| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Peníze a bydlení : Úřední okénko - pojištění

Soutěžte o vstupenky na Trvalky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře

Fenomenální autorská dvojice se poprvé představí v O2 areně, a oslaví tak se svými malými i velkými fanoušky už 50 let své spolupráce.

  (?)
 Názory 110 z 5130  [Dalších 5120 >>]
Hanka6 55379
21.10.2017 14:36:56
Pokud smlouvu doporučili, ale nebyla podmínkou pro uzavření pracovní smlouvy, tak je to snad vaše věc jestli ji máte. Nevidím důvod proč jim dávat kopii (leda by ji za vás chtěli platit). Pokud byste ji neměla a vymáhali náhradu škody,tak ji stejně budete muset uhradit. Nechala bych si vysvětlit proč to chtějí.
Stojací lampy na Favi.cz - top výběr
Půlka psa 24064
19.10.2017 20:11:08
Tak si tam začerni soukromé údaje, ale stejně tam nebude nic, co už nemají. Rodné číslo a výši platu už znají. ~d~
Lanka16 5624
19.10.2017 19:58:59
Pracovní agentura, která mě zaměstnává mi při podpisu smlouvy doporučila uzavřít si tuto pojistku. Nechci polemizova, že je to vhodné , zde mám jasno.
Nyní po mě agentura chce kopii této smlouvy. Nějak se mi to nelíbí, proč by zaměstnavatel měl mít moji soukromou smlouvu. Nebo je to dnes běžné, že ??
TiNiWiNi 109646
25.9.2017 20:37:31
Děkuji všem za rady~x~
-Commer- 147259
25.9.2017 18:35:02
účet může mít klidně v deseti zemích, to pojišťovna nezjistí a ani nezjišťuje
peníze si v zahraničí může nechat posílat na jakýkoliv účet, nemusí nutně na svůj, jak zde někdo píše
moc nerozumím jak to s tím pojištěním vzhledem k práci má, tak se k tomu nemůžu vyjídřit
Jana a Petra 47153
25.9.2017 6:55:02
Být nemocná, zahrávat si se zdravotním pojištěním a sociálním zabezpečením a dávat všechny své peníze příteli, není moc rozumné. Přeji jí, ať to dobře dopadne.

Pokud by si založila účet v Německu, tak by německá banka asi nahlásila výši úroků českému finančnímu úřadu pro české daňové přiznání. Že by to finanční úřad sdělil zdravotní pojišťovně, si nemyslím.
Jana a Petra 47153
25.9.2017 6:39:40
https://www.kancelarzp.cz/cs/pojistenci/prava-naroky-eu/narok-kategorie/prac-zije-jinde-eu

Příklad 2
Čech zaměstnaný v Rakousku, ale nadále bydlící s rodinou v České republice, má spolu se svými nezaopatřenými rodinnými příslušníky nárok na plnou péči v Rakousku i v ČR na účet rakouské nemocenské pokladny. Posouzení, zda pracovník bydlí nadále v ČR, je v kompetenci rakouské nemocenské pokladny.

Oznamovací povinnost
Pokud víte, že v nejbližší době začnete vykonávat výdělečnou činnost v jiném státě EU, informujte o tom před vycestováním svou dosavadní českou zdravotní pojišťovnu. Odhlaste se z českého systému zdravotního pojištění od data zahájení výdělečné činnosti. Pokud jste již zahájil výdělečnou činnost v jiném státě EU, oznamte to neprodleně (do osmi dnů) své české zdravotní pojišťovně. Zároveň s odhlášením vraťte (zašlete) české zdravotní pojišťovně jí vystavený Evropský průkaz zdravotního pojištění. Informujte ji také, zda máte v ČR nezaopatřené rodinné příslušníky. Nesplníte-li oznamovací povinnost, hrozí vám pokuta nebo povinnost uhradit případně vzniklou škodu.

Pojištění v jiném státě
Podmínky pro účast na zdravotním pojištění se liší stát od státu. V některých situacích nebudete pojištěn povinně ze zákona a budete mít pouze možnost dobrovolného pojištění soukromého. Bližší informace o podmínkách účasti ve veřejných systémech pojištění na stránkách EURES – v sekci Život a práce.
Při výkonu výdělečné činnosti pouze v jiném státě EU nemůžete být zároveň pojištěn ve veřejném systému v ČR. To platí i pro vaše nezaopatřené rodinné příslušníky. Účast v českém systému by byla možná jen za předpokladu, že vám byla udělena výjimka, nebo že jste vyslaným pracovníkem.

Nárok na zdravotní péči
Pokud jste českým pracovníkem, který pracuje v jiném členském státě a bydlí nadále v ČR, můžete požádat o formulář S1 nebo E106 (zajišťující nárok na plnou péči v ČR) svou zahraniční pojišťovnu (instituci), u níž jste jako pracovník pojištěn. Posouzení, zda máte nadále bydliště v ČR je v kompetenci této instituce. Pokud usoudí, že nadále bydlíte v ČR, vystaví vám formulář S1 nebo E106. Formulář předložte té české zdravotní pojišťovně, u níž jste byl naposledy pojištěn. Pokud máte v ČR nezaopatřené rodinné příslušníky, oznamte to této české zdravotní pojišťovně.
Jako doklad, který budete v České republice předkládat lékaři, obdržíte vy i vaši rodinní příslušníci od české zdravotní pojišťovny žlutý Průkaz pojištěnce Evropské unie bydlícího v ČR, nebo výjimečně Potvrzení o registraci.

Pokud vaše zahraniční pojišťovna neuzná bydliště v ČR, máte v ČR nárok pouze na nezbytnou zdravotní péči. Pro účely čerpání této péče při pobytu v ČR si musíte od své zahraniční pojišťovny (instituce) nechat vystavit Evropský průkaz zdravotního pojištění nebo Potvrzení, které jej dočasně nahrazuje. Pokud máte v ČR nezaopatřené rodinné příslušníky, požádejte svou zahraniční pojišťovnu alespoň o vystavení dokladu o nároku na plnou zdravotní péči těchto nezaopatřených rodinných příslušníků (S1 nebo E109). Tento doklad předložte české zdravotní pojišťovně, u níž jsou vaši rodinní příslušníci pojištěni. Rodinní příslušníci budou registrováni a u lékaře se budou prokazovat žlutým Průkazem pojištěnce Evropské unie bydlícího v České republice. Z hlediska nároků na zdravotní péči se na jejich situaci nic nezmění.
Jana a Petra 47153
25.9.2017 6:26:23
Směšuješ dvě různé věci. Kde máš nárok na zdravotní péči a v jakém rozsahu na jedné straně a na druhé straně, kde platíš pojistné. Pojistné platíš v daném čase do jednoho systému. Ale i v tom poskytování péče, je nějaký problém, že lékaři nemají nárok na některé paušální platby od zdr. poj. Vím, že to tady kdysi řešila jedna přispěvatelka.

Vzhledem toho, že se to týká zdravotního i sociálního pojištění, tak dřív nebo později si to pojišťovny řeknou.
Dari79 114243
25.9.2017 5:31:50
No, ten účet zdr. poj. asi nezjistí, i když v bance jistě bude muset podepsat ten rezidenční formulář... V bance nehlásíš, kde jsi zdr. poj., takže banka to zdr. poj. sdělovat nebude. Ale finančnímu úřadu ano.

ale zdr. poj. jistě může zjistit, že je za ni placeno zdrav. poj. i v jiném státě EU. Tj. "problém" podle mě představuje už ten fakt, že má prac. poměr (legální, s odvody zdr. poj.) v jiném státě EU. Protože zaměstnavatel ji jistě nahlásil jako svého zaměstnance i na zdr. poj., kam jí posílá výplatu, už je v tomto smyslu jen podružné. Kam za ni jako ten zaměstnavatel ty platby na zdravotní pojištění posílá?

Ono je to logické - ona má českou zdr. poj. a když uzavře prac. poměr v EU, tak zaměstnavatel někam musí posílat za ní zdravotní pojištění, co jí srazí ze mzdy. Musí vědět kam. Musí se tedy zaevidovat u nějaké té zahraniční zdr. poj. České to musí oznámit...

Samozřejmě, že pravidlo je jen jedna zdravotní pojišťovna - podle místa výkonu práce, ale je x výjimek, třeba

Jste-li českým pracovníkem, který pracuje v jiném členském státě, ale i nadále bydlíte v České republice, máte vy i vaši nezaopatření rodinní příslušníci nárok na plnou zdravotní péči nejen v ČR, ale i v zemi, kde jste pojištěni, přičemž posouzení, zda bydlíte v ČR, je plně v kompetenci instituce v místě pojištění. Pokud zahraniční pojišťovna usoudí, že nadále bydlíte v ČR, vystaví vám formulář E106, který předložíte české zdravotní pojišťovně, u níž jste byli naposledy pojištěni.

Pokud jste přeshraničním pracovníkem a nejméně jednou týdně se vracíte do země svého bydliště, máte rovněž nárok na plnou péči v zemi výkonu práce i státě bydliště, ale vaši rodinní příslušníci mají ve státě vašeho zaměstnání nárok pouze na lékařsky nezbytnou péči.

Jana a Petra 47153
24.9.2017 18:52:18
Píšeš: "Obecně pochopitelně můžeš platit zdr. poj. v obou státech"

To není dle evropských předpisů pravda.

"V rámci států EU, EHP a Švýcarska platí princip jednoho pojištění. Pokud se tedy v rámci svého aktivního života pohybujete mezi státy EU, EHP a Švýcarska (například v jednom státě bydlíte a v druhém pracujete), měli byste vždy podléhat právním předpisům o sociálním zabezpečení (být pojištěni) pouze v jediném státě."

(Sociální zabezpečení zde zahrnuje SP i ZP a další dávky.)

https://www.kancelarzp.cz/cs/pojistenci/prava-naroky-eu/zdr-poj-pece-eu/kde-byt-pojisten
 Názory 110 z 5130  [Dalších 5120 >>]


(C) 1999-2016 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.