|
Deník seriál atopický ekzém 2.část seriál atopický ekzém 2.část
Články 1 až 4 z 4
|
DÍL PÁTÝ - HYPOALERGENNÍ DIETA aneb jak zjistit alergeny v potravě - METODA V. ZÍKOVÉ | seriál atopický ekzém 2.část |
|
DÍL PÁTÝ - HYPOALERGENNÍ DIETA aneb jak zjistit alergeny v potravě - METODA V. ZÍKOVÉ
Prvními alergeny, s kterými se dítě setká, jsou alergeny potravinové - potrava tedy může zhoršovat AE, a to se děje často ve věku 0-3 roky. Tento díl je tedy věnován HA dietě a jejímu vysledování - aneb jak zjistit, co ve stravě vadí - ať už v případě:
1) kojících matek (kdy důsledkem působení alergenu ve stravě kojící matky může být atopický ekzém - dále jen AE - miminka, popř.jiné projevy - neklid, zvracení, průjmy, krev ve stolici miminka, typické kojenecké koliky) nebo
2) dětí, jež trpí urputným atopickým ekzémem, průjmy, atd. a chtějí (resp.jejich rodiče) zjistit, zda to souvisí s potravinovou alergií a které složky potravy vadí.
Ad 1) Kojící maminky
Jak zjistit alergeny:
A) Alergo testy - nejznámější: kožní- Prick testy, krevní - sIgE testy, testy aktivace basofilů, atd. Jejich průkaznost u malých dětí je ale nižš. Proto nejspolehlivější je testování pozorováním - neboli
B) EET (eliminačně expoziční) test - o něm je tento díl. Jde o metodu dle V.Zíkové.
Děti 0-3 roky nejčastěji reagují na mléko a mléčné výrobky (resp.bílkoviny kravského mléka, BKM), soju a vejce. (podrobněji lze výčet HA a více alergenních potravin nalézt v článku "Bezpečné a potenciálně alergizující potraviny") Kojící matka tedy vysadí z jídelníčku mléko a mléčné výrobky (dále jen BKM), soju a vejce (a též hovězí a kuřecí maso) na 2-3 týdny. Co vše je potřeba vysadit a čím nahradit, naleznete na konci tohoto dílu ("Náhrada BKM a vajec") . Vhodné také je, aby kojící matka nasadila do stravy probiotika.
Pokud se do 2-3 týdnů ekzém (příp.jiné projevy atopie) nezlepší, nasadíme přísnější dietu postavenou na HA potravinách -viz Potraviny s nízkým alergenním potenciálem, tzv. HA - jejich výčet najdete v článku "Bezpečné a potenciálně alergizující potraviny". Zároveň necháme odborníka (dětský lékař, atd.) vyloučit možnost ostatních nežádoucích vlivů vstupujících do testování - např. možnost infikovaného ekzému, nutnost úprav v kosmetické péči, atd.
Souběžně s úpravami na úrovni stravy zavedeme HA kosmetiku (Bioderma Atoderm PP, Aderma Exomega, atd.)
Pamatujeme: atopický ekzém ovlivňuje v 0-3 letech věku významně strava a použitá kosmetika, působí ale také vliv infekcí , a také např.růst zoubků a očkování. Proto je někdy nutné test opakovat. V případě atopického ekzému se také připravíme na to, že v prvních dnech testování se může ekzém zhoršit. Toto zhoršení trvá cca 4-10 dní, v závislosti na věku a také na tom, zda byly v minulosti použity kortikoidy (pokud byly, a přitom se jedná o AE v závislosti na potrav.alergii, zhoršení je markantní a trvá déle).
Jakmile dojde k zlepšení ekzému, příp.dalších projevů atopie, kojící matka zařazuje (=expozice) zpět do stravy alergeny. Začínáme s BKM, tedy mlékem a mléčnými výrobky: 1.den si kojící maminka dá jogurt, 2.den jogurt k snídani a tvrdý sýr k večeři, 3.-7.den mléčné výr. neomezeně) - při případné reakci- zhoršení ekzému, trávicích projevů, atd.- ihned přestáváme jíst danou potravinu. Totéž uděláme pak s vejcem, příp.dalšími vyřazenými potravinami.
Doporučuji vést si deník a psát si snědené potraviny a stav dítěte. Výsledky konzultujte s lékařem - ten pak může udělat alergo test přímo na vystopované potraviny. |
Více ... |
Vložil: KamZik dne 4.4.2011 | | Bez komentářů | Přidej komentář | |
|
|
Atopický ekzém V. - Jak zjistit alergeny v potravě-část 2. | seriál atopický ekzém 2.část |
|
Ad 2) Děti 0-3 roky trpící atopickými projevy a jsou plně na UM nebo na UM + příkrmech:
(Jde o metodu dle V.Zíkové.)
Pokud je dítě kojené + příkrmy, matka musí nasadit jednak doporučení v ad 2), a též sobě nasadit doporučení v ad 1) neboli pro oba HA potraviny (výčet HA potravin najdete v článku "Bezpečné a potenciálně alergizující potraviny - viz Potraviny s nízkým alergenním potenciálem, tzv. HA)
První změnou, kterou je nutné udělat, je nasadit dítěti vhodné umělé mléko (extenzivní hydrolyzát, tj. například Nutrilon Allergy Care, namísto HA nebo „obyčejného“ umělého mléka) a co do příkrmů volit HA potraviny ((výčet HA potravin najdete v článku "Bezpečné a potenciálně alergizující potraviny - viz Potraviny s nízkým alergenním potenciálem, tzv. HA) . Zároveň dítěti nasadíme probiotika, pro děti 0-1 rok jsou ideální BioGaia.
Souběžně s úpravami na úrovni stravy zavedeme HA kosmetiku (Bioderma Atoderm PP, Aderma Exomega, atd.)
Pamatujeme: atopický ekzém ovlivňuje v 0-3 letech věku významně strava a použitá kosmetika, působí ale také vliv infekcí , a také např.růst zoubků a očkování. Proto je někdy nutné test opakovat. V případě atopického ekzému se také připravíme na to, že v prvních dnech testování se může ekzém zhoršit. Toto zhoršení trvá cca 4-10 dní, v závislosti na věku a také na tom, zda byly v minulosti použity kortikoidy (pokud byly, a přitom se jedná o AE v závislosti na potrav.alergii, zhoršení je markantní a trvá déle).
Pokud se stav dítěte nezlepší, konzultujeme s odborníkem. Pod dohledem odborníka také provádíme zpětné nasazování potravin, které jsme vyloučili z jídelníčku dítěte.
Doporučuji vést si deník a psát si snědené potraviny a stav dítěte. Výsledky konzultujte s lékařem - ten pak může udělat alergo test přímo na vystopované potraviny.
Náhrada BKM (mléka a mléčných výrobků) a vajec:
... margaríny: používat margaríny bez BKM, např. Perla s vitamíny, Alfa vital, Flora light, Stella, atd.
...pečivo : musí být bez BKM – kupovat jen to, kde známe složení - např. balený chléb. Obecně- chléb mnohdy bývá bez BKM, rohlíky většinou taky (ty supermarketové zpravidla neobsahují BKM), ale ostatní pečivo (loupáky, koláčky, atd.) zpravidla nikoli.
...náhrada kravského mléka: k přímé konzumaci jsou vhodná Rýžová nebo Ovesná mléka s přídavkem vápníku, která již dnes jsou běžně dostupná na trhu (v prodejnách Zdravé výživy, nebo v DM – Reis drink extra Ca, Hafer drink extra Ca, atd.). K vaření a pečení lze jako náhradu kravského mléka využít též zmiňovaná alternativní mléka - ale s ohledem na finance je kombinujeme je s mléky např.Oves milk, Kokos milk, atd. Nejsou však vhodná mléka sojová ani s přídavkem soji (soja je alergen velmi podobný BKM), ani kozí ani jiné savčí mléko.
...suplementace vápníku: viz článek mého seriálu s názvem Vápník -Ca
..náhrada jogurtu: namísto jogurtu si lze dělat pudinky a kaše, a sice z výše jmenovaných obilninových mlék, vynikající jsou též rýžové jogurty (Amunáček, atd.), které lze sehnat na pultech prodejen se zdravou výživou
Osvědčené recepty:
RÝŽOVÝ PUDING (od 6M)
0,4 l Reis drink extra Ca (z DM), půlka ovocné přesnídávky, 1 pol. lžíce rýžového sirupu nebo glukózy, 4 vrchovaté lžíce kukuřičného škrobu
V mléce rozmícháme nejdřív ovocnou přesnídávku, pak škrob a rýžový sirup. Za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme 3 min. Navrch můžeme posypat kukuř.lupínky, rozinkami, ozdobit zbytkem ovocné přesnídávky.
PUDINK Č.2 (od 6M)
150ml ovocné šťávy (meruňková HIPP, jablečnohroznová HIPP, hrušková HIPP, atd.), 2 lžíce kukuřičného škrobu , 1-2 lžíce instantní kaše rýžová HIPP nemléčná nebo Nestlé kukuřičná krupička, kojenecká voda.
Zahřejeme ovocnou šťávu a přidáme kukuřičný škrob rozmíchaný ve vodě. Vaříme cca 3 min do zhoustnutí (pokud to máme moc řídké, chce to napříště přidat více kukuř.škrobu). Necháme 15 min odpočinout. Přidáme instantní kaši a důkladně promícháme. Navrch můžeme posypat kukuř.lupínky, rozinkami, ozdobit ovocnou přesnídávkou.
Náhrada vajec v jídelníčku:
….vejce nahradíme při pečení a vaření snadno kukuřičným škrobem (obchodní název Gustin či Maizena) - když je v receptu napsáno 1 vejce, dáme místo toho 1 vrchovatou lžíci kukuř.škrobu. Lze též použít želatinu (1 sáček nahradí až 3 vajíčka).
…co nedoporučuji, je Vajahit - náhražka vajec. Obsahuje mléčnou součást, při současné dietě bez BKM je proto nevhodný. |
Více ... |
Vložil: KamZik dne 4.4.2011 | | Bez komentářů | Přidej komentář | |
|
|
DÍL ŠESTÝ - Lokální léčba atopického ekzému (AE) – preventivní a podpůrně léčebné prostředky -1.část | seriál atopický ekzém 2.část |
|
DÍL ŠESTÝ - Lokální léčba atopického ekzému (AE) – preventivní a podpůrně léčebné prostředky
AE je komplexní problém, proto i léčba musí být komplexní. Pokud je příčinou výsevu četných pupínků u vaší ratolesti například to, že jste přehnali dávku velmi silně parfémované aviváže (nebo použili dráždivou kosmetiku, atd.), pak je to ta lepší varianta – stačí upravit „vnější faktory“ (používání vhodné kosmetiky, pracích prášků, aviváže, upravit teplotu v místnosti, nenavlékat tolik dítě a nepodporovat tímto pocení, atd. ). Často však je nutné upravit také „vnitřní faktory“ – u dětí do 3 let (někdy i déle) má poměrně velký význam výživa. O úpravě jídelníčku dle individuálních reakcí dítěte jsme mluvili v předchozím díle.
Poznámka: příčinou vzniku "vyrážky" (kopřivka, ekzém, ale i jiné projevy atopie) může být u rizikových dětí (alergie v rodině) také očkování. Očkování je často plamenně diskutováno - a přestože je nyní moderní nedávat své dítě očkovat, podle mého názoru je to krok vzad a velká chyba, která- pokud by se toto dělo masově-měla negativní dalekosáhlé následky. Téma očkování by bylo na samostatnou rozpravu, napíšu tady ale jen to, že pokud objevíte u svého dítěte po očkování jakékoli projevy jako např. kopřivka, dušnost, průjem, neklid, zvracení, atd., nahlaste to svému pediatrovi, který již zváží další kroky (provedení lab.vyšetření , odeslání na odborné pracoviště – alergologie, očkovací centrum v Praze Motol, atd.) – v případě, že to bude skutečně potřeba, lze zavést speciální, šetrnější očkovací kalendář.
Vidíte tedy, že léčba AE probíhá na více úrovních. Lokální léčba je však také důležitá, proto se o ní zmíníme v této a také další kapitole- tato kapitola se týká preventivních a podpůrně léčebných prostředků, které používáme jak v období relativního klidu choroby, tak jako doplňující léčbu k vlastním ekzémovým lékům. O těch pak bude díl následující.
AE je onemocnění s velkou variabilitou projevů – od akutních stádií (zánětlivé pupínky a puchýřky, mokvání, stroupky) až po chronická stádia (zhrubnutí, barevné změny, olupující se plochy). Nepříjemné jsou tzv. krusty, které rozpraskávají. (Speciálním případem je pak infikovaný ekzém- ten je zmíněn v dalším – sedmém –díle - viz odstavec „Komplikace“. Tento typ ekzému patří výlučně do kompetence vašeho lékaře. Na trhu jsou však i přípravky, pamatující na možnost infekce kůže ekzematika- např. OILATUM PLUS roztok s antimikrobiálními přísadami, atd.).
Na rozdílné formy ekzémů aplikujeme různé typy přípravků:
Mokvavé plochy vysušujeme obklady např. 3% borovou vodou, Jarischovým roztokem, slabým roztokem hypermanganu, atd. Studený obklad se přikládá jen na několik minut, pak se nechává tekutina s povrchu kůže odpařit. Tento postup se takto se po 15 minutách opakuje. Moderní a komfortnější formou je aplikace ve formě aerosolového spraye (postřik, rosení), dostupné jsou spraye s obsahem zklidňujících termálních vod. Jestliže jsou tyto mokvající plochy rozsáhlé, koupeme v bylinných odvarech (pomáhá např.černý čaj, řepík, dubová kůra, atd.), v odvarech z pšeničných otrub, škrobu, můžeme zkusit minerální koupele z mořské soli (popř.lázeňské soli), atd.
POZOR! Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Nemůžu na tomto místě nezmínit případ maminky, která na radu místní léčitelky vykoupala své silně alergické batole (alergie na bílkoviny kravského mléka) v syrovátce (!!!!!). Nebudu vás děsit tím, co následovalo, jen chci upozornit na to, že každý organismus je individuální a proto postupujte s experimentátorským nadšením, leč opatrně, s rozumem a citem.
Na mokvající místa nikdy nedáváme mastné krémy, mastné masti a oleje!
Když mokvání odezní, aplikujeme vhodná lotia (tekuté emulze) a hydratující krémy typu olej ve vodě (O/W, O/V) Takové krémy jsou také vhodné na akutní projevy AE typu červené pupínky, puchýřky, červené skvrny, atd. Takovýchto hydratujících krémů je na trhu celá řada, jmenujme například A-derma EXOMEGA krém, Linola krém, BIODERMA Atoderm krém, Excipial U Hydrolotio, a další. Patří sem i hydrofilní lékárenské základy (Neoaquasorb, Ambiderman, atd.) Ke zmírnění zánětu můžete také použít léčebné pasty – například zinková pasta; kromě zinku je též oblíbenou součástí léčebných past ichtamol, který má protizánětlivé účinky a též tlumí svědění. Pasty mají příznivé zklidňující účinky, ale mohou i přesušovat. Proto se používají jen na ekzémová ložiska a ne k běžnému promazávání.
Pro chronická ložiska, zhrublá, suchá místa, která se mohou olupovat se pak hodí mastnější - lipofilní přípravky (typu voda v oleji , V/O nebo též w/o – např. Excipial mastný krém, Menalind derm krém, Lipobase repair, lipofilní jsou i mastné lékárenské základy jako vazelína (pro ekzematiky je vhodnější žlutá vazelína), Synderman, Pontin, Cutilan, Leniens,atd.). I u chronických stavů lze použít léčebné pasty, jako přísady se užívají kamenouhelný dehet, dehtová tinktura či ichtamol ve formě mastí. Působí protizánětlivě a protisvědivě, avšak špiní, mají dehtový zápach a některé pacienty dráždí.
Pozn.: Ichtamol, zinek, a další léčebné látky však nejsou pouze součástí past, například Holtův krém se užívá hojně k tlumení svědění a zánětlivých projevů pokožky, bílý dehet neboli ichtamol nalezneme v řadě běžně dostupných prostředků (např. I care řada, Ichtyo care řada, atd.); zinková mast má taktéž zklidňující a mírně chladivé účinky, již zmiňovaná Exomega mírní zánětlivé procesy dík přídavku extraktu ovsa a pupalky i dalších látek, atd. - krémů a mastí je celá řada, každému vyhovuje něco jiného, doporučuji konzultaci s odborníkem – dermatolog, atd.
|
Více ... |
Vložil: KamZik dne 4.4.2011 | | Bez komentářů | Přidej komentář | |
|
|
Atopický ekzém VI. - Lokální podpůrně léčebné prostředky - část 2. | seriál atopický ekzém 2.část |
|
Na menší urputné, chronické, hrubé ložisko použijeme okluzivní zábal - naneseme mast na ložisko, zakryjeme proužkem igelitové fólie a zavážeme obvazem. Necháme 20 min působit, aby se umožnilo masti proniknout do hlubší vrstvy. To se opakuje 2 x denně.
Jiný typ zábalu se nazývá Coverflex zábal - jde o medicínsky uznávanou metodu sloužící k léčbě AE (zejm. akutních stádií): použije se některý z promazávajících preparátů (hydrat.krém, léčebná pasta, mast, atd.) v kombinaci s přes ně přiloženým vlhkým obvazem (ten se nazývá coverflex = jde o elastický, hadicový obvaz). Vlhký obvaz se obvykle ještě překryje suchým obvazem. Léčebný efekt tkví v chladivém účinku a v zmírnění zánětu a s ním i pocitu svědění, ochraně před rozškrábáním podrážděné kůže a v stabilizaci hladiny vlhkosti kůže.
V chronické fázi atop.ekzému se coverflex používá jako ochranný obvaz - suchý obvaz k zakrytí a ochraně odlupující se, nakrémované kůže.
Výběr vhodné kosmetiky se ale neřídí jenom formou ekzému. Kůže ekzematika potřebuje zvláčnit, promastit, hydratovat, to vše v optimálním poměru, což je individuální. Látky, které zajistí zvláčňující a hydratační účinek krémů, mlék, mastí, mycí kosmetiky (těmto zvláčňujícím krémům, mastem, atd.pak souhrnně říkáme emoliencia) se nazývají emulienty – sem patří celá škála účinných látek, např. kyselina linoleová (tu m.j. obsahuje např.zmiňovaná Linola krém), urea (neboli močovina, tu m.j.obsahuje například zmiňovaný Excipial), glycerin (hojně přidáván do kosmetiky, má výbornou schopnost vázat a udržet vlhkost), nejrůznější extrakty z přírodních zdrojů (byliny-např.Oenothera biensis – pupalka dvouletá, výborný prostředek v boji s AE – mimo jiných látek ji najdete také v Exomeze, mořské řasy, atd.), vosky (včelí vosk neboli cera alba či cera flava, lanolin, atd.) – emulientů je celá řada. To, co velmi pomáhá jednomu, nemusí pomáhat druhému – někdo si nemůže vynachválit krém s přídavkem včelího vosku, jiný na takový krém reaguje (na včelí vosk mohou reagovat zvláště pyloví alergici). Poměrně častou složkou kosmetických přípravků i mnohých mastí je lanolin – na něj budou negativně reagovat lidé s intolerancí lanolinu. Stejně tak močovina nemusí vyhovovat každému a jiný si ji nedokáže vynachválit, a dalo by se pokračovat.
Minimální či žádná parfemace a nepřítomnost dráždivých konzervačních látek (pozor na parabeny) jsou při správné volbě kosmetiky samozřejmostí. Také buďte opatrní i u léčivých bylinek a jiných přírodních produktů. Například heřmánek či propolis mohou způsobit reakci - takže kromě atopického ekzému byste si „pořídili“ ještě ekzém kontaktní.
Jako obecné pravidlo si proto osvojte, že jakýkoliv nový, a to i léčebný prostředek, nikdy napoprvé nenanášejte na větší plochy, ale napřed proveďte test tolerance. Aplikujte po 3 dny malé množství na malý okrsek kůže (např. na zápěstí). Pokud se neobjeví svědění či pálení, začervenání, pupínky, atp., pak teprve můžete dát na ostatní místa. Dalším pravidlem je- mazat raději slabší vrstvou než silnou a čím častěji, tím lépe.
Nyní přejděme k hygieně kůže. Kůže ekzematika se snadno vysušuje, je dráždivá a zranitelná. Proto je třeba šetrná hygiena (včetně častého stříhání nehtů, aby všetečné prstíky nezanesly do porušené kůže infekci). Klasická mýdla ani koupelové pěny se u AE neužívají, při větším znečistění jsou vhodná hypoalergenní tekutá mýdla (tzv. syndety) nebo HA šampony (přímo pro atopiky), bez parfemace, s neutrálním nebo lehce kyselým pH. Do koupele lze přidávat sprchové léčebné oleje (Balneum Hermal, Oilatum, Linola, atd.).
V této oblasti platí „pravidlo tří minut“. Koupel či sprcha do 3 minut (voda nemá být příliš teplá), pak kůži zlehka a šetrně osušíme (v případě léčebných olejů osušíme kůži tak, aby na ni olej zůstal jako film) a do 3 minut promažeme vhodným kosmetickým přípravkem. Já osobně bych toto pravidlo tří ještě obohatila o větu- raději než každý den koupat ob 3 dny. Podle mých zkušeností je to pro kůži malého ekzematika šetrnější.
Závěrem této kapitoly si jako autor dovolím napsat, jaká kosmetika se mi osvědčila u mé momentálně skoro 4 leté dcerky ( polyval.potrav.alergie, atop.ekzém – momentálně stabilizovaný díky úpravě stravy, nalezení vhodné kosmetiky , atd.atd.). Na pupínky, puchýřky , se nám osvědčil Bubchen krém na prevenci opruzenin. V případě dcerky funguje výtečně, přitom jsem na něj přišla náhodou – v době bezesných proškrábaných nocí, když jsem v jejím měsíci věku pracně vychytávala HA dietu (a to dietu SVOJÍ jakožto kojící matky, dcera reagovala značně už na to, co jsem jedla já), jsem se ve stavu totální vyčerpanosti (znáte všichni rodiče ekzematika) „přehmátla“ a namazala dceři rudá ložiska pupínků a puchýřků právě krémem na opruzeniny- a ukázalo se to být to pravé. Jako běžné každodenní preventivní hydratující promazávadlo si pak nemohu vynachválit A derma Exomega zvláčňující krém – tu používám i po koupeli. Hygienu pečlivě dodržujeme, ručky udržujeme v čistotě a nehtíky často stříháme, avšak co se koupelí týče, koupu ob 3 dny a většinou pouze ve vodě (pouze občas používám mycí kosmetiku od Bubchenu a po koupeli důkladně promažu Exomegou). Na sušší plochy se mi pak osvědčila kombinace žluté vazelíny (naváží vám ji v lékárně) a Exomegy – míchám si to v poměru 1:1. Stejně tak si chválím vitamínový krém, který si každý může připravit doma (jedn.složky volně prodejné: Infadolan, Bepanthen a Revitgal s vit.E smíchat v poměrech 1:1:1. Tato vitamínová mast je vhodná právě na šupící se, suché plochy.
Přeju všem ostatním šťastnou ruku při výběru vhodné kosmetiky pro vaší ekzematickou ratolest (a pevné nervy…).
|
Více ... |
Vložil: KamZik dne 4.4.2011 | | Bez komentářů | Přidej komentář | |
|
|
Články 1 až 4 z 4 |
|