Po obědě už začalo přituhovat :-) Abychom si uvědomili negativ a pozitiv, rozdala nám lektorka obrázky dvou židlí s tím, že je máme překreslit. Důležitý byl rámeček a pak jsme si mohli naznačit pár bodů, abychom se napoprvé měli čeho chytit. Začínali jsme tou židlí vpravo a nejprve jsme si kreslili obrysy. Šlo o to, že i když víme, že se ty šprušle různě překrývají, tak se musím striktně držet opravdu jen obrysů. Obrázek jsme si tak vlastně rozdělili do menších obrazců, které se malovaly mnohem snadněji. Byla to tzv. jen soustava čar, z kterých vylezly geometrické obrazce a ve finále židle :-). Na obrázku je vidět, že mi to někde ustřelovalo, ale je to všechno opět o tréninku zejména odhadu :-). Ve finále jsme použili fix a udělali vlastně negativ. Stejně tak s křesílkem, které nám připadalo mnohem jednodušší.
Po negativu a pozitivu jsme se učili stínovat. Výborná je na to tužka B8 a výtvarnická stěrka - to je taková jakoby papírová tužka různé síly, s kterou se kresba "rozmazává". Dělají se s ní krásné stíny a vůbec celkově úžasné věci. Může se oškrábat šmirglem, případně se na šmirglu může oškrábat tuha a touhle stěrkou se dá pak vlastně i malovat. Malování vypadá jakoby sametově :-) Na prvním řádku jsme trénovali přítlak tužky, na druhém plynulost stínování. Na třetím je právě použito stěrky, aby se setřely úplně přechody a obrázky jsou "kreslené" plastickou gumou. Na posledním obrázku je kresleno právě stěrkou.
Vrcholem prvního dne byla naše první opravdová stínovaná kresba. Když nám rozdala ty obrázky s křesílkem a na něm to UFO, nechápali jsme, jestli to fakt myslí vážně :-)). Takže znovu na stromy a začít pěkně obrysama a rozdělením obrázku na jednotlivé čáry a obrazce. Je fakt, že když pak člověk nad tím nepřemýšlí jako nad celkem, jde to mnohem snáz. Opět podotýkám, že ta moje verze není až tak úplně stejná jako originál, ale i tak jsem sama ze sebe v šoku, co ve mně dříme! :-))
Domů jsem odcházela naprosto nadšená a v povznesené náladě :-)
|