Osmá keška nás zavedla k Perníkové chaloupce.
"Puvodne Lovcí zámecek, který si nechal postavit v roce 1882 majitel hradu Kunetická hora baron Richard Drasche z Wartinberka v prekrásném prírodním areálu "tam, kde Hradec Králové a Pardubice si podávají ruce". Na pocátku 20. století dvakrát zmenil majitele, pak byl znárodnen pro potreby zednického ucilište, domova duchodcu a ústavu sociální péce a následne byl ve znacne zanedbaném stavu vrácen v restitucním rízení.
Od roku 2004 je objekt opravován a stává se výletním místem pro všechny, kterí ješte neprestali verit na pohádky. V Perníkové chaloupce naleznete mj. Turistické informacní centrum, Prstový tlustomer s Vezením pro zlodeje perníku, Muzeum perníku a pohádek i Perníkárskou dílnu Ježibaby, která zde pece pernícky podle staroceské tradice.
V Pohádkovém areálu se také nachází Informacní centrum deda Vševeda s Konzulátem Valašského království a turistická ubytovna."
Pro pár dětí to byla premiéra, takže nadšení veliké.. teda až na ty breberky, kterých je všude okolo plno :-).
Kousek od Kočičího hrádku je i jedna multina, takže jsme s holkama počítaly a děti si užívaly pohostinnosti této stavby.
"Ideální cache pro rodinný výlet. Cache vás zavede ke Kocicímu Hrádku – miniature zdeného hrádku, který stojí na kremencové skalce. Tento zámecek nechala v letech 1898 – 1901 postavit knežna Vilemína Auerspergová pro zámecké deti, které tu rády trávily svuj cas. V dnešní dobe jej ke stejnému úcelu využívají deti všech vekových kategorií. Oblíbené jsou šiškové bitvy o dobití zámku. "
Trollik a Jaffi sem navíc jezdily, když byly malé, takže to pro ně byl návrat do dětství. Souřadnice se nám povedlo spočítat a odlov proběhl téměř v pohodě, i když to na první pohled vypadalo, že je poklad vykradený. Naštěstí teta Jaffi mrkla ještě o kousek vedle a úspěch byl tu!
Poslední keška tohoto dne, pro nás jubilejní desátá, na nás čekala na Vrchlického návrší.
"Návrší Vrchlického vytvárí seskupení nekolika skalisek pod východním zalesneným svahem Hury. Nachází v trešnovém sadu nad mestem Slatinany. Bylo to oblíbené místo odpocinku básníka Jaroslava Vrchlického, který ve Slatinanech pobýval na letním byte v letech 1890 - 1909. Dne 2. kvetna 1926 byla na skalce osazena plaketa od O. Španiela s podobiznou básníka a celé návrší bylo po nem pojmenováno. Na východní strane skalky se nachází sloup s obrazem Panny Marie. Ten nechala vybudovat knežna Gabriela Auerspergová v roce 1852. Obraz pochází z poloviny 15. století a knežna si ho privezla ze zboreného kláštera v Rakousku."
Tady byly zas děti unešené z lezení na skálu.
Chtěli jsme ulovit ještě jednu, nicméně GPS začala stávkovat, že má vybité baterky, takže ač jsem prolezla kde co, nenašla jsem jí. Tak snad někdy příště.
|