Podobných ústavů existuje v České republice 39. V každém z nich, tvrdí primářka Lukešová, lze utajeně porodit dítě a svěřit ho k adopci. V Krči dokonce mají malou garsoniéru pro budoucí matky. Ty tam mohou do porodu žít a bez obav přivést na svět svoje dítě, o vše s porodem spojené se ústav postará.
"Abstinenční příznaky u dítěte, jehož matka v těhotenství užívala drogy, se mohou projevit, ale také nemusí. Mezi jednotlivými drogami je velký rozdíl, každá z nich způsobuje jiné abstinenční příznaky. Dále závisí i na tom, jak dlouho před porodem matka užila poslední dávku," říká primářka novorozeneckého oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze Magdalena Paulová. Nemocnice v Krči, kde Tereza rodila, provádí speciální vyšetření ze stolice a moči dětí, u nichž je podezření na možné abstinenční příznaky. Podle něj mohou lékaři odhadnout, jaký průběh budou abstinenční příznaky mít, a navrhnout nejvhodnější postup léčby. Těžké abstinenční příznaky mohou totiž u dítěte způsobit i krvácení do mozku, což přináší jeho nevratné poškození. "V případě malého Samuela jsme o závislosti matky věděli, takže se všechno zvládlo a abstinenční příznaky neměl," tvrdí Paulová. Závislost na drogách tedy přinesla komplikace hlavně Tereze. Rodila totiž císařským řezem, který se provádí pod narkózou. Ta může být pro narkomana osudná. "Nakonec se konal zázrak. Doktor, k němuž jsem docházela na gynekologii, to vytušil. Spoléhal, že mu nebudu lhát. Prosil mě, abych mu řekla přesně, kolik gramů beru. Když jsem přijela do porodnice, tak mi okamžitě telefonoval, jestli jsou to opravdu dva gramy. Řekla jsem: Jo. Poslední dávku jsem si dala v jednu hodinu. A on mě nechal do půl devátý ráno trpět...," vzpomíná ve své knize »Závislost? Nejen na lásce« Tereza. Utrpení však její chuť na heroin nezahnalo, první myšlenka po probuzení z narkózy vedla k další dávce... V posledních dnech se moderátorka nechala slyšet, že už rok abstinuje a pod lékařským dozorem užívá pouze přírodní náhražku heroinu subotex. Malý Samuel zatím vyrůstá u své babičky Jany Pergnerové, které ho do péče natrvalo svěřil soud.
http://www.rodice.cz/disp_art.php?artID=213&
Látky, které také velmi snadno pronikají z těla matky do plodu. O škodlivosti alkoholu v těhotenství jsme se již zabývali v jednom z dřívějších článků, takže jen stručně zopakujeme některá fakta. Drogy, včetně alkoholu ovlivňují převážně nervovou soustavu organismu a zvláště mozek. Mozková tkáň plodu je daleko vnímavější vůči působení drog než mozek dospělých. Nervové buňky jsou jediné buňky, které se během života neobnovují a jejich následky nelze nikdy napravit. Děti, jejichž matky v těhotenství konzumují alkohol, se rodí s různým stupněm poškození nervové tkáně, některé zmeny jsou odhalitelné ihned speciálními vyšetřeními, někdy se ovšem projevují až za dlouhou dobu, například pomalejším učením a špatným prospěchem ve škole.
Alkohol a drogy napadají také tkáň jater, která tím, že není ještě zcela vyvinuta, neumí odbourávat tyto škodlivé látky tak, jak to dokážou játra dospělého člověka. Koneckonců dětská játra to neumí ještě dlouhou dobu po narození a i příležitostvá sklenka vína podaná dítěti na oslavě dokáže napáchat více škody, než si myslíme.
Stejně jako kuřačky, mají ženy konzumující alkohol a drogy daleko větší riziko předčasných porodů a potratů, jejich děti se rodí menší a vývojově opožděnější a navíc se stávají již po narození závislé na droze či alkoholu a trpí abstinenčními příznaky.
http://www.geocities.com/v_durci/drogy/kokain.html
Z výzkumů vyplývá, že i jednorázové použití kokainu matkou v průběhu těhotenství může mít za následek trvalé poškození plodu. Kokain snadno prostupuje placentou a plod jeho značnou část mění na norcocain, který je ještě účinnější drogou. Norcocain neopouští dělohu, plod ho vylučuje do plodové amniové tekutiny, kterou potom poliká, čímž se opakovaně vystavuje jeho působení. Jednorázová dávky kokainu a jeho metabolitů je vyloučena z těla dospělého člověka do dvou dnů, plod je však jejich působení vystaven po dobu pěti až šesti dnů. Následkem toho téměř žádné z dětí, na které působil kokain, poškození neunikne.
http://www.doktorka.cz/run/redsys/deti/r-art.asp?id=383
Jakákoli návyková droga, jako je crack, kokain, heroin, morfin, opium a methadon, může u dítěte vyvolat závislost, ale také kongenitální malformace, retardovaný růst, poruchy příjmu potravy, nepravidelný režim spánku a průjem; kojenec závislý na droze má okamžitě při porodu abstinenční příznaky. K dlouhodobým účinkům na dítě, jehož matka užívala ilegální drogy, patří hyperaktivita a poruchy učení. |