27.11.2012 4:05:43 Renata + 2 piskoti
Pohled z jine strany Australie
Vsechny tri clanky o jsem si precetla. Rada bych popsala sve zkusenosti, me nazory, kontretni nasi skloku a skolu.
Sama ziju v Aus 9 let + 3 roky jsme predtim sem jezdila na delsi cas. Nad nekterymi vecmi jsme se musela lehce pousmat – treba ze v Aus vsichni muzi pomahaji doma. Jelikoz je Aus multikulturni, opravdu bych rada videla nejakeho muslima jak doma pomaha treba s uklidem. Ze skoly mam treba zkusenost ze maminka musela byt doma po ruce VZDY! kdyz si manzel usmyslel ze neco potrebuje. A bylo mu uplne jedno, ze zena sla zrovna nakoupit nebo vyzvednout deti ze skoly/skolky. Stejne jako v Cechach muzi pomahaji a nebo nepomahaji, tak tady je to uplne stejne. V okoli mam maminky, ktere nemaji ani sve kretidni karty protoze “byt mohla moc utracet”. Nebo zenu, ktere musi nosit kazdou uctenku domu, aby chlap videl za co utracela. Ale taky mam v okoli rodiny, kde si navzajem pomahaji, stridaji se starosti o deti. Rekla bych ze ani tak nezalezi kde clovek bydli, ale s kym bydli.
Hriste jsou tady opravdu mnoha. Vetsinou jsou ruzne zarizene, ale samozrejmne mohou byt oblasti jako popisuje Lou+3. Kazde mesto, kazda oblast/ctvrt je jina a ma sva specifika.
Nevim jak se zije v Queensland, kde nejspise zakladatelka bydli, tam je mozne ze maji spoustu aktivit pro deti zdarma. Ja ziju v Melbourne. Zdarma jsou tady max akce, ktere se poradaji v obchodnich domech. Kdyz jsou prazdniny, tak obvykle nejaky obchod vymysli tema (treba Vanoce, Velikonoce, …... ) a pro deti se vytvori koutek se stoly, kde si deti kresli nebo neco tvori. Castou jsou u toho velke fronty, protoze mista jsou omezena.
Skolka: Skolku mame od 4 let. Pred 4 rokem, deti jsou bud deti doma s rodici/prarodici nebo mohou byt v hlidacich centrech. V hlidacich centrech deti berou od 6 tydnu. Je to pomerne dost financne narocne. Moje deti tam nebyly, tak presnou castku nevim. Jen co kamaradky obcas rikaly, ze se jim ani nevyplati chodit do prace, kdyz potom daji drtivou vetsinou na hlidaci centra.
Dcera a posleze i syn, ve 3. letech chodili do skolicky. 1x tydne na 2 hodiny. Cena byla 25 Aud, svacinu sebou. Byla to moc hezka skolicka, detem se tam venovali, zpivaly, tanciy, kreslily, ty 2 hodiny byly fajn. Ve 4. letech sli do skolky. Oba postupne do stejne.
Syn chodi do skolky dotovane uradem, ale presto doplacime 1500 AUD na rok. Syn je ve skolce 2x tydne na 3 hod a 1x tydne na 4.5 hod. Pokazde do skolky musi donest ovoce. Je to svacinka. Ovoce nakraji a deti si berou co chteji/maji rady. Pri “dlouhem” dnu musi mit obed, plachtu, deku a polstar. Samozrejmosti je batuzek, ve kterem mam sve veci v pripade zmeny pocasi nebo kdyz se polije a pod. Lahev s vodou. Vse musi mit podepsane. Nic se ve skolce nenechava. Pri “dluhem” dnu, deti po obede odpocivaji na tenkych matracich, ktere si nachystaji a daji si tam sve veci. Ve skolce se neprezouvaji ani neprevlikaji. Deti se pohybuji, dle pocasi bud venku skolkou ohranicenem hristi nebo v budove. Budova je ve sve podstate jedna velka mistnost +wc+mala kuchynka.
Skola: skola zacina v 5 letech. Je zde take odklad pro deti kterym jdou spatne roky. Skolni rok zacina v unoru a konci v prosinci. Pro priklad, letos nase skola zacala 1.2. a konci 21.12. Letni prazdniny (Prosinec, Leden) vychazi letos na 5 tydnu. Skola je rozdelena do 4. termu. Term je dlouhy 6-12 tydnu. Zalezi to treba na tom kdy vyjdou Velikonoce nebo jine svatky. Kazdy stat v Australii muze mit delku termu jiny. Po termu jsou 2 tydny prazdnin. Skola zacina v 9 hod a je do 15.30 hod. Tady to je opet tak ze kazda skola zacina v jiny cas. Takze od kamaradky dcera zacina v 8.30 a konci v 15 hod. Zatimco syn je ve skole pres cestu a zacina 8.45 a konci 15.15. Nase skola ma pouze 2 prestavky. Jenda je v 10.30 a je 20 min. Je to prestavka na svacinu. Druha je v 13 hod a je 45 min. To je na obed. Deti museji byt venku. Temer za kazdeho pocasi. At je horko, zima nebo jemne prsi. Kdyz prsi moc, jsou deti ponechany v budove. Venku maji nekolik hrist, piskoviste, basketbalovy kos, moznost hrat fotbal, …....... a dalsi sportovni aktivity. Zvoni 2x za den – v 9 rano a v 15.30. Rano 5 min pred zacatkem zacne hrat hudba, deti vedi ze museji dojit ke sve tride. NESMI jit sami do tridy. Cekaji venku (opet za temer kazdeho pocasi) v rade az pro ne prijde ucitelka a s ni vstupuji do budovy. Pokud ovse lije, tak deti mohou jit primo do budovy. To stejne s hudbou maji kdyz maji prestavky.
Rodic se muze prijit podivat do vyucovani prakticky kdykoliv, kdyz se domluvi. S domluvenim vetsinou neni problem. Rodice take pomahaji ucitelum. Kdo ma cas a zajem, zapise se a chodi v dany den a cas. Nekteri rodice chodi pomahat pri psani, cteni, matice, muzete se zapsat treba I na telocvik.
Deti nemaji zadne ucebnice ani sesity, ktere nosi domu. Ve tride maji sesit na psani – tam pisu obvykle “clanky” o tom ce delali o vikendu, nebo nejake eseje, nebo treba zadane tema ucitelku. Je uplne jedno kolik zak napise. Nekdo napise 2 stranky, jiny 2 radky.
Na zaky se nesmi “tlacit”. Vsechno musi byt legrace, nic po zacich se nesmi chtit. Takze neni nic zvlastniho kdyz napr. deti na konci druhe tridy neumeji scitat pres 10. tento pristup se odrazi I na vysvedceni. Vysvedceni je slovni. Ucitel ale nesmi napsat nic negativniho. Tento “pozitivni” pristup se odrazi i ve sportu a dalsich mimoskolni aktivitach. Osobne se mi to nelibi, deti ve vyssi veku casto pekne narazi. Nerikam, byt pernamentne negativni, ale umet i rict (u deti naucit se prijmnout) negativni hodnoceni.
Kazdy den chystam svacinu a obed. Je mozno tady koupit spousty krabicek, do kterych se jidlo dava. Obzvlast v parnych dnech je treba verit, ze obed vydrzi az do 13 hod “bez problemu”.
Ve skole jsou uniformy. Uniformy jsou draha zalezitost. Kazda skola ma sve. Obvykle existuje skolni prodejna. U nas je otevrena 1x v mesici. Pokud dite zmeni skolu, vse se musi nakoupit znova.
Neprezouva se, na telocvik se neprevlikaji. …. Treba na kamaradka je soukroma ucitelka na hudebni nastroj a sama rikala, ze obcas je prekvapena ze i male deti (vek od 5 let) dokazou byt citit potem. Obzvlast v parnych letnich dnech.
Dcera konci 2.tridu. Jeste dnes ucitelka kontroluje zda si dite vyzvedava dospela osoba. Pokud nemuzou rodice, prarodice tak dite muze odejit s kamaradkou rodicu a nebo zustava ve skolni druzine. Skolni druzina stoji cca 40 Aud na hodinu. Je to pomerne drahy spas, takze se kamaradky mezi sebou domlouvaji a vyzvedavaji si deti. Napr. sousedka naproti, kdyz mela 2 dcery na zakladce, domu chodila nekdy i s 10 cizimi detmi. Ona je spolecenska a je doma takze ji to max vyhovovalo. :) Rodice si deticky potom vyzvedavali u ni.
Skolu ma dcera statni, platime kazdy rok cca 1500 Aud. Plus dalsi “drobne” naklady v prubehu roku. Soukroma skola se pohybuje radove mezi 16 000 az 21 000 Aud, za rok.
V nasi skole je celkem 25 narodnosti. :)
Mimoskolni aktivity jsou take dost financne narocne. Opet budu uvadet nas priklad. Jinde to muze byt uplne jinak. Neexistuji zde zadne kluby jako v CR. Vsechno to jsou “soukromnici”. Deti delaji judo a plavani, syn ted zacal hrat tenis. Platime vzdy za cvicebni hodinu. Plati se castka za cely term. V judu je to 18 Aud na dite – jedna se o 55 min. Plavani 30 min, 15 Aud. Tenis je 55 min a cena 25 Aud. Kdyz nemuzes prijit mas proste smulu. Neexistuje zde zadna zpetna kompenzace.
Pokud dite chce jezdit na souteze, rodic dite vsude doprovazi (vozi), a vse si plati. Rodic je za sve dite zopdpovedny. Trener je dohlizi na prubeh zavodu/souteze.
Lekar: o Aus zdravotnictvi se pise, ze je na vysoke urovni, ale tomu odpovidaji i ceny. Je treba se na to pripravit. Pokud tdy clovek onemocni muze klidne prijit diky tomu i o barak. Obvodni lekar. Pojistovna plati za navstevu 38 Aud. Ale u lekare se obvykle plati podle casu ktery tam stravis. Maji cenik na 15 min, 30 min, 45 min, 60 min. Pote se se ukonci navsteva lekare jde se na recepci, kde se hned plati ucet. S uctem potom jdes na pojistovnu a ta ti castku 38 Aud vyplati. Napr. 30 min u naseho lekare prijde na 72 Aud. Pojistovna nam uhradi jiz zminovanych 38 Aud. Rozdil jde na nas. U pojistovny je mozne si zaridit, ze cast, kterou plati pojistovna ti na recepci odpoctou a pojistovna si to vyridi s lekarem mezi sebou. Tim odpodapa behani na pojistovnu. Kancelare pojistoven jsou v mnohych obchodnich cetrech. Jsou jednoduse zarizene a vetsinoou se ceka 15-20 min. Existuji, ale obvodni lekari, kterym hradis jen 38 Aud. Zalezi na tvem rozhodnuti ke komu budes chodit. Prechazet od lekare k lekari muzes kdykoliv.
Soustu leku lekari nepisou na recept, protoze si je clovek plati sam. Treba ATB, doporuci ktere a zajdes si je koupit do lekarny. Cena se pohybuje kolem 20-25 Aud.
Byla jsem na ultrazvuku. Zaplatila jsme 250 Aud, cca 80 Aud mi budou vracet. Rentgen prijde ma 300 Aud, pojistovna vraci asi (nevim jiste) kolem 50 Aud. Koloskopie 800 Aud, Pet Scaner 900 Aud, specialista od 250 Aud do 800 Aud. Pojistovna vraci min. castky. Je mozne si zaplatit soukrome pojisteni. Ne kazdy tady na to ma. Pro 4-clennou rodinu se pohybuje kolem 3500 Aud na rok. Ale stejne se na nekterych platbach podilite. Zubar se plati cely. I pri soukrkomem pojisteni si u zubare stejne nejake castky doplaci.
Na sanitku musi byt placeno specialni pojisteni. Pokud ho nemate odvoz sanitkou si zaplatite z vlastni kapsy. Mame nemocnici 6 min autem. Bylo nam receno, ze v pripade potreby sanitky, budeme platit 900 Aud, na tuto vzdalenost.
Australie je nadherna zeme. Plna zajimavosti a uzasnych mist. Pravda chybi ji historie, tak jak to zname v Evropy. V Australii potkate nejvice jedovatych zivocichu na zemi. :) Bohuzel vzdalenosti jsou zde obrovske. Hodina jizdy nekam, je kratka vzdalenost. :) Kratke vyletky tady moc nefunguji – diky vzdalenostem.
Zivot je zde pomalejsi. Lide nejsou tolik uhoneni. V obchodech v drtive vetsine narazite na usmevany a ochotny personal. Ridice nejsou tak agresivni, lepe se mi tady jezdi. I kdyz se jezdi na opacne strane nez v CR. :)
V Melbourne mame normalne 4 rocni obdobi. Jaro – zari, rijen, listopad. Leto – prosinec, leden, unor. Podzim – brezen, duben,kveten. Zima – cerven, cervenec, zari. Zima je tady hnusna. Je tu velka vlhkost, a v zime obvykle prsi. Zima zaleza az do kosti. Teplota se pohybuje mezi 0-10 pres noc, pres den nad 10`C. Samozrejmne je to priblizne. :) V domacnostech neni ustredni topeni. Mame tady klimatizaci. Ti “stastnejsi” ji maji v kazdem obytnem pokoji. Ostatni jen treba v obyvaku a kuchyni. Kazdopadne je velmi neprijemne prechazet z tepleho pokoje do jineho kde je zima. Obcas v noci uvazuji jestli mam vstat z teple postele a jit na WC (pres studenou chodbu a jeste studenejsi wc) a nebo to do rana vydrzim. :)
Skola od dcery ma klimatizaci.Maji ji na chotbach, ale dvere jsou otevrene, takze teplo se tam dostane. Ne kazda skola klimu ma. V lete, v tropickych dnech,kdyz neni klima, deti jsou temer uvarene po celodennim sezeni v takovem prehratem prostredi.
V zime se tady da lyzovat. Cca 3.5 hod od nas je nejlizzsi stredisko.Lyzovani je tady extremne drahe. Je levnejsi si koipit letenky na Novy Zeland a tam si zajet zalyzovat. I do Evropy se to vyplati. Ale to clovek musi jet aspon na 2.5-3 tydny.
Tolik asi muj pohled z jine casti Australie, s jinymi zkusenostmi.
Odpovědět