče, ale Honzík možná trpí dál.
Odpovědět |
|
Mirka, dvě mláďata+// |
|
|
děs
(17.5.2006 21:35:54 Komentář ke článku Intimní problém ve školce - 2. část
)
Pusinko, díky moc, žes nám to sem vypsala, moc si toho vážím, protože to taky určitě nebylo pro tebe lehké. Je to fakt šílené, mám husí kůži. Chudák Tomášek, snad co nejdřív zapomene. Je to teda od té školky zbabělé, že to neřeší. Ať to dopadne co nejlíp. Drž se.
Odpovědět |
|
|
|
Příspěvky 1 až 10 z 33
[Dalších 23 >>]
|
|