| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Vliv nanonátěru na lidské zdraví

 Celkem 10 názorů.
 magrata1 


Téma: Vliv nanonátěru na lidské zdraví 

(30.8.2013 10:49:02)
Bydlíme ve 100 let starém domku, rekonstruujeme, bojujeme s vlhkostí, zatuchlostí, plísněmi...
Už nějakou dobu zvažuji, zda by nám nepomohl aktivní nanonátěr. A jelikož to je celkem novinka (byť už několik let stará), nevím, zda věřit všemu tomu vychvalování, jestli to nemá třeba nějaká skrytá negativa a nezpůsobí to nějaké zdravotní komplikace. Výrobce tvrdí, že to není škodlivé ani při požití.
Rozumíte tomu někdo? Likviduje to skutečně jen plísně, pachy škodliviny? Není pak ten prostor příliš "sterilní" a neškodí to ve výsledku víc než ta stoletá zatuchlina?
(rady jako "odstraňte příčinu" nepotřebuju, máme nové omítky, podlahy, stropy, vzlínavou vlhkost řešíme injektáží..., ale ať děláme, co děláme, smrad a místy plíseň se objevuje pořád)
 angrešt 


Re: Vliv nanonátěru na lidské zdraví 

(30.8.2013 11:05:38)
Nevím, co přesně má být nanonátěr (to tak šetří barvou, že je to v nanovrstvě? )

Ale pokud ta věc obsahuje oxid titaničitý, tak má lokální samočistící schopnost, pokud je pravidelně vystavena kontaktu s UV zářením (tj. musí to být místnost, která mívá pravidelně otvíraná okna, jelikož přes sklo pronikne málo UV)

Už velmi dlouhodobě se vyrábějí obkladačky s TiO2 . samočistící, když se na ně posvítí Uv. Občas se to používá v některých provozech, na doma je to dost drahé.

TiO2 při Uv reaguje tak, že vpodtstaě likviduje tuky (šííleně zjednodušuju!). Takže samočistí mastné fleky, mastnou kuchnskou špínu... a i bakterie, jelikož jjich povrch obsahuje spoustu tuků, zejména těch se stěnou.

Na druhou stranu, nemám úplně v lásce obecně nanočástice (ale pokud jde o pravé nanočástice - zde hádám, vzhledem k ceně nanočástic, že prostě budou jen malé a pro prodej je nazvou lákavým "nano", i když ve skutečnosti nanomwetrické být nemusejí). Pronikají volně tkáněmi, procházejí skrz, nezastaví je ani třeba hematoencefalická bariéra, která jinak chytí skoro vše... prostě nevím, jestli se někdy do budoucna neukáže obecná škodlivost nanočástic.
Ale zas, je potřeba si uvědomit, že nanočástice jsou tu s námi stále, spousty jich třeba vznikají z kopírek, nebo ze sopek...takže asi takové drama to nebude.
 angrešt 


Re: Vliv nanonátěru na lidské zdraví 

(30.8.2013 11:08:11)
Jo, a TiO2 skutečně může snižovat pachy, protože většina aromatických látek je rozpustná v tucích a když zbaví mastné špíny, zbaví částečně i smradu v ní chyceného.
 magrata1 


Re: Vliv nanonátěru na lidské zdraví 

(30.8.2013 11:08:56)
no, z toho průniku mám právě trochu obavy.
ten nátěr by se měl nanést nejlépe na strop a čistit vzduch. zkusím najít někde ten produkt
 magrata1 


Re: Vliv nanonátěru na lidské zdraví 

(30.8.2013 11:12:51)
http://www.aktivnistena.cz/
 angrešt 


Re: Vliv nanonátěru na lidské zdraví 

(30.8.2013 11:20:45)
Tj. je to založené na tom TiO2. Tak to je mechanismus, který opravdu funguje, jak už jsem popisovala. I když teda nevím s tím sptropem, jak je osvícený.
Není tam ale nikde cena. Pokud je to cenově v poho, tak bych do toho klidně šla. Pokud je to velmi drahé, tak bych volila radši nátěr stropu starým dobrým baktericidním a fungicidním vápnem (akorát se to blbě natírá kvůli riziku popálení , já používám staré lyžařské brýle a obalená jsme od hlavy k patě)
 angrešt 


Re: Vliv nanonátěru na lidské zdraví 

(30.8.2013 11:24:21)
Jo, a taky to nesmí být příliš suchá pístnost, jelikož ten TiO2 katalyzuje za přítomnosti vody. Možná proto na ten strop, že je u stroupu pára.
 magrata1 


Re: Vliv nanonátěru na lidské zdraví 

(30.8.2013 11:28:05)
tak my spíš řešíme vlhko než sucho~:-D
 angrešt 


Re: Vliv nanonátěru na lidské zdraví 

(30.8.2013 11:29:54)
Jeslti máte přímo vlhko, zatuchlo a plísně, tak na to bude tohle krátné, to je spíš taková pomůcka pro údržbu prostředí, ale dlouhodobě zaplísňovaný dům to nevyřeší.
Na to je fakt lepší to vápno a klasicky jak babičky -každé jaro po zimě čerstvě vyvápnit.
 angrešt 


Re: Vliv nanonátěru na lidské zdraví 

(30.8.2013 22:36:46)
magrato, tak jsem se zeptala táty, který tomu rozumí líp než já, a kopíruju Ti odpověď (můžeš se třeba na základě toho firmy poptat):

může to být nátěr s TiO2, ale pokud by to drželo pomocí nějakého silného lepidla, které ty částečky smočí, tak by to nefungovalo, protože aktivní částice by byly pod vrstvou lepidla
kdyby to bylo nějaké slabé lepidlo, tak by to chvíli fungovalo, ale pak by částrečky odpadly
to je problém ve výrobě samočisticího skla, nebo obkládaček, jak to udělat, aby vzduch mohl k částečkám a ty přitom držely

to pojivo nemůže být oxidovatelné - organické (jinak by se spotřebovalo tou katalýzou taky jako špína).

anorganická pojiva se používají na bázi:
kyselina křemičitá nresp.. vodní sklo
hydroxid hlinitý
hydroxid zirkoničitý
fosforečná kyselina
a možná další
také jílovité minerály
možná by stačilo obyčejné vápno, do těch nátěrů se běžně přidává titanová běloba, stěny jsou pak mnohem bělejší

TiO2 má asi 3 modifikace - tuším rutil, brookit, anatas z nichž každý má jiné fotokatalytické účinky

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.