16.5Salám&Lajka14 |
|
(11.3.2012 11:14:44) Včera jsem procházela ty archivy a schválně vám sem napíšu výsledek - výchozí informace, které jsem měla byl rok narození a jméno pradědečka a jméno prababičky za svobodna.
Václav Košán, domkář z Újezda a Marie, roz. Nedvědová - praprapraprarodiče
Václav Košán, domkář z Újezda a Marie, roz. Sedláčková, dcera domkáře z Partotic a Marie, roz. Cibulkové z Bíluk - prapraprarodiče.
Václav Košán měl bratra Matěje, který se oženil s Annou, dcerou Jana Flakse, domkáře z Myslovic a Magdaleny, roz. Julius z Myslovic. Obě jejich děti, které jsem dohledala v matrikách zemřely krátce po narození (Josef jako 11ti měsíční v červenci 1878, Jan jako dvouměsíční v roce 1879).
Vojtěch Košán a Anežka Mráčková, dcera Karla Mráčka, domkáře z Újezda a Marie Křížové, dcery Matěje Kříže, nádeníka z Újezda a Kateřiny, roz. Rojíkové z Bližanov - praprarodiče.
Jan Diviš a Anežka Košánová, dcera Vojtěcha Košána a Anežky, roz. Mráčkové - prarodiče
Pradědeček Vojtěch Košán měl sestru Barboru Košánovou, nar. 11. července 1881. V roce 1903 se provdala za Matěje Kříže, kolářského pomocníka v Bližanovech, syna Jana Kříže, domkáře v Blizanovech a Marie, roz. Pohankové z Bližanov.
Pradědečkův bratr Václav Košán se narodil 6. prosince 1884. V roce 1908 se oženil s Annou Krátkou (naroz. 18. ledna 1884, zemř. 25. listopadu 1954), dcerou Štěpána Krátkého, sedláka ze Zbyslavi, syna Josefa Krátkého, výminkáře z Měcholup a Marie, rozené Vlasákové z Nemaniček a Marie Hálkové, dcery Jakuba Hálka, sedláka ze Zbyslavic a Anny, rozené Cimické ze Zbyslavi.
Další bratr Josef Košán zemřel jako 14ti denní 16. října 1886.
Prababička Anežka Mráčková měla sestru Annu, narozenou 29. května 1880 a bratra Karla, nar. 5. ledna 1878, zemřel10. února 1880 v Eggenburgu v Rakousku. Další sourozence jsem v matrikách nenašla, stejně jako jsem nenašla tvoji babičku; v záznamech o sňatku stojí, že se rodný list posílal z Březkovic (? špatně čitelné).
Anežka Mráčková byla dcera Karla Mráčka (viz výše), to byl syn Jana Mráčka, nádeníka z Malkova (?) a Františky, rozené Němečkové z Čečelovic, blatenský okres. Její maminka, tedy praprababička byla Marie, roz. Křížová, dcera Matěje Kříže, nádeníka z Újezda a Kateřiny, roz. Rojíkové z Bližanov.
Ti Rojíkové jsou také asi jedna rodina, našla jsem je ještě ve Struhadle a v Němčicích. Rojíkovi v Bližanovech byli sedláci, ale tam je to příbuzenství zatím neprokázané, jde jen o shodu jména a místa. František Rojík, sedlák z Bližanov (hypoteticky příbuzný Kateřiny Rojíkové z Bližanov - vycházím z četnosti jména a shody místa) měl syna Jakuba, který byl panským poklasným. Rojíky ze Struhadla jsem zatím nechala stranou.
Divišové - podchytila jsem jak rod ze Struhadla, tak z Partotic a částečně i z Újezda. Protože mám také zafixované to Struhadlo, tak "struhadelští" Divišové jsou na tom takto.
V matrikách nám figuruje František Diviš, domkář ze Struhadla, syn Matěje Diviše ze Struhadla a Terezie, roz. Maškové ze Struhadla. Jeho žena Marie Divišová byla za svobodna Petrová, dcera Vojtěcha Petra, sedláka ze Struhadla a Anny, roz. Trdlíkové ze Čmelína, okres přeštický. Z jejich dětí mám podchyceného Vojtěcha Diviše, nar. 4. června 1880, zemř. 13. března 1907 - teoreticky by mohl být otcem prapradědečka, i když zemřel mladý. Ale to ověřené nemám, protože nemám ty následné matriky. V seznamu sňatků do roku 1916 jsem ho ale zatím nenašla. Pak je tu Marie Divišová, jeho sestra, nar. 20. března 1883, zemř. 8. září 1950, provdaná Havlíková a Anna Divišová, zemřela jako roční 25. prosince 1886.
Matěj Diviš, zmíněný výše, byl synem Štěpána Diviše, domkáře ze Struhadla a Marie, rozené Hraničkové z Křižovic. Oženil se s Terezií Maškovou (viz), dcerou Vavřince Maška, domkáře ze Struhadla a jeho ženy Marie, rozené Kantové ze Struhadla. Kromě Františka jsem našla jeho dceru Josefu, nar. 6. března 1867.
Pak tu ještě máme Terezii Divišovou ze Struhadla, dceru podruha Matouše Diviše a Anny, roz, Nádraské, dcery domkáře Josefa Nádraského ze Struhadla, která měla nemanželskou dceru Terezii, nar. 28. prosince 1868, provdanou později Mareškovou, zemř. 27. listopadu 1943.
No a poslední hypotetická linie, kterou jsem sledovala, je rodina Petrových - Marie Divišová (viz výše) byla dcerou Vojtěcha Petra, sedláka ze Struhadla a pozor, Vojtěch Petr byl syn Františka Petra a Josefy, rozené Divišové ze Struhadla. Matka Anna, roz. Trdlíková (opět viz výše) byla dcerou sedláka Trdlíka z Čmelína a Marie, roz. Marešové ze Zahrádky. Vojtěch Petr a Anna Petrová, roz. Trdlíková měli kromě Marie ještě dceru Josefu (nar. 12. května 1870) a syna Jana Křtitele Petra (nar. 22. června 1874, oddán v roce 1909 s Marií Toušovou z Domažliček).
|
16.5Salám&Lajka14 |
|
(11.3.2012 11:25:44) Val, a ten pradědeček nemá v záznamech uvedené rodiče? Mně to u dědečka taky moc nejde, protože neznám narození prababičky a pradědečka, jen vím, že prababička se jmenovala Kristina... jenže digitalizované matriky narození končí 1886 a oba praprarodiče byli mladší, takže potřebuji údaje z dědečkova rodného listu... matka je snad má, doufejme.
|
Milarka,Luci/04,Eli/08,Zuzi/11 |
|
(11.3.2012 12:54:43) Tak to by vám mohly pomoci záznamy v okresních archivech, kde jsou uložený fondy s názvem Archiv obce ..., kde je v některých případech i matrika obce (tedy soupis po domech, kdy kde kdo bydlel), z období kolem r. 1920. Někde se uchovala, někde ne. Co mají o obci, kde hledáte, v okresním archivu uloženo, to se můžete stručně dočíst na http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php .
|
Asada |
|
(11.3.2012 13:35:55) V okresních archivech jsou pro genealogy dost využitelné tzv. sčítací operáty,kde jsou právě uvedeny výsledky sčítání lidu. Podle měst a čísel domů obsahují informace o jednotlivých členech domácnosti. Některé archivy se také chystají či už provádějí jejich digitalizaci, tak snad budou brzy také dálkově přístupné. A pro Ty, kteří naopad už vyčerpají matriky, mohou pokračovat ve studiu pozemkových knih (ty jsou uložené podle přislušnosti k velkostatkům - panství) a jsou uloženy ve státních oblastních a okresních archivech (o jejich digitalizaci tedy zatím nevím).
|
|
|
|
|