| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Cizí jazyk na školách

 Celkem 47 názorů.
 X__X 


Téma: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 17:21:25)
nechci nic řešit, jenom tak nad tím přemýšlím. mám holku v devítce, včera jsme spolu byly na veletrhu středních škol. co mě zaujalo, školy, o které se holka zajímala, vyučují povinně jenom jeden cizí jazyk a to buď jenom anglický, nebo volitelně anglický či německý. duhý cizí jazyk bývá možnost zvolit si nepovinně (ne povinně volitelně, nepovinně), pokud vůbec.

v této souvislosti mě napadlo, PROČ tedy základky trvají na dvou cizích jazycích? mám jazykově blbé děti (po mamince), jazyky berou jako nutné zlo, po přidání druhého začaly mít problémy i s tím prvním - obzvlášť starší v roce, kdy jí rozvrh vyšel tak hezky, že měla jak anglinu, tak němčinu ve stejný den hned po sobě (ano, ředitel si uvědomoval nevhodnost, ale prý jinak nešel sestavit rozvrh). výjimku z druhého jazyka mají u nás děti s papírem z poradny, pokud si to rodiče přejí (ale jak učitelé říkají - chytrým dětem to moc nedoporučují, protože ve volné hodině dohání češtinu a angličtinu, není o tom, že by více rozvíjeli první cizí jazyk).

tak já nevím. nebylo by tedy lepší, kdyby se na základce učila povinně jenom angličtina, ale zato ve větším rozsahu, aby jí děti přivykly víc? a případný druhý cizí jazyk dát (když už) až od střední školy? a další jazyky nechat na základce ve formě nepovinných předmětů či kroužků? takhle se holka sice čtyři roky učí němčinu, ale přechodem na střední školu s ní přestane, protože jako nepovinnou si ji stejně nezvolí a než střední dokončí, tak jí ta trocha znalostí ze základky bude k ničemu, protože ji zapomene (pokud tedy beru svoje zkušenosti s cizím jazykem na střední škole - čtyři roky němčiny, něco opravdu málo jsem se naučila, ale po dalších pár letech mimo školu, kdy už němčina nebyla potřeba, jsem neuměla pomalu ani pozdravit).

 Ráchel, 3 děti 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 20:55:20)
Šuplíku, na gymplu (myslím tím 4letý), by podle mne dva jazyky být měly. Netrvala bych na nich na jiných středních školách.
Na běžných základkách to považuju za naprostou hloupost, výsledek je, že neumí děti ani jeden jazyk.
 Jahala. 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 21:20:10)
Takovej cestovní ruch nebo hotelovka by snesla i tři.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 21:27:17)
no, ten třetí třeba čínština.
 Jahala. 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 21:38:14)
Jasně, nějakej jednoduchej ;-)
 Delete 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 17:38:10)
Bylo by to lepší ~;).

Stejně jako pořádně naučené mluvení a čtení česky, než se do toho začne cpát angličtina.

Ale "in" je angličtina od první třídy a více cizích jazyků, abychom byli světoví, co na tom že nadále neschopní.

Výsledek je, že děti neumí ani česky, ani anglicky, ani jinak...

Mám děti na gymnáziích, kde s druhým světovým jazykem začínají v nejzaším možném termínu, tedy v tercii, do té doby mají angličtinu 4 hodiny a na druhém gymplu dokonce 10 hodin týdně. Mám děti na jazyky dost nadané a přesto toto považuju za velké plus těchto gymnázií.
 Monty 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 17:41:58)
Především je nutné si uvědomit, že samotnou výukou ve škole se jazyk dítě nenaučí, pokud s ním nebude mít kontakt i mimo školu. Nebo se ho nenaučí dobře. Tím nemyslím, že se jazyky všude učí špatně, ale že je to prostě jen školní předmět jako každý jiný a bez toho, aby se mu dítě věnovalo i mimo školu jsou ty znalosti často velmi prostinké.
Druhý jazyk na ZŠ bych osobně spíš nechala jako volitelný, ale nijak zásadně mi nevadí, že volitelný není.
 Julie 
  • 

Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 17:53:00)
Chceme být světoví, ale není to vhodné pro všechny děti. To, že se jazyk ve škole naučí jen těžko, jsme řešili už na prvním stupni. A pak to teprve mělo výsledek. Bohužel na pracovním trhu je požadavek znalosti dvou jazyků běžný.
 Lexi. 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 17:53:24)
Jsem na jazyky neuvěřitelně tupá, proto mi povinný druhý jazyk na škole také vadí (u mě konkrétně to mělo ten následek, že jsem do angličtiny míchala německá slovíčka a naopak - a rozlišit názvy měsíců v Aj a Nj je pro mě téměř nemožné)

Ve výsledku neumím kváknout ani německy, ani anglicky.
Také bych uvítala, pokud by místo druhého cizího jazyka měli posilněnou konverzaci v jednom cizím jazyce.
 Tante Bante 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 17:53:30)
Mám stejný názor jako Delete a ostatní.
Důvod, proč se učí dva je, že to stát ukládá. Smysl ani efekt to valný nemá.
 klikli 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 18:16:49)
Mně by se líbilo, kdyby byla angličtina víckrát než 3x týdně, hlavně na 2. stupni, protože 3 hodiny jsou podle mě strašně málo. Jednou jsem spojovala celou třídu, tudíž nám vyšlo 6 hodin Aj za týden a zírala jsem, jak se děti neuvěřitelně nastartovaly a jak to šlo hladce i těm slabším - nestihli to prostě do další hodiny zapomenout. Druhý jazyk mi nevadí za předpokladu, že se učí konverzačně - u nás např. v ruštině jsme učili během prvního roku azbuku - přečíst, napsat a pár základních frází, otázek, reakcí a klasika u slovíček - barvy, zvířata, školní potřeby a dny v týdnu apod. Děcka to docela baví, protože se postupuje pomalu a není to ten gramatický dril, jako mají v angličtině. A taky máme "nestudijní" třídy, kde se 2. jazyk neučí, což je fajn, tam chodí děti, co mají obrovské problémy i v češtině, o angličtině ani nemluvím, tudíž by další cizí jazyk pro ně byl peklo.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 20:57:13)
ano, místo dvou jazyků by měli mít jeden, ale každý den. určitě by byl znát rozdíl.
 Tante Bante 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 21:40:51)
Spíš by měli mít každý den ČJ. A někdo by se měl zabývat tím, aby četli s porozuměním a vytvářeli si slovní zásobu. TO by se mělo dělat denně. Pak by jim šla líp i angličtina, zvláště pokud by se učila tak, aby to na dětech mělo nějaký efekt.
Viz nedávná diskuse o pracovním sešitě pro třetí třídu zde.
Není to všechno tak nádherné a jednoduché, jak to chtějí rodiče slyšet. Systém čím víc, tím líp -bohužel-nefunguje. Roli hraje spíš kvalita.
 Lída+4 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 22:27:16)
Copak u gymnazistů - leckdy i u vysokoškoláků! ~q~
 Delete 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 22:31:20)
No a nám, co je to máme naučit, nacpou místo češtiny cizí jazyky a strašně se diví, že s tím máme nějaký problém ~l~.
 Lída+4 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 22:42:17)
Šuplíku, IMHO je základ toho problému už někde dřív, než u vás...~:(
 Tante Bante 


Re: Cizí jazyk na školách 

(29.11.2015 1:06:18)
No, a je to ještě o kus dřív, než si asi myslíš, ale tam, kde to vidíš, by se dalo leccos vylepšit i zachránit. Teoreticky.
 Nina 
  • 

Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 18:21:08)
Zadny jazyk se nenauci, ani prvni, ani druhy. Dokud je to samotne nezacne zajimat a nezacnou koukat na serialy v anglictine a cist anglicke knihy. Kdyz se to uci, jenom, ze musi, tak se to nenauci, ani kdyby meli 5 hodin tydne.
 Monty 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 18:26:44)
Nino,
přesně tak. Pokud ten jazyk nepoužívají, samotná výuka ve škole žádnou extra znalost nezaručí. Jakmile ze školy vypadnou a ztratí s ním kontakt i na těch pár hodin týdně, zapomenou i to, co uměli.
 Liškodlak 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 18:21:30)
Jako vždy souhlasím s Delete, Šuplík i Tante,
ALE co se týče učení AJ od 1. tř., mám jiný názor.
Učím už dlouhá léta, nejdřív bylo od 4. tř., pak postupně od 3. a teď od 1. - třeba výslovnost (s využitím různých nahrávek, videí) se nedá srovnat! Když ty mrňata vidím, jak pěkně u toho kroutějí ty svý hubičky, normálně jim závidím.
Svoje robátko učím cca od 4, podle mě ~R^, samozřejmě k tomu pouštíme TV, youtube, CD v angličtině jak jen to jde.
 Delete 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 18:38:56)
Liško,

jedno mé dítě mělo angličtinu už ve školce a bylo to super....učil je rodilý mluvčí. Měli to v rámci běžného denního programu, prostě to, co by se dělo v češtině, se dělo v angličtině. Potud to beru.

Ale třeba mně teď sebrali 2 hodiny češtiny týdně, ale očekávají se stejné výsledky, jako měly loni děti při 10 hodinách češtiny týdně. No a se dvěma hodinami týdně angličtiny, od nerodilých mluvčích, ale naopak s učitelkami, které nikdy malé děti neučily, se očekává, že během jednoho roku se naučí to, co mají letošní prvňáci rozepsáno na roky dva. S 18 dětma ve skupině na nějaké kroucení hubiček vůbec nedojde, protože se každé dítě dostane ke slovu na maximálně 2 minuty 2x do týdne. K čemu to potom je?
Já tam teď jednu hodinu suplovala a viděla jsem ty výsledky. Ty děti po třech měsících neumí vůbec nic. Tři měsíce pořád dokola točí otázky How old are you? How are you? K tomu 6 barev a čísla do 20. A tam z 18 dětí je schopno reagovat 5. Těch, které nemají problém ani v jiných předmětech a jsou v téhle skupině hlavně kvůli pomalejšímu tempu nebo kvůli poruše pozornosti, protože s touhle skupinou pracuje i asistentka...

Tohle je prostě k ničemu, protože ty děti by potřebovaly ty dvě hodiny češtiny, aby se naučily číst a psát, a ty hodiny angličtiny jim absolutně nic nedávají ~d~. Zároveň ale u nás ve škole fungují kurzy Cambridge angličtiny, tam je třeba jen 5 dětí, takže ty, co chtějí a co na to mají schonosti, tak skutečně mají možnost se něco naučit.
 Liškodlak 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 19:08:29)
O tom nepochybuju, že leckde je to problematické.
Já bych zrušila v češtině měkký a tvrdý i/y, to by bylo najednou času ~y~~t~~2~
 Delete 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 19:19:21)
Liško,

z toho bych zcvokla, vždyť i v jiných jazycích jsou to dvě různá písmena a zároveň dvě různé hlásky.

Já třeba ještě i/y učit nezačala, jen při čtení, tam to nikomu problém nedělá....a stejně mi ty hodiny chybí, protože děti nepoznají otázku..a když ji intonačně nepoznají v češtině, jak ji mohou poznat v angličtině, kde je to víc o stavbě věty než o té intonaci, co se týče rozdílu otázky/odpovědi? Mají v češtině malou slovní zásobu, u spousty slov nevědí, co znamenají, natož aby k nim mohly určit opak nebo slovo významově podobné....

Neumí říct r a ř, takže píšou l a ž...nerozumí jednoduchým napsaným pokynům jako "vyhledej", "opiš", "podtrhni", "zakroužkuj"...

To je to, co by se teď měli učit a naučit....
 Slonisko 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 19:33:01)
Liško, taky jsem pro. Já si hlavně myslím, že na prvním stupni by se vůbec neměla učit gramatika. Vzala bych to jako v angličtine - prostě tohle slovo se píše takhle a je to. Ušetřený čas by se pak mohl věnovat trénování vyjadřovacích schopností.

a "nejdřív ať se naučí pořádně mluvit česky" mně vysloveně irituje, třeba mé dítě ještě pořád neumí pořádně česky vyslovovat r/ř, což ho v angličtině jaksi nijak neomezuje, že?

Jinak, k zakladatelce - já ten druhý cizí jazyk na zš, beru spíš jako seznámení a rozšíření obzorů (ale je pravda že moji kluci angicky umí, což teda neznamená že mají z aj jedničky).
Co mi vadí je to, že je to většinou němčina, některý z románských jazyků by mi přišel z tohohle hlediska užitečnější.
 Delete 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 19:45:56)
Slonisko,

v češtině je globální metoda značně omezující a užívá se především u dětí s mentální retardací nebo závažnými obtížemi v porozumění řeči, protože tam není prioritní zachování a rozšiřování slovní zásoby, ale zavedení a udržení jedné z forem jazyka.

Čeština je založená na tvarosloví, proto by pro děti bylo mnohem náročnější se učit u každého slova, jak se píše, važdyť to slovo vypadá jinak téměř v každém ze sedmi pádů a ve třech rodech...je mnohem efektivnější naučit se používat k tomu to jedno pravodlo, které platí téměř bez výjimky, na rozdíl právě od angličtiny, kde je z každého pravdila víc výjimek, než na kolik slov se to pravidlo dá použít (nejspíš přeháním, ale tenhle dojem mám z angličtiny já).

Jistě by nebylo třeba učit kompletní gramatiku na prvním stupni, ale úplně ji neučit by bylo ještě horší. Děti jsou v tomto věku vnímavé i na toto, většině stačí to pravidlo jednou, dvakrát říct, a nemají problém ho používat. A používat ho většina chce...jsou zvyklí, že to slovo se nějak píše, vidí ho často napsané, ale právě u toho velkého množství slov jim dělá problém si zapamatovat, jestli je to zrovna takhle....intuitivně tuší, ale chtějí si to ověřit. Takže 100x denně odpovídám na to, jaké i se píše tam a tam...a říkat jim, že teď na tom nezáleží, protože v tuhle chvíli je podstatné, jestli to nebo ono umí třeba pojmenovat nebo vymyslet, jestli umí vytvořit větu....i kdybych s tím souhlasila, tak mi to nepomůže, protože oni to chtějí vědět...Naladění na učení se měkkých a tvrdých souhlásek dosahuje vrcholu právě teď...a byla by chyba to nevyužít...
 Lída+4 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 20:14:55)
Delete, jak tedy potom vysvětlíš, že některý lidi ty pravidla pro pravopis prostě nepotřebujou? ~;) Měla jsem to tak já i moji oba sourozenci, údajně stejně to měli i moji rodiče, a pak taky dvě z mejch dětí.
 Delete 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 20:26:29)
Lído,

ano, někteří...ale je jich velmi málo....je v tom velký cit pro ten jazyk, většinou vyšší inteligence, plus podnětné prostředí...

Taky to tak mám...

Ale třeba moje děti ne. A ve třídě nemám ani jedno takové dítě, přitom nadaných nebo na jazyk citlivých je tam tak třetina. Jsou tam dvě, tři holčiny, které stačí naťuknout...ale ta jedna, i když vyjadřovacími schopnostmi už hodně utíká ostatním, tak právě na psanou podobu slova moc citlivá není. No a ty dvě celkem jo, ale i tak stále ještě potřebují to ověřování si, že to tak je...očekávám u nich, že to h, ch, k, r, d, t, n budou používat jen krátkodobě, ale úplně se bez toho neobejdou...

Zbytek třídy, tedy 23 dětí se bez pravidel neobejde. Takže za mě, pokud je poměr těch, co to asi moc nepotřebují, ku těm, co se bez toho neobejdou 3:23, jsem jednoznačně pro to, aby se jim pravidlo poskytlo...
 Lída+4 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 20:32:36)
Delete, to ano, ovšem přijde mi naprosto mimo, když se ZNALOST PRAVIDLA (ve smyslu jeho odříkání) vyžaduje i po dětech, který to pravidlo nikdy nepotřebovaly. Proč má dítě, který píše i/y v kořeni slova naprosto správně, umět odrecitovat seznamy vyjmenovanejch slov??? Je mu to přece naprosto k ničemu.
 Delete 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 20:41:54)
Lído,

tak ale to já nikde nepíšu, že musí někdo pravidlo umět odrecitovat a není to ani v žádném vzdělávacím dokumentu, že to má někdo vyžadovat ~d~.

Umět odrecitovat je dobré pro ty, co ho potřebují používat. Plus pak to umění odrecitovat pomáhá poznat ty děti, které mají problém, za který nemohou...tedy odliší neschopnost od neznalosti, takže se dá potom směřovat další snažení žádoucím směrem...
 Lída+4 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 20:52:34)
Delete, jenže za nás se aktivní znalost PRAVIDLA vyžadovala. Podobnou blbinu po mně chtěla i ruštinářka na VŠ - odříkat pravidlo na tvoření přechodníků. ~a~ Přitom jsem ty přechodníky dokázala naprosto bez problémů správně vytvořit... Pravda, u zkoušky jsem to obešla tak, že jsem si pravidlo odvodila zpětně. Reverzní inženýrství jak vyšitý ~t~~t~~t~
 Slonisko 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 20:20:16)
Globální metodu - na tu jsem teď tak úplně nemyslela, čtení po písmenkách/slabikách je určitě jednodušší. Měkké a tvrdé souhlásky - tam se to pozná z výslovnosti, to neberu jako gramatiku ~:-D. Vyjmenovaná slova by asi taky ještě šla, slova příbuzná - tam podle mně začíná problém, a pak už to jede - koncovky podstatných jmen, shoda přísudku s podmětem - takže slovní druhy, vzory, rody, pády... Nevím, jestli by šlo naučit správně psát bez toho všeho, ale přijde mi, že se to děti učí moc brzo ~d~. A bere se to jako hlavní náplň výuky češtiny.


 Delete 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 20:31:08)
Slonisko,

v tom případě jsme ve shodě...Moc brzy a jediná náplň....což je dáno tím, jak málo je na to času ~7~.

Ale právě i ty měkké a tvrdé slabiky už jsou gramatika, je tam pravidlo ~;). Navíc mnoho dětí to právě sluchově vůbec není schopno rozlišit, ani nemusí mít dys- poruchu, jen oslabené zluchové rozlišování...

Jinak první z gramatiky jsou krátké a dlouhé samohlásky, především u/ů/ú. Tam třeba rozdíl mezi čárkovaným a kroužkovaným považuju za nepodstatný, klidně bych to kroužkované nahradila čárkovaným, protože význam by to nezměnilo....a to přitom nikoho nenapadne ~d~.
 Lída+4 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 20:40:06)
Delete, zrovna tímhle jsme se kdysi doma při jedný příležitosti úžasně bavili... Brácha tehdy studoval pajdu, učitelství prvního stupně. Donesl myslím metodický pokyny k nějakýmu diktátu na konci první třídy. Bylo to pár vět, a k tomu mimo jiné poznámka, že se děti mají zeptat na pravopis slova "vrány". Ségře tehdy bylo myslím 5 let, už nějakou dobu plynně četla. Zkusili jsme se jí jen tak pro legraci zeptat, jak se píše slovo "vrány", odpověděla naprosto správně. Když jsme se jí optali, proč se tam nepíše "i", podívala se na nás jako na blázny a pravila, že přece neříkáme "vráni". Mimochodem, se sourozenci jsme se shodli, že dost často i/y v obojetnejch slabikách poznáme i podle sluchu, prostě to rozlišujeme (zejména po L).
 X__X 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 20:51:36)
Lído, tobě to možná směšné přijde, ale můj nejmladší kluk by klidně měkké i napsal - a to je už ve čtvrté třídě. a ono vůbec i u obou starších holek (už druhý stupeň) bych řekla, že jejich úroveň gramatiky nedosahuje toho, co jsem v jejich věku uměla prakticky bezpracně já. jenže já ráda a náruživě četla, takže jsem gramatiku tak nějak vstřebávala mimochodem. moje děti zas až tak moc nečtou. ne, že by knihu nevzaly do ruky vůbec, to zase ne. ale přečtou toho daleko míň, než kdysi já.
 Lída+4 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 20:55:15)
X_X, já ale neříkám, že se to nemůže někomu hodit. Jen připomínám, že u řady dětí považuju za naprosto nesmyslný vyžadovat aktivní znalost pravidel.
Já to totiž i v cizích jazycích dělám tak, že potřebuju na novej jev nějakou sadu příkladů, jak to funguje. Podle toho už dokážu odvodit, jak to mám vytvářet nebo používat. Teoretický pravidlo mi v tom leda tak udělá bordel.
 X__X 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 21:01:41)
aha, tak teď diskuzi dočítám. jestli tou aktivní znalostí myslíš třeba zkoušení z vyjmenovaných slov a umět je jak básničku, tak to u dětí ve škole učitelky a učitelé nedělali. jako jo, vyjmenovaná slova se děti učily, ale jejich znalost se ověřovala právě doplňovačkami nebo diktáty, ne přeříkáním všech slov.
 X__X 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 20:54:45)
smazáno, příspěvek naskočil dvakrát
 Ráchel, 3 děti 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 21:02:40)
"mnoho dětí to právě sluchově vůbec není schopno rozlišit, ani nemusí mít dys- poruchu, jen oslabené sluchové rozlišování..."
pro mne je tohle u našeho malocha záhada - on fakt váhá (v páté třídě), jestli psát i/y u di,ti,ni/dy,ty,ny ~d~ Já jako malá dělala chyby třeba ve shodě podmět-přísudek a podobně, ale tohle jsem fakt neřešila
 Liškodlak 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 21:00:29)
Já říkám ZRUŠIT :-)
Jako Jan Hus spřežky. Komu dnes chybí.
~z~
 Kaipa 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 18:22:54)
Já bych byla pro, aby si školy mohly zvolit, který jazyk bude tím povinným - v německém a rakouském příhraničí by se jim dost hodila němčina. Pokud někdo namítne, že v polském příhraničí by se měla nabízet polština, nebude to tak horké vzhledem k tomu, kolik lidí chodí za prací do Němec a kolik do Polska. Navíc polštině porozumí člověk poměrně snadno.
 Berengarie 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 18:31:28)
Řekla bych, že z hlediska dalšího uplatnění je rozhodně lepší, umět jeden jazyk na komunikativní úrovni než dva na úrovni v zásadě nepoužitelné. Ideální by bylo, kdyby se anglicky byli alespoň v běžných životních situacích schopni domluvit i lidi, jejichž vzdělávání končí zš nebo nějakým účňákem, v čemž jim druhý jazyk na zš rozhodně nepomůže.
 Lada2 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 19:12:38)
Taky jsem byla naštvaná. U dcery byl druhý jazyk jen němčina, úroveň úděsná. A na střední si stejně vzala ruštinu. Raději by měli posílit konverzaci v AJ.
 X__X 


Re: Cizí jazyk na školách 

(28.11.2015 21:07:50)
děkuji všem za příspěvky. přiznávám, že ze dvou jazyků jsem nikdy nebyla nadšená, ale vždycky jsem si přišla jak vyvrhel, v mém okolí jsou lidi spíš pro. brala jsem to tak, že holt ze mne mluví jazykový dřevo, ale když jsem teď viděla, že ty čtyři roky němčiny holka opravdu mohla strávit angličtinou, protože na škole němčinu už nevyužije a v Německu či Raskousku stejně používá angličtinu (když už musí otevřít pusu), mi to přišlo i líto, jako zbytečně ztracený čas ~d~
 Mandara 


Re: Cizí jazyk na školách 

(29.11.2015 0:04:01)
Češi jsou na tom jazykově i tolik let po revoluci na rozdíl od některých národů opravdu bídně a když tu pročítám vaše příspěvky, vůbec se tomu nedivím, s takovým přístupem. Vy všichni jste nepochopili jednu věc - ve škole se nikdo nikdy žádný jazyk ještě nenaučil. Škola má dát základy, ideálně solidní základy a zbytek už je na rodičích, aby dítě ty základy rozvíjelo do slušné úrovně. V dnešní době kurzů, zahraničních kurzů, jazykových táborů, rodilých mluvčích, nemluvě o internetu a satelitu, je to hračka. Pokud je některý rodič tak natvrdlý nebo pasivní, že nechá přijít vniveč několik let jazykové výuky na škole, opravdu to není chyba školství. Na základní škole by se mělo rozhodně učit vícero jazyků - minimálně dva, spíše tři. Čím starší dítě, tím hůř se jazyky učí, o výslovnosti nemluvě.
 Tragika 


Re: Cizí jazyk na školách 

(29.11.2015 0:26:18)
Mandaro, opravdu si myslíš, že by se na ZŠ měly učit 3 jazyky? Syn se je ve třetí třídě učí a je to psycho. ~d~
 X__X 


Re: Cizí jazyk na školách 

(29.11.2015 1:07:01)
V dnešní době kurzů, zahraničních kurzů, jazykových táborů, rodilých mluvčích, nemluvě o internetu a satelitu, je to hračka.

kurzy, zahraniční kurzy, jazykové tábory a rodilí mluvčí stojí peníze, na které ne každý rodič má. a samovzdělávání na internetu či satelitu - no, to by ty děti musely chtít, jinak je to o ničem, jak zájem o jazyky nemají, tak se jimi ve volném čase zabývat nebudou. což konečně platí i o těch placených aktivitách, akorát že tam je člověku ještě navíc líto peněz, když mu lektorka říká, jestli nechce dítě odhlásit, protože stejně nejeví zájem a nespolupracuje. konečně, on i výměnný pobyt do Německé rodiny neskončil procvičením si němčiny, ale spíš konverzací v angličtině, ve které má dítě přeci jenom větší slovní zásobu ~d~
 Jahala. 


Re: Cizí jazyk na školách 

(29.11.2015 7:48:13)
Opravdu nevím kde bych jako samozivitelka brala peníze a ty kurzy AJ a zahraniční tábory. A ano do zahraničí jezdila, ale od VZP kde mě tři týdny vyšli jako týden jazykového. I tak by moje dys dítě tři jazyky nedalo. Nedalo by ani dva. Naštěstí se ji i ty dva ještě netykaly

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.