| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Záliby : Historie

  (?)
 Názory 110 z 21005  [Dalších 20995 >>]
Lída+2 28136
13.2.2018 16:24:36
Na viasat history byl nedávno moc hezký pořád....utkvěla mi v paměti informace 13.10.
Ina z Radešína 148892
13.2.2018 13:32:10
Templářský řád funguje dále, dnes už jako světský. Pravidelně se scházejí u nás v Čechách, konkrétně na zámku Zbiroh.
Carollyn 131058
13.2.2018 13:18:26
No ale v dalších královstvích byli templáři také zlikvidováni, vždyť templáři nebyli jenom ve Francii. Takže papež na tom mohl mít zájem. Rozhodně mu to určitě nevadilo.
Mariana +2 135342
13.2.2018 13:02:09
tady nějaký výpis knih, ale konkrétí nedoporučím, žádnou z těchto jsem nečetla, ale možná zkusím

https://www.databazeknih.cz/stitky/templari-28
Mariana +2 135342
13.2.2018 12:45:18
Ano, byl to francouzský král Filip IV Sličný. A zlikvidoval je důkladně. Zda vadili papeži to si nemyslím že byl nějaký historický fakt, naopak jejich likvidace byla součást mocenského boje proti papeži.

Že byli zlikvidování přímo Filipem je dle mého nepopiratelný fakt, vzhledem k tomu že to proběhlo ve Francii i jak to proběhlo. Tedy zatýkání, mučení i popravy hlavních členů řádu se udály ve Francii. A je nepředstavitelné že by se tak fatální a rozsáhlý zásah proti tak vlivnému a mocnému řádu udál bez přímého posvěcení králem. Příkaz k popravě velmistra a dalších vlivných členů, což byli i příslušníci vysoké franc.šlechty musel také vydat král.

Zda vadili i papeži - těžko říct, za tu dobu "konce templářů" byli myslím celkem tři. Dva odmítli řád exkomunikovat, i přes silný nátlak Filipa a dodané "důkazy" o herezi. Uskutečnil to až ten třetí, což byl ovšem papež pod přímým vlivem Francie (např. za něj i došlo k přestěhování sídla papeže do Avignonu).
p.s. ale i tento papež zřejmě templáře omilostnil - tedy tajně, jak asi dokládá tzv. chinonský pergmanen nalezený nedávno v tajném vatikánském archivu.

Celkově vzhledem k tomu jak to poroběhlo myslím že eminentní zájem měl franc.král. Zda měl na tomtéž zájem i papež je jen spíš rovina spekulací. Ale sám papež by tohle na území Francie zařídit určitě nedokázal.

Informace zpracované v Šifře Mistra Leonarda bych nebrala za závazná historická fakta.

Zda existuje nějaké konkrétní historická kniha jen o templářích nevím, něco bude určitě součástí knih o podrobných dějinách Francie.
Vcelku hodně je toho na Wikipedii.
Konzerva 153011
13.2.2018 12:15:22
Můžete mi někdo poradit, kde bych na netu našla spolehlivé informace o templářích?

My se ve škole učili, že je zlikvidoval francouzský král Filip (už nevím kolikátý), protože měli velkou moc a majetek.

Ale v Šifře Mistra Leonarda to bylo podáno tak, že vadili papeži, protože se stávali čím dál víc mocní a nezávislí na papeži a římskokatolické církvi.

Tak bych si o tom ráda něco přečetla víc.
Filip T. 134358
13.2.2018 11:59:31
Je to debata o historickým kontrafaktuálu. Kontrafaktuál je bod, ve kterým se mohla historie hypoteticky odvíjet jinak, kdyby... Kontrafaktuály spojený s osobnostma patřej suverénně k nejoblíbenějším. Ovšem aby byl kontrafaktuál kontrafaktuálem, musí existovat reálná alternativa.

Já bych řek, že alternativa existovala, ale že kontext byl mnohem širší, než manželství Jindřicha s Annou Boleynovou. Tudorovský králové měli větší kontrolu nad církví, než bylo běžný na kontinentě a existovala tu i reformní tradice, která zčásti nadbíhala začínající německý. V tomhle směru bylo ustavení anglikánský církve určitým pokračováním nastoupený cesty. A nesmíme zapomínat, že zabavení církevního majetku bylo v tý době lákavým (už vyzkoušeným a přínosným) prostředkem k upevnění osobní moci.

Na druhý straně tu byla mezinárodní politika, růst moci i ambic spojenýho Španělska, jehož agresivní zahraniční politika byla stále větší měou financovaná americkým stříbrem. Před Anglií stála možnost jít se Španělskem, nebo proti němu. Postupem času byl stále pravděpodobnější konflikt, minimálně kvůli Nizozemsku, který bylo strategickým blízkým sousedstvím Anglie, ale taky třeba kvůli sporům o rybolov v severním Atlantiku, ke kterejm se časem přidaly i nároky Anglie na podíl z kolonizace Ameriky, motivovaný hlavně možností zisku z plantážnickýho hospodaření (naplnily se) a naděje na další stříbro - ty se nenaplnily, ale snaha byla a nenaplněný naděje vedly k tomu, že si Anglie chtěla urvat kus z produkce, kterou kontrolovali Španělé. A časem by přistoupila i španělská anexe Portugalska, což zesílilo obchodní konflikt ve Východní Indii.

Závěr? Kontrafaktuál tu asi je, ale omezenej. Vznik nezávislý národní církve se nemusel odehrát způsobem a ve chvíli, kdy se odehrál, ale je pravděpodobný, že by se kvůli soupeření se Španělskem přesto odehrál, protože dobrý vztahy Španělska s papežem mu dávaly na Anglii ideologickou páku a vytvářely potenciální pátou kolonu. Snaha potlačit tuhle pátou kolonu byla vidět o něco později v tvrdosti anglický okupace Irska.
Konzerva 153011
13.2.2018 11:18:58
No, žáci sice takové znalosti nemají, ale učitelka ano, takže ona může do diskuse přidávat různé fakty a děti pak s nimi mohou pracovat.
*Šárka* 17468
12.2.2018 15:50:56
Konzervo, myslím, že mám hodně načteno a orientuji se, nicméně na debatu "jestli by byla anglikánská církev bez Anny Boleynové" bych si sotva troufla.
Nedokážu si představit, že by to zvládli žáci ZŠ. Těch souvislostí a okolností je opravdu hodně, jdou do období před Annou. Takové znalosti žáci nemají.
A diskuse na základě bagatelizace - je otázkou, jak přínosná by byla.
 Názory 110 z 21005  [Dalších 20995 >>]

Komerční sdělení


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.