| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Citlivé děti

16.3.2012 11:15:44 Tatramelka+3

Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nevím jak na ni (věk 3,5 roku)

Melanie,

nejsem psycholog. Na tvém místě bych zkusila vyhledat odborníka a poradit se. Prošli jste si náročným obdobím a protahování situace by mohlo třeba přejít i do dalších nemilých situací a třeba další a další problémy až do puberty a tam pak už je asi o moc těžší začínat.

Já z toho co čtu chápu, že jsi dělala co jsi mohla a na co ti síly stačili. Každá máma v tvém postavení by asi cítila vinnu, ale rozkrájet se bohužel nemužeš a jak jsi psala, jsi jen člověk a situaci jsi řešila tak jak jen to šlo. Nejsem a nebyla jsem v takové situaci jako ty, jen znám stavy vyčerpání a nemáme v okolí nikoho, kdo by nám hlídal a manžel je pracovně hodně vytížen (beru to tak, že mám ten komfort být s dětma doma a někdo nás prostě živit musí a jeho práce je zároveň jeho koníčkem). Tak že si umím představit ty vypjaté sitace, kdy potřebuješ odejít, jedno dítě navlečené, druhé fňukající a polonahé, nasoukat do auta, nic nezapomenout, přijet na vyšetření včas... .
Muj osobní postřeh je, že pro našeho staršího bylo hodně duležité, když jsem se mu věnovala i v době, kdy byl mladší součástí dění. Tedy, že jsem se snažila vymyslet něco pro všechny z nás. Nejde to vždy a celý den samozřejmě, ale prostě jsme si našli i dopoledne i odpoledne chvíli, kdy jsem mladšího umístila na deku vedle nás a stavěli jsme si třeba mašinky a mladšímu to bylo samozřejmě asi dost šumák, ale ukazovali jsme mu sem tam néjaké mašinky a starší tím pádem neměl pocit, že když se miminko vzbudí, všechno se točí jen kolem malého. Bylo to dost náročné, ale jakmile jsem se chtěla malého "zbavit" v tom smyslu jako že mu třeba pustím pohádku (nemáme TV a pouštíme si velmi zřídkavě), tak zaručeně provedl nějakou nekalost. MOžná jsi tohle už taky zkoušela, možná ne. Ale mě se to osvědčilo v tom smyslu, že malinký měl co pozorovat, starší mél oprávnéný pocit pozornosti a navíc byli sourozenci spolu, s věkem se mladší začal zapojovat a dneska jsou z nich fakt skvělý part´áci a starší mu dokáže spoustu vécí vysvětlovat, když je nechám chvíli samotné, tak vidím, že že starší tak nese tu zodpovědnost a vysvětluje bráchovi, ochraňuje pŕed nebezpečím. Věřím, že to má jistě kořeny právě v tom budování vztahu už od malinka a prostě se nemohl cítit odstrčený. Nechávali jsme ho i koupat bráchu, dala jsem mu vaničku na zem v ložnici a on mu žínkou jezdil po bříšku, ukazoval hračky, utíral ho, mazal zadek. Ono je to pro ty prcky myslím strašně duležitý... . Vím, že u vás je situace jiná neb vaš drobek je nedonošeňátko, ale třeba něco z toho už by šlo aplikovat i u vás. Neboj se že by malému ublížila, ono to někdy ta péče vypadá podivně a vyžaduje notnou dávku odvahy i od rodiču, ale myslím, že jemné péči se dá naučit a vysvětlit i u sourozencu.
Odpovědět
Průběh diskuze (21 názorů)
Téma: Úzkostné stavy u 3,5leté dcery MelanieM 16.3.2012 8:46
*Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nevím j... Pawlla 16.3.2012 8:52
*Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nevím j... caira (Vojta1/03,Mates11/04) 16.3.2012 9:25
**Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nevím... caira (Vojta1/03,Mates11/04) 16.3.2012 9:27
*Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nevím j... ...neviditelná... 16.3.2012 10:9
**Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nevím... Alenas12 16.3.2012 12:32
***Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nev... ...neviditelná... 16.3.2012 12:50
*Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nevím j... Amálka, 2+2 16.3.2012 10:21
**Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nevím... Pawlla 16.3.2012 10:27
***Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nev... Amálka, 2+2 16.3.2012 10:32
****Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, n... Pawlla 16.3.2012 10:34
*Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nevím j... enny 16.3.2012 10:57
**Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nevím... enny 16.3.2012 11:0
*Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nevím j... Tatramelka+3 16.3.2012 11:15
**Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nevím... Pája, A+A :o) 16.3.2012 13:38
***Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nev... Pája, A+A :o) 16.3.2012 13:46
*Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nevím j... katka 16.3.2012 14:43
*Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nevím j... sally 16.3.2012 17:20
*Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nevím j... Jeanne 16.3.2012 18:38
*Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nevím j... Kiki 16.3.2012 20:45
*Re: Dcera ma úzkostlivé stavy, nevím j... Dana 16.3.2012 22:28

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.