Uklid
+++ Při uklidu využíváme ocet, který čisticí prostředky nahradí.
+++ Ucpané výlevky čistíme raději gumovým zvonem, perem (drátem), popř. sodou, ale rozhodně ne louhem. Snažíme se ucpaným výlevkám přecházet používáním sítka a občasným prolitím vařící vodou.
+++ Leštěný nábytek získá lesk, když na lněný hadřík nakapeme lněný nebo olivový olej s dvěma kapkami lihu a povrch nábytku přetřeme.
+++ Kožený nábytek ošetříme měkkým flanelem se směsí jedné lžičky octa a jedné lžičky oleje.
+++ Proutěný nábytek omýváme slanou vodou.
+++ Pomocí utěrek z mikrovláken můžeme pouze teplou vodou čistit vany, umyvadla apod.
+++ Při veškerém čištění se osvědčuje i použití mýdla (tuhé, mleté, tekuté i mazlavé). Moderní chemické prostředky jsou většinou nejen drahé, ale také znečišťují vodu už při své výrobě. Pokud přece jen je chceme používat, doporučujeme* např. českou značku Missiva (dealerský prodej), Jasněnka - přípravek na běžnou údržbu oken, Leontina - koncentrovaný univerzální mycí přípravek, Lili - koncentrovaný mycí prostředek na podlahové krytiny, Rubín - tekuté mýdlo získaly označení Ekologický šetrný výrobek (EŠV). Označení EŠV nese Lena natur (na mytí nádobí). Při úklidu a praní je dobré si uvědomit, že snaha o zcela sterilní prostředí je stejně zbytečná. Bakterie totiž žijí úplně všude: na pokožce, ve střevech, na stole, na stromě, vznášejí se v ovzduší... Kdyby se někde vůbec nevyskytovaly, byl by to signál, že není něco v pořádku.
|