Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Patří do deníku

Kompostujeme - tipy, rady

Autor: ekodomov , 18.1.2006
www.tipy-rady.cz
TIPY, RADY, RECEPTY, TRIKY, NÁPADY, INSPIRACE


KOMPOSTÉRY PRO ZAHRADU:
Kompostujeme - tipy, rady

V otevřeném kompostišti nebo v kompostovacích buňkách (kompostérech). Kdo má dostatek místa, může si pořídit tři kompostiště a plnit je v různých časových obdobích:

První časové období
- se naplní na začátku jara, uzavře a otevře až příští jaro. Kompost je zralý a přímo k použití k rostlinám.

Druhé časové období
- se založí v dubnu, plní přes léto a v srpnu uzavře. Na podzim je kompost polozralý a zapraví se do půdy při podzimním rytí.

Třetí časové období
- založíme na začátku léta a právě do něj dáváme rozdrcený dřevní odpad a suché listí. Na podzim uzavřeme a otevřeme až přespříští jaro. Kompost je zralý (stejně jako v prvním kompostišti) a přímo k použití.

Lze použít i systém dvou kompostišť. Obě dvě naplníme zjara a uzavřeme. První otevřeme na podzim - máme polozralý kompost k zapravení do půdy. Kompost ve druhém necháme zrát ještě přes zimu. Na jaře máme zralý kompost. Pokud máte jen malou zahrádku, doporučujeme alespoň jeden kvalitní termokompostér (má dvojité stěny a další konstrukční vylepšení a kompost v něm zraje rychleji).
Komposter dřevo

Kompostovat můžeme:
Zbytky ovoce a zeleniny, chemicky neošetřený chlévský hnůj smíchaný s drcenou slámou, plevel před květem a tvorbou semen, popel ze dřeva (v uhelném je příliš těžkých kovů), malé množství drceného papíru a lepenky, malé množství pilin, drcené seno a slámu, zavadlé listí a zavadlou trávu promíchané v tenkých vrstvách s jiným materiálem (není vhodné listí z topolu, břízy, dubu, ořechu a kaštanu), posklizňové zbytky kořenů atd. (nejlépe drcené), zbytky jídel včetně slupek z brambor (ne maso a kosti), sedliny z kávy a čaje, skořápky z vajec, drcené větve. Do kompostu nepatří: Plasty, popel a zbytky z cigaret, kovy, sklo, keramika, kůže, kosti, zbytky masa; nať z brambor, plevel po odkvětu, nemocné a chemicky ošetřené listí a zbytky rostlin (včetně kůry z citrusových plodů apod.), rostliny a plody od frekventované silnice, větší množství jehličí, odřezky z tújí, pelyňku a jim podobných druhů rostlin, předem neupravené (kvašením apod.) zvířecí a lidské výkaly (kromě chlévského hnoje se slámou).

Kompost založíme:
Na sběrném místě předem shromáždíme a promícháme dostatečné množství odpadů. Jako spodní vrstvu (asi 25 cm) dáme drcený dřevěný odpad. Druhá vrstva (asi 25 cm) je zpracovaná a promíchaná směs odpadů. Třetí vrstva (asi 2 cm) je mletý vápenec, čtvrtá vrstva a je dusíkaté hnojivo ( 1 lopatka na 1 m ), pátá vrstva je několik lopat kvalitní půdy. Tuto vrstvu zalijeme vodou a vrstvíme zase od počátku, celkem do výše asi 1 m. Naplněný kompostér se zakryje řídkou vrstvou trávy nebo slámy (drží teplo a vlhko).

Kompost udržujeme:
Dobře založený kompost za sucha kropíme, při prudkém nebo dlouhém dešti naopak zakrýváme (správnou vlhkost kontrolujeme tak, že hmotu stiskneme v dlani - mezi prsty by mělo vytéci několik kapek tekutiny). Dobře založený kompost se nemusí přehazovat. Ale je to vhodné, pokud chceme proces zrání urychlit, a nutné, pokud proces neprobíhá optimálně (hnilobné procesy, nízká teplota apod.). Mikroorganismy zahájí kompostovací proces, pokud najdou vhodné podmínky - teplo a vlhko. V první- rozkladné- fázi (4-5 týdnů) stoupá vlivem mikroorganismů teplota až na 70 °C. Pak klesne na 30-50 stupňů (fáze přetvárná I). Po dalších 3-5 týdnech klesne teplota na 2030 stupňů, kompost je osídlen malými živočichy (dešťovky, roztoče) a nastane fáze přetvárná II. Teplotu můžeme měřit například zavařovacím teploměrem zasunutým hluboko do kompostu. Za 4-8 měsíců od založení část organismů kompost opustí - kompost je polozralý. Za 6-12 měsíců je kompost zralý. Původní odpad je nahrazen příjemně vonící zeminou s obsahem 10-15 °o humusu.

Kompost použijeme:
Polozralý kompost (po 4-8 měsících od založení) je sice bohatý na živiny, ale je lépe ho zapravit do půdy už na podzim, neboť může při styky s kořeny rostlin brzdit růst. V půdě se proces zrání dokončí. Zralý kompost (po 612 měsících) je méně výživný, ale obsahuje více humusu a tím trvale zlepšuje půdu na vaší zahradě.

KOMPOSTÉRY - PRODEJ - najdete v novém internetovém obchodě
www.a-z-obchod.cz

Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 1 (známkovalo 1 čtenářů)
Zobrazeno doposud 555 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.